Sağlıklı Kilo Vermenin 8 Etkili Yolu | Aşırı Kilo Artışına Son

4 dakikada okuyabilirsiniz


Yaşımız ilerledikçe metabolizmamız, hayatımızın her on yılı için yaklaşık % 5 oranında yavaşlar. Bu ortalama olarak, kadınların günlük olarak diyetlerinden 100 kaloriyi kesmeleri gerektiği anlamına gelir. Bununla birlikte Sağlıklı Kilo Vermenin etkili yolları mevcuttur. Kalorileri yakmak, evde ısınızı düşürmek gibi daha kolay ve hatta şaşırtıcı yolları da vardır.

1. Doğru Egzersizleri Yapın

Sağlıklı Kilo Vermenin

Metabolizmanın yavaşlamasıyla, sadece günlük 30 dakikalık kardiyo yapmak değil, haftada 4 ila 5 dirençli egzersiz seansı da almak daha iyi olacaktır. Step-up, şınav gibi egzersizler sağlıklı kas kütlesini korumak ve daha fazla kalori yakmak için harikadır. Günde en az 10.000 adım yürümek, metabolizmanıza yardımcı olmak, formda kalmak ve ruhlarınızı arındırmak için harika bir yoldur.

2. Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Sağlıklı Kilo Vermenin

Haftanın yarısını “sihirli bir diyet / hap / zayıflama kemeri” ile diğer yarısını ise tatlılar, hamburgerler, aşırı yağlı yemeklerle geçirmek öncesinde yaptığınız diyeti etkilemez. Bunu siz de bilmenize rağmen kendinizi kandırıyor olabilir hatta yarın spor yapma planıyla düzensiz besleniyor olabilirsiniz…Ancak bunun gerçek olmadığını biliyorsunuz, sadece sesli bir şekilde kendinize itiraf etmeniz gerek! Üstelik bunun gibi küçük şeyler, vücudunuza zarar verebilir. Bu yüzden haftada 1-2 kilo kaybetmeyi, çok hızlı bir şekilde çok fazla kilo vermenin yol açtığı fiziksel ve duygusal stresten kurtulmayı hedeflemelisiniz. Bu, sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıkları oluşturmanıza (yemek ve egzersiz yapmak gibi) ve uzun vadede formda kalmanıza yardımcı olacak sağlıklı ve ulaşılabilir bir hedeftir. Ayrıca vücudunuza zarar da vermez!

“Daha Sağlıklı Saçlar İçin Yapılması Gereken 8 Şey” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN… 

3. Vitaminlerinizi Alın

Sağlıklı Kilo Vermenin
Vücudumuzun farklı dönemleri için farklı ihtiyaçları vardır. Kadınlar için, kalsiyum, B12 vitamini, potasyum, magnezyum, D vitamini, Omega-3 ve probiyotiklerin diyetlere dahil edilmesi şarttır. Potasyum, örneğin avokado, kuru kayısı ve tabii ki muz, badem ve yoğurttan kalsiyum alınabilir ve sadece D vitamini ile de gerekli dozu alabilirsiniz. Sağlıklı kilo vermenin en etkili yollarından biri de vitamin gereksiniminizi aksatmamak…

4. Program Yapın

Sağlıklı Kilo Vermenin
Düzenli yemek, ama sık sık, bir öncelik haline gelmelidir. Öğün atlanması metabolizmanızı karıştıran bir şeydir ve vücudunuzun kalori depolaması yerine onları yakması için sinyal alır. Unutmayın ki, iyi bir kahvaltı yapmak, tüm gün boyunca vücudunuzun düzenini koruyacağı gibi, gece atıştırmalıkları hem midenize hem de kilonuza geri dönüşü olmayan etkiler bırakabilir.

5. Dinlenmeyi Unutmayın

Sağlıklı Kilo Vermenin
“Güzellik uykusu” sadece cildiniz için iyi değildir – aynı zamanda vücudunuzun daha sağlıklı ve daha zayıf kalmasına da yardımcı olur! Araştırmalar, uyku yoksunluğunun beyninizin kötü kararlar almasına yol açtığını kanıtlıyor (abur cubur, egzersiz yapmamak) ve ayrıca beyniniz bu durumda açlık ve dolgunluk hormonları, ghrelin ve leptin ile uğraşıyor. Öyleyse telefonunuzu ve bilgisayarınızı yatmadan önce kapatın ve olabildiğince uykuya dalın!

6. Isıyı Azaltın

Sağlıklı Kilo Vermenin
Daha soğuk havalar, uyurken bile yağ yakımına yardımcı olur. Çünkü vücudumuz ısınmak için “daha ​​sıkı çalışmak” zorundadır. Yetişkinlerde 2 çeşit yağ vardır: Kötü beyaz olanı ve iyi kahverengi olanı. Kahverengi yağ kalori yakmak ve ısı üretmekten sorumludur. Evlerimiz ısındığında, kahverengi yağımızın aktivite seviyesi durmaktadır. Bilim insanları, ev sıcaklığını 19 ° C’de tutmayı önerir. Bu birkaç kilo kaybetmek için gerçekten güzel bir yol olabilir!

“Göğüslerinizi Şekillendirmek İçin 5 Doğal Yol” Adlı İçeriğimizi Okumak İçin TIKLAYIN… 

7. Sağlıklı Kilo Vermenin En Etkili Yollarından Biri: Yeterince Su İçin

Sağlıklı Kilo Vermenin
Bazı insanlar büyük bir hata yapar ve su alımını azaltır. Tam tersi, yeterince su içmek aslında bu problemle başa çıkmanıza ve yaktığınız kalori miktarını arttırmanıza yardımcı olacaktır. Su ayrıca vücudunuzun detoksuna yardımcı olur. Yemekten önce bir bardak su içmek, iştahınızı ve tükettiğiniz kalori miktarını azaltır. Vücudunuz onu ısıtmak için enerji kullanacağından, soğuk su içmek biraz fazla kalori yakmanıza yardımcı olacaktır. Yani su harika, değil mi?

8. Sağlığınızı Kontrol Ettirin

Sağlıklı Kilo Vermenin
Bazen tüm çabalarına rağmen kilo veremiyor oluşunuz, karaciğerinizin detoks yapmaya ihtiyacı olduğu veya tiroidlerinize dikkat etmeniz gerektiği anlamına gelir. Tabii ki başka sebepler de olabilir ama eğer durum buysa, doktorunuzla birlikte önemli adımlar atmanız gerekebilir. Karaciğeriniz için yaşam tarzı ve diyet değişikliği yeterli olabilirken, tiroid sorunları daha karmaşıktır. Ancak yine de kesinlikle dikkat etmeye değer.

Görüyorsunuz ki; kilo vermeniz  bir meydan okuma gibi görünse de, bunu yapmanın kolay ve oldukça hoş yolları var! Siz de kendi yöntemlerinizi yorumda bizimle paylaşın!

kaynak: brightside

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
10
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
6
Şoke