Rüyaları Süsleyen Arabaların Tarihsel Gelişimini 9 Başlıkla Ele Aldık

3 dakikada okuyabilirsiniz


Fransızca’dan Türkçe’ye geçen ‘automobile’ (otomobil) sözcüğü, salt olarak “kendi giden” anlamındadır. İcadından bu yana durmadan gelişen, yeni biçim ve özelliklere bürünen otomobilin zaman yolculuğuna hadi birlikte göz atalım.

1. Araç Var Direksiyon ve Fren Yok !

Nicolas Joshep Cugnot 1769’da  buhar kazanı ile çalışan aracı yapmış ve saatte 4 km hıza ulaşmıştır. . Direksiyonu ve freni olmayan ilk araç deneme sırasında kaza eseri bir duvarı yıkmıştı.

2. Lanet Olası Direksiyon !

1801’de Birleşik Krallık’ta Richard Trevithick buharlı otomobili yapar ancak direksiyon ve süspansiyon ile ilgili sorunların ortaya çıkması otomobilin bir kenara itilmesini beraberinde getirir.

3. Fayton Özentisi

1838’de İngiliz Walter Hancock tarafından yapılan dört kişilik buharlı fayton sayılabilir.

4. Ateşle Bakalım

1860’ta, daha önce Belçikalı mühendis Lenoir tarafından bulunan içten yanmalı motor  elektrik ile ateşlenecek ve su ile soğutulacak şekilde geliştirilir.

5. Karbüratör Mühim

Başlarda gaz yağı ile çalıştırılan içten yanmalı motor, karbüratörün icat edilmesiyle petrol ile kullanılmaya başlanmıştır ve araç motorlarının bugünkü öncüsü olmuştur.

6. Tak Fişi Gör İşini

İnanılması pek güç gibi görünse de, elektrikli otomobilin tarih sahnesine çıkışı 1850’lerden sonraya dayanmaktadır. Hatta 2. Abdülhamit 1888 yılında İngiltere’de Messrs Immisch & Co şirketinden bir elektrikli otomobil sipariş etmiş, memnun kalması üzerine şirketin iki mühendisini ödüllendirmiştir. İçten yanmalı motor sistemlerinin geliştirilmesi ve petrolün hızlıca araçlara yüklenmesi elektrikli otomobilin yenilgi sebebi olmuştur.

7. İşte Otomobilde Gelinen Son Nokta

Gelişen teknoloji kendini otomobil üretiminde de belirgin biçimde göstermektedir. Bir zamanlar bilim kurgu filmlerinde görülen otomobiller şimdilerde gerçeğin ta kendisi ancak bunlar da son olacağa benzemiyor…

8. Güneş İyidir Güzeldir

Geliştirilmeye çalışılan güneş enerjisi ile çalışan otomobiller üzerlerindeki Güneş gözeleri sayesinde güneşten aldığı enerjiyi akümülatör yardımıyla depolanmaktadır.

9. Uçmak İçin Uçak Gerekmeyebilir

Bir hayalle başlayan serüven yıllar boyu gelişerek gerçeğin kendisi haline geldi. Bugün hayalini kurabileceğimiz uçan otomobiller gelecekte bir gün gökyüzünün metal kartalları haline gelebilir. İyisi mi, biz hayal etmekten asla vazgeçmeyelim.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
4
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
Can Birkan