Sadeliğin ve Sakinliğin Felsefesi: Minimalizm

3 dakikada okuyabilirsiniz


Başlangıçta sanat akımı olarak kendisini gösteren fakat zamanla yaşam felsefesi haline gelen “Minimalizm” sadeliğin en güzel halini hayata entegre etmeyi amaçlıyor. “Less is more” yani “Az daha çoktur” mottosunu benimseyen felsefenin özü sadelik. Fakat bu sadelik, basitlik olarak algılanmamalı. Alabileceğinin en azı ve doğal olarak en iyisini almak hem konforlu hem de kaliteli hayatın ilk adımı.Peki Hayatımızı Nasıl Minimalize Ederiz?

1. Dağınıklık ve Gereksiz Eşya Stres Yaratır.  Fazla Olanı Azalt!

Dolabımızda mevsimsel yaptığımız değişiklikler yeterli değil. Dolabımızı açıp kullanmadığımız eşyalardan kurtulmak önemli. Kararlı davranıp, uzun süredir kullanmadığınız ve ihtiyaç duymadığınız şeyleri hayatınızdan çıkarın. Eğer vazgeçtiğiniz ürünler temiz ve iyiyse bu sayede ikinci el ticaretinden kâr sağlayabilir ya da bu eşyalara ihtiyacı olan birine hediye edip mutlu edebilirsiniz.

Tabi bu kararlılığın devamlılığı önemli. Bu noktada benimsenmesi gereken temel prensip ‘Kullanmıyorsan tutma, kullanmayacaksan alma’. Görünürde satın almak hepimiz için mutluluk kaynağı. Ancak medyanın maruz bıraktığı bombardıman sonucu hiç ihtiyaç duymadığımız ürünleri satın alıyoruz. Alışveriş sırasında kendimize “Buna gerçekten ihtiyacımız var mı?” sorusunu sorarak bu tuzaktan kurtulabiliriz.

2. Gereksizse Zaman Harcama

Kendinize daha çok zaman ayırın. Yaptığınız her şeyin bir amacı olmalı. Üretmeye çalışın ve sizi üretmekten alıkoyacak her şeyi kendinizden uzaklaştırın. Örneğin, gündelik yaşantımızda en çok vakit harcadığımız detaylardan biri giyinmek. Fakat dünyanın en başarılı insanlarının kıyafet seçimine harcayacak vakitleri yok. Eğer sadelik hayatınızın felsefesiyse gereksiz kıyafet arayışına hayatınızda yer yok demektir.

Nitekim Steve Jobs, Mark Zuckerberg, Einstein gibi başarılarıyla dünyaya nam salmış isimlerin bu konudaki hassasiyeti ortada.
 
 3. Vücudunuzun İhtiyacı Olmayan Şeyleri Yemeyin !
 
Haftanın alışverişini tek seferde yapıp bunu da belki yerim diye buzdolabına yığıp çürüttüğünüz sebzeleri çöpe atmak yok. Canınızın çektiği her şeyi yemekten ve bilinçsiz tüketmekten uzak durmalısınız. Elbette iştahınıza uygun yiyecekler de yiyeceksiniz ama canınız çikolata çektiğinde katkı maddesi yüksek, kalitesiz ürünler tüketmek yerine kaliteli ve gerçek çikolata tercih edin. Ya da asitli içecekler yerine su içmeyi deneyerek yaşam kalitenizi arttırın.
 
Böylece yediklerinizden ve yeni düzeninizden çok daha fazla keyif alacak, bilinçli tüketmeye başlayacaksınız.
 
Son Olarak…

Minimalizm yalnızca maddeyle ilişkili değil. Aynı zamanda sade düşünüp sade konuşmak da minimalizme dahil. Zihninize detox uygulayın ve gereksiz konulara kafa yormayın.

Söz gümüşse sükut altındır diyor ve bunu hayatımıza da uyguluyoruz.

 Minimalizm’in size sağladıkları:

  1. Zamandan tasarruf ederek kendinize daha fazla vakit harcama imkanı bulursunuz. Bu da ruhunuzun ve zihninizin ihtiyaç duyduğu motivasyona imkan sağlar.
  2. Daha az para harcar, daha kaliteli yaşarsınız. Yaşam kalitenizin yükselmesi stresi azaltır ve kendinizi daha huzurlu hissedersiniz.
  3. Az eşya ile dağınıklık sorunundan kurtulup temizlik tasasını minimuma indirirsiniz. Bu sayede beden yorgunluğunuz azalır ve çok daha pozitif bir hayat sürdürebilirsiniz.

Ve sonuç..

“Daha Huzurlu ve Mutlu Bir Hayat !”

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
16
Muhteşem
Acıklı Acıklı
3
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke