Daha Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gereken 8 Şey

4 dakikada okuyabilirsiniz


Saçlarınızı sık sık yıkamak daha hızlı yağlanmasına neden olabilir hatta bunun için Kim Kardashian’ ın tavsiyelerini takip edebilir ve saçlarınızı her 5 günde bir yıkayabilirsiniz, “İlk gün kabarık bir modelle başlıyoruz. İkinci gün, stilistim salaş bir saç model yaratıyor. Üçüncü gün saçlarımı düzleştiriyor. Dördüncü günde, saçlarımı sıkı bir atkuyruğu yapıyor ve beşinci gün yıkıyorum.” Tabi iş sadece yıkamaktan geçmiyor, başka numaralar ve sırlar da var. İşte Daha Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gereken 8 Şey ;

1. Profesyonel Bir Şampuan Gibi Uygulayın.

Sağlıklı Saçlar

1. Su sıcaklığını sizin için en uygun dereceye ayarlayın. Saçlarınızı bir dakika boyunca iyice ıslanana kadar temiz suyla durulandığından emin olun.
2. Ceviz büyüklüğünde aldığınız şampuanı saçlarınıza üstten alta doğru hareket ettirerek ovun ve dairesel hareketlerle masaj yapın.
3. En önemlisi DURULAMA. Stilistler şampuanın saçlarınızdan arınması için en az 5 dakika yıkamanızı öneriyor. Düzgün durulanmayan saç diplerinde şampuan kalıntıları kepeklenmeye ve derinin havasız kalmasına neden olarak dökülmelere sebebiyet verebilir.
4. Bütün bu işlemlerin sonunda saçınızı soğuk su ile durulamanız güçlenmesine ve saçlarınızın daha nemli, parlak görünmesine neden olacaktır.

2. Saç Stilleri Planlama

Sağlıklı Saçlar

Kim Kardashian gibi günlük saç modelleri planlamak saçlarımızı daha az yıkamanıza ve her gün muhteşem gözükmesini sağlayacaktır.

3. Bitki Tentürü

Sağlıklı Saçlar

Otlardan oluşan tentürler yağlı saçlara karşı iyi silahtır. Adaçayı gibi değişik bitki türlerinden yapacağınız tentürler yapımı kolay etkisi ise büyük denilebilecek türden. Sağlıklı saçlar için bitkisel çözümler büyük önem taşır.

4. Yıkama Alışkanlığı

Sağlıklı Saçlar

Saçınızı her gün yıkarsanız, bu alışkanlığınızı yavaş yavaş değiştirmeniz gerekecektir. Çünkü sık yıkayınca zamanla yağ bezlerinin yoğunluğu azalır ve bu durum cilt dengesini bozarak çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olabilir.

“Saç Dökülmesini Önleyen Kolay ve Uygulanabilir 5 İpucu” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

4. Egzersiz Öncesi Kuru Şampuan Kullanın

Sağlıklı Saçlar

Eğer güne sporla başlayacaksanız ve devamında saçlarınız için iyi bir planınız yoksa sizi kurtaracak şey basit, kuru şampuan! Burada dikkat edilmesi gerek tek şey kuru şampuanı egzersizden sonra değil öncesinde kullanılması. Çünkü egzersiz sonrasında saçlar o kadar yağlı olur ki onları dengelemek için öncesinde sıkacağınız kuru şampuan egzersiz boyunca terin tamamını emebilir.

5. Yastık Kılıfı Programı

Sağlıklı Saçlar

Zaman geçtikçe, yastık kılıfları epidermal hücreleri emer ve bakteriler için uygun bir ortam oluşturur. Cildimiz ve saç sağlığımızı desteklemek için haftada en az bir kez yastık kılıflarını değiştirmemiz ve hatta saçlarımız çok yağlıysa bunu haftada iki kez yapmamız iyi olur.

6. Saçlı Limonata

Sağlıklı Saçlar

Saçlarınız için “limonata”, aşırı yağlanma ile mücadeleye yardımcı olur. Saçlarınıza doğal parlaklık kazandırır. Hazırlaması ise çok kolay! – Bir limonu bir bardak suyla karıştırın ve saçlarınızı durulayın. Yavaşça dökmeniz ve bir elinizle saç köklerine masaj yapmanız daha etkili sonuç verecektir.

7. Evdeyken Saçlarınızı Toplu Tutun

Sağlıklı Saçlar

Dışarıya çıkmadığınız zamanlarda saçlarınızı bağlamak, örneğin yüksek bir at kuyruğu yada topuz yapmak saçlarınızın daha az yağlanmasına ve hacmini kaybetmemesine olanak sağlar. En önemlisi de saçlara mümkün olduğunca az dokunmak!

8. Saç Deriniz İçin Bakım Şart

Sağlıklı Saçlar

Tüm “ağır” cilt bakım ürünleri (maskeler, balms) çoğunlukla saç uçlarında kullanılır. Ancak saç deriniz için özel olarak temin edeceğiniz peelingler veya maskeler ölü deriyi temizlerken kan akışını hızlandırarak yeni saç köklerinin sağlıkla çıkmasını sağlar. Sağlıklı saçlar için saç bakım bilgileri zor olabilir ama geri dönüşü sizi mutlu edecektir.

Bonus: Saç Sağlığı Testi

Bir saç telini derinizden çekip temiz bir su ile bardağa koymanızı istiyoruz. Eğer saçınız Yüzeyde yüzüyorsa saçlarınız sağlıklıdır, eğer batarsa, tedaviye ihtiyacınız vardır.

Genellikle saçlarınızı ne sıklıkta yıkıyorsunuz? Saçlarının muhteşem görünmesi için kendi sırrınız var mı? Bizimle paylaşın!

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
2
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
6
Şoke