Renklerin Anlamları: 6 Maddede Renklerin Psikolojik Etkisi

3 dakikada okuyabilirsiniz


Renklerin Anlamları
Renklerin Anlamları

Renklerin Anlamları: 6 Maddede Renklerin Psikolojik Etkisi

Renklerin Anlamları: Renklerin hayatımızın her alanında bir yeri vardır. Her rengin hissettirdiği duygular, anlamlar farklıdır. Deniz kenarında yürürken, gökyüzüne bakarken kendimizi düşünceli hissederiz. Doğada daima huzurlu. Siyah bulutları gördüğümüzde bir karamsarlık çöker içimize. Bunların bıraktığı etkiyi renkler mi veriyor dersiniz. Böyle hissetmemize sebep olan şey ne diye düşündük, renklerin etkileri neler diye araştırdık. Ve gördük ki; renklerin psikolojik etkisi oldukça büyük. Renklerin insan üzerindeki etkisi her renk için çok farklı anlamlarla gerçekleşiyor. “Renkler ne anlama gelir” ya da “Renklerin duygusal anlamları nelerdir” diye merak ediyorsanız işte 6 maddede renklerin anlamı! Bakalım renklerden nasıl etkileniyoruz, renkler bize nasıl hissettiriyor!

1.Kırmızı

Renklerin Anlamları

Renklerin Anlamları nelerdir diye baktığımızda, karşımıza çıkan ilk renk kırmızı. Kırmızı herkesin deyimiyle aşkı temsil eder. Bunun sebebiyse duygularımızı açığa çıkarmamız için yeterli motivasyonu kırmızı renginden alışımız. Kırmızı; nefret, sevgi, aşk, cinsellik, ihanet gibi birçok duygunun eyleme dönüştürülmesindeki en büyük etken. Sadece duygusal yönle de kalmıyor, insanların algısı üzerindeki etkileri de azımsanmayacak kadar önemli. Dikkat çekiciliği, ayırt edilebilirliği yüksek bir renk olduğundan trafikteki birçok tabela kırmızı renktedir. Alışveriş yaptığımız sitelerde alma butonun kırmızı olması, çabuk karar vermemizi sağlamak için. O butonun rengine kanıp da alışveriş bağımlısı olmayın. Bir de diyete girecek olanlar için bir uyarı, kırmızı bir atmosferden, kırmızı logolu yemek mekanlarından uzak durun, çünkü bu renk iştah da açıyor.

2. Yeşil

Renklerin Anlamları

Yeşil, doğadır. Ruhumuzu besler, huzur verir. Renklerin psikolojik etkisi anlamında oldukça önemli bir noktadadır yeşil. Güven duygusu yüksektir. İnsanları sakinleştirici, yatıştırıcı özelliği de vardır. Aynı zamanda şifadır yeşil. İçimizdeki yaratıcılığı açığa çıkarır. Kısacası huzurun ta kendisidir. Çalışma ortamlarında yeşile de biraz yer açın derim.

“Benlerin Anlamları: 14 Maddede Benlere Göre Karakter Analizi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3. Sarı

Renklerin Anlamları

Sarı iletişimi ifade eder. Eğer sevgilinizle ilk buluşmanızı yapacaksanız mutlaka sarı kıyafetler tercih edin. Sarı, insanı cesaretlendirir ve konuşmadaki rolünüzü ön plana çıkarır. Kendinize güveniniz artar. Ama aynı etkiyi ev dekorasyonunda vermeyebilir. Sarının hakim olduğu bir ortamda gözlerimiz yorulmaya başlar. Aynı zamanda sarı geçiciliğin rengidir. Trafik lambalarındaki “hazır ol” ışığı bu nedenle sarıdır.

4. Turuncu

Renklerin Anlamları

Coşku ve heyecanın rengidir. İnsanların sosyalleşme konusundaki isteklerine cevap veren bir renktir. Dolayısıyla sosyal ilişkileri gelişmiştir turuncu insanının. Turuncuyu kullanan insanların iletişim yeteneği daha güçlüdür. Mizah anlayışı gelişmiştir. Bazı araştırmacıların düşünceleri ise turuncunun fazla kullanımının sinir sistemimiz üzerinde olumsuz etkiler yaratacağı yönünde. Yani diyor ki tadında bırakın…

5. Mor

Renklerin Anlamları

Mor; asaletin, ihtişamın rengidir. Bu nedenledir ki Eski Roma İmparatorları; mor renk giyen “halktan” insanları vatan haini olarak kabul edermiş. Aynı zamanda esenlik ve sonsuzluğu ifade eder. İlham veren bir yönü vardır. Mor, nevrotik duyguları açığa çıkardığından ruhsal sorun yaşayan, intihara meyilli insanların bulunduğu ortamda yer almaması gereken bir renktir. Depresyon durumlarında mor renkten uzak durunuz.

“Uyku Pozisyonu Testi: 6 Farklı Uyku Pozisyonuna Göre Kişilik Analizi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

6. Pembe

Renklerin Anlamları

Pembe, enerji verir. Yaşama sevincimizi dinç tutar. Sağlığın ifadesidir. Dişi bir yönü vardır. Sevimliliğin, tatlılığın, saflığın rengidir. Mükemmel bir yaşamın ve uçsuz bucaksız hayallerin rengidir pembe. Bu nedenle kız çocuklarının odasında çokça yer alır. Rahatlatıcı bir etkisi vardır. Fakat çalışma ortamlarında bulundurulması olumsuz etkiler yaratabilir. Renklerin psikolojik etkisi konusunda pembe de son derece belirleyicidir.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke