Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler: 5 Önemli Adım

5 dakikada okuyabilirsiniz


Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler
Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler: 5 Önemli Adım

Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler: Deri dış etkenlerden en çok etkilenen, zamanla eskiyen, eskimenin etkisiyle formu bozulan bütün vücudumuzu bir kılıf gibi saran ve koruyan en büyük duyu organımızdır. Derimiz yediklerimiz, içtiklerimiz, soğuk, sıcak havalar, stres, hava kirliliği ve benzeri her tür olumsuz koşuldan kötü etkilenir. Bizi koruyan en önemli organımıza özen göstererek, içten, dıştan takviyeler ve düzenli bir hayatla ilerleyen yaşımıza rağmen derimizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabiliriz. “Sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler nelerdir”, “Cilt sağlığı nasıl sağlanır”, “Sağlıklı cilt için ne yapmak gerekir“, “Cildim bozuk ne yapmalıyım” diyorsanız sizler için bazı tavsiyeler hazırladık. Her zaman sağlıklı ve parlayan bir cilde sahip olmak için yapmamız gerekenleri madde madde sıralayalım. İşte 5 maddede Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler

1.Cilt Temizliği

sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

Cilt gün içinde birçok farklı nedenden ve özellikle makyajdan ötürü kirlenir, düzenli olarak cildimizi temizlememiz, cilt sağlığının olmazsa olmazıdır. Genellikle sadece su cildimizi temizlememiz için yeterli değildir. Suyla beraber sabun kullanmak da çoğu zaman yeterli gelmez, yağlı ciltler için sabunla temizlik çözüm olabilir ama kuru ciltler için sabun cildin daha çok kurumasına ve tahriş olmasına nedendir. Bu yüzden eczaneden alacağınız pH değeri 5.5 olan sabun içermeyen bir temizleme suyu ya da gerçek gül suyu sizi uzun süre idare edecek ve cildinizi mükemmel bir şekilde temizleyecektir. Eğer cildiniz çok hassas değilse, on beş günde bir defa kendiniz evde esmer şeker ve yumurta akı ile yapacağınız arındırıcı ile cildinizi temizleyip ardından bolca gül suyu ile nemlendirdiğinizde cildinizin nefes aldığını hissedeceksiniz. Temizlenmeyen cilt sivilcelere ve kara noktalara açık bir hale gelir bu görüntü en çok sizi rahatsız eder. Bu yüzden her gece yatmadan önce üşenmeyip cildimizi güzelce temizleyip öyle yatıyoruz.

2.Mutlaka Erken Yatın

sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler arasında bir diğer önemli unsur iyi bir gece uykusudur. İyi bir uyku sağlıklı bir bedene sahip olmak için gerekli anahtardı. Uykunun bedenimiz üzerindeki iyileştirici etkisini kimse inkar edemez. Çok geç saatlere kalmayıp, özellikle gece yarısından önce yattığımızda, uykuda aktif hale gelen büyüme hormonları gece 22.00-01.00 arasında en yüksek seviyede çalışır. Zamanında yatılmış ve deliksiz uyunmuş bir uyku hem dinlendirir hem de sizi yeniler. Düzenli uyku ile kanımızdaki oranı artan büyüme hormonu, cildi güzelleştirir, gençleştirir, cildin yapı taşlarında biri olan kolajen üretimini bir miktar arttırır ve cildin elastikiyetini geri kazanmasına sebep olur. O yüzden uyku bomboş geçen saatler değil, özellikle cildimiz için yeniden yapılanma zamanıdır. Boşuna kadınlar birbirleri ne o ‘’güzellik uykusuna mı?’’ yattın diye sormuyorlar. Her şakada bir gerçek payı mutlaka vardır. Unutmayın uyumak güzelleştirir.

“Aras Barlas Maskeleri: Youtube’un En Bakımlı Erkeğinden 6 Cilt Bakım Maskesi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3.Bol Bol Su İçin

sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

Su, insan bedeninin %70 ini oluşturmakta ve insana kendinin sudan yaratıldığını düşündürtmektedir. Su hayatın kaynağı, yaşamın devamının temelidir. Bedenimiz ve cildimiz için tükettiğimiz su toksin atıcı ve dengeleyicidir. Bütün bedenimiz gibi cildimiz de hücrelerden oluşmakta ve bu hücreler yaşamının devamlılığı için suya ihtiyaç duymaktadırlar. Yetişkin bir insanın günlük ortalama su tüketimi, 1,5-2 litredir bu oran beden yapısına ve ihtiyaca göre değişmektedir. Amaç tükettiğimiz su miktarının 1.5 litrenin altına düşmemesidir. Cilt hücrelerinin gereksinim duyduğu besinler su ile taşınır ve su cildin nemlenmesine ve genç kalmasına neden olur. İçilen su metabolizmanızın hızını arttırdığı için yaşlanma etkilerini de geciktirir. Ilık veya soğuk yapılan duşlar ve denizde yüzmek de en az suyu içmek kadar faydalıdır. Cildi canlandırır ve arındırır.

4.Cildin Olmazsa Olmazı Kolajen

sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

Kolajen; cildin yaşlanmasını durduran, kırışıklıkların azalmasına yardımcı olan, saç ve tırnakları besleyip güçlendiren doğal bir amino asittir. İnsan vücudunda, saç, tırnak, cilt, eklem ve kıkırdak dokusu proteinlerinin büyük bir bölümünü içeren, içeriğinde yüksek miktarda amino asit bulunan bir proteindir. Kalojen tüketimi de Sağlıklı Bir Cilt İçin Yapılması Gerekenler arasında. Cildimizin yenilenmesinin yanı sıra cilde sağlamlık ve esneklik kazandıran madde kolajendir. Yaşımız ilerledikçe kolajen üretimimiz de düşer ve cildimiz kırışmaya, çok yağlı ise sarkmaya ve eklemlerimiz ağrımaya başlar. Cildinizin kolajen seviyelerini artırmanız kırışıklıkların önlenmesi ve cilt elastikiyeti ve yaşlanmanın beden üzerindeki etkilerinin geciktirilmesi için önemlidir. Kolajen içeren gıdaların tüketimi ile kolajen miktarlarınızı artırmanız mümkündür. Kemik suyu, yumurta beyazı, ton balığı, çekirdek, turunçgiller ve kivide yüksek oranda kolajen bulunmaktadır. Bu ürünleri tükettiğinizde ihtiyacınızı karşılamış olursunuz. İstediğiniz taktirde eczanelerden gıda takviyesi olarak kolajen tabletleri alıp kullanmanız da mümkün ama bu ürünleri üç aydan fazla kullanmamanız önemlidir. Doğal yolların yanında, gıda takviyesi olarak alacaksanız dikkatlice araştırmanızı tavsiye ediyoruz. 

“Cildi Canlandıran Besinler: Daha Sağlıklı Bir Cilt İçin 7 Doğal Besin” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

5. Cildin İhtiyacı Hyalüronik Asit

sağlıklı bir cilt için yapılması gerekenler

Cilt Sağlığı İçin Ne Yapılmalı diyorsanız bu maddeye de dikkat! Hyalüronik asit (HA) vücut dokuları arasındaki hücrelerin arasındaki boşlukları dolduran doğal bir bileşimdir. Cilt dokularımızın arasında bulunan HA jele benzer ve kolajen ve elastin lifleri arasındaki boşlukları doldurur ve hücreleri korur. Cilt üzerindeki önemli etkisinin yanında eklem, kıkırdak sağlığı, bağışıklık sistemi ve enfeksiyonların önlenmesi açısından bedenimiz için vazgeçilmezdir. Kendi ürettiğimiz HA %50’si cildimizin üst tabakasında bulunur ve bir gün içinde kimyasal olarak bir değişim sürecinden geçip vücuttan atılır. Dışarıdan gıda takviyesi olarak alınan HA için de durum aynıdır ve cildi dışa doğru nemlendirmektedir. HA tüm baklagillerde, lahanada, bezelye, ıspanak, buğday ve buğday çiminde bulunur. Cilt genç kalmak ve kendini yenileyebilmek için HA ihtiyaç duyar. Doğal gıdalardan aldığımız HA yaş ilerledikçe bize yeterli gelmediği takdirde gıda takviyesi olarak ya da enjeksiyon yoluyla cilde HA takviyesi yapılabilmektedir. Gıda takviyesi olarak satılan HA kapsüllerin içinde tavuk kıkırdağı bulunmaktadır ve tavuğa alerjisi olanların ya da vejetaryenlerin kullanırken dikkat etmesini öneriyoruz. 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Sibel Baydar
1968 yilinda Istanbul'da doğdum. İsletme Fakültesi mezunuyum. Evli ve üç erkek çocuk annesiyim sekiz yıldır KKTC yaşıyorum. Denemelerden olusan ilk kitabım Tüm Olumsuzluklara İnat Kasım-2016 Gece kitaplığindan çıktı. Vinyasa, hamile ve yin yoga egitmeniyim. 4 yıldır GAÜ Dans Okulunda Yoga eğitmenliği yapıyorum. 2 yıldır, turkcell dergiliktede yayınlanmaya başlayan yoga dergisinde her hafta yazıyorum. 2 yıldir YDÜ.SBF. Fizyoterafi bölümünde Yoga derslerine araştırma görevlisi olarak giriyorum.