Reklam Kokmayan, Tecrübelisinden Denenmiş İngilizce Öğrenme Yöntemleri

5 dakikada okuyabilirsiniz


Başlıkta ne kadar çabalasak da bu tip içeriklerle milyon kez karşılaşan ve doğrudan reklama maruz kalan kitleler yazıya başlamadan bizi terk etmiş olmalılar. Neyse gerçekten İngilizce öğrenmek isteyen ve ne yapacağını bir türlü çözemeyenlere aşağıdaki yöntemleri uygulayarak çok geç yaşında İngilizceyi öğrenmiş birinden süper tavsiyeler geliyor.

Ayarlar Değil Settings

Öncelikle olayın felsefesiyle başlayalım. İngilizce de olsa Felemenkçe de olsa dil bir kültürdür. Siz ona tüm varlığınızla nüfuz etmelisiniz. Bu yüzden hemen ama hemen telefonunuzu İngilizce kullanmaya başlayın.

Şarkı Dinle Ama Altyazılısından

Olayımız şu ki artık size Türkçe müzik yok! Zaten sahilde, kafede şurada burada duyacaksınız o kadar Türkçe müzik İngilizce öğrenmek isteyene kâfi. Artık tüm şarkıları hem dinlerken keyif alıyoruz hem de onları ezberleyip cümle yapılarını daha iyi anlıyoruz. Bu arada beni gizli reklam yaparken yakaladınız. Aslında bu içerik için bana Coldplay para ödedi. Tabii Iphone’da=) Madem öyle size bir reklam daha yapıyım. Youtube’dan bu içerikleri izleyip internetiniz çökmesin istiyorsanız. Bunları android telefonlarda indirebileceğiniz ücretsiz bir uygulama var, adı ise ITUBE. Altyazılı bu içeriklere ulaşmak için Youtube’da şarkının adını yanında lyrics yazarak aratmanız yeterli.

Diziler ve Filmler

Yabancı dizi/film izlemeyi sevebilirsiniz ama dublajlı seçenekten vazgeçmelisiniz. Hatta belli bir seviyeden sonra İngilizce alt yazılı izlemek sizi daha da geliştirecektir.

Gramerden Ne Haber?

Son dönemde gramere takmayın bir çocuk nasıl İngilizce öğreniyorsa öğrenin şeklinde bir moda var ve buna yönelik pek çok metot geliştirildi. Bu aslında göreceli bir şey. Yani yaşınız çok küçük ve İngilizce yoğun bir ortamda bulunma şansınız varsa ne ala ama aksi takdirde grameri öğrenmek zorundasınız. Şuan reklam olmasın diye çalıştığım kitapları (seviyeye göre Türkçe ve İngilizce) yazmıyorum ama zaten önemli olan şey bu süreci çok donuk bir öğrenme şeklinde uygulamamanız. Aynı zamanda internet sizin aklınıza takılanları sorabileceğiniz pek çok platform ve forum dolu böylece aklınıza takılan soruları oralarda müdavimi olan yabancılara sorabilirsiniz.

Bu platform ve forumlara örnekler

http://able2know.org/ , http://www.quora.com/ , http://www.proz.com/ , http://ell.stackexchange.com/ , http://ell.stackexchange.com/ , http://forum.wordreference.com/ https://www.englishforums.com, http://www.translatorscafe.com/ , http://www.urbandictionary.com/ , http://www.usingenglish.com/ http://www.learnersdictionary.com

Ucuzcular için Youtube Videoları

Yahu ben hoca anlatmadan öğrenemem diyenleri Youtube’a alalım. Çünkü hem İngilizce hem de Türkçe olsun hocalar artık youtuber olma aşkına en detaylı konuları ücretsiz size sunuyor. Ben ilk İngilizce öğrenirken bundan çok faydalanmasam da IELTS’i alırken ciddi anlamda Youtube videoları ile sabahlamıştım.

Yabancı kanka lazım

Size yüzsüz ama etkili bir yöntem söyleyeceğim. İngilizce mi öğrenmek istiyorsunuz yabancıları Facebook’tan ekleyin. Aratın John ya da Jennifer diye ahanda bunla konuşurum yumuşak başlı görünüyor dediğiniz kişiyi ekleyin. Kim takar Facebook politikasını. Ama bunu çok da abartmayın sonra hesabınız kapanınca beni bulmayın. Sadece Facebook değil. İnsanların farklı diller öğrenmek için birbirine yardım ettiği pek çok platform var. Burada nedendir diye sormamanızı tavsiye ettiğim Türkçe öğrenmek isteyen bir İrlandalı size İngilizce öğretebilir. Bu arada Skype üzerinden ders veren bir yabancıyı ucuz fiyata bulursanız sakın kaçırmayın.

Haber mi okuyacaksın İngilizce Oku


Hepimiz artık internet üzerinden iyi kötü ülkedeki ve dünyadaki gelişmelere bakıyoruz. İlk başta zor gelse de artık bunları İngilizce okumalısın. Böylece zaten yaptığın bir işi İngilizce yaparak dolaylı olarak ders çalışıyor ve vakitten kazanıyor ve kendi ülkende aşina olduğun gelişmeleri İngilizce ’de okuyarak dili öğrenme açısından ciddi bir adım atıyorsun. Bu konuda size önerim tirajı yüksek olan gazetelerimizin yabancı versiyonlarını takip etmeniz

App Koydum App Koydum İngilizce App Koydum

Telefonunuza size İngilizce öğreten app koyun. Bu uygulamalar zaten normalde başınızı telefondan kaldırmadığınız toplu taşımalarda size boş geçen vakti değerlendirme imkanını verecek. Peki hangi uygulamalar. Size ücretsiz ve çok iyi olanları yazıyım BBC 6 Minute English, Effortless English ve belli bir oranda ücretsiz olan English Central.
Hepsi Yalan İki Şehrin Hikayesi Gerçek

Siz de kitap kurdusunuz di mi? O güzelim kitapları İngilizce okumaya ne dersiniz? Misal Charles Dickens’ın şaheseri İki Şehrin Hikayesi’ni? Hem aynı kitabın seviyenize göre farklı versiyonlarını da bulma şansınız da var. Ayrıca bu kitapları Youtube üzerinden dinleyebilme şansınız da var böylece hem okumanız hem de dinlemeniz gelişecek.

Çetele Tutun ve Hayal Gücünüzü Çalıştırın

İngilizce bir kelime mi duydunuz hemen not edin. Onun farklı anlamlarını yazın. Unutmayın örnek vermek gerekirse as bağlamına göre çünkü, olarak, gibi ve e rağmen gibi anlamlara gelebilir. Kelimeleri asla motomot ezberlemeyin her şeyi bağlamında anlamaya çalışın. Bu önemli notları ve kelimeleri bir deftere not edin. Ara sıra açıp bu deftere bakın. Türkçe kurduğunuz cümleleri İngilizce’de nasıl kuracağınızı hayal edin. Ancak doğrudan çevirmeyin. Yapamıyorsanız üstte anlatıldığı gibi yabancılardan destek almaya çalışın. Bir yerden sonra İngilizce’nin kendi mantığı içinde cümleleri kurmaya başlayacaksınız.

Son söz olarak ne diyelim bu yöntemlerle İngilizce öğrenmeyeni dövüyorlar. Bir de sakın ama sakın CV İngilizcesi’ne güvenmeyin ve ne kimseyi ne de kendinizi kandırmayın. Unutmayın İngilizce bilme seviyesinde dünyada en kötü yerlerde olmamıza rağmen bu ülkede hemen herkesin CV’sinde İngilizce seviyesi çok iyi yazar.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
3
Komik
Muhteşem Muhteşem
36
Muhteşem
Acıklı Acıklı
3
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke
Berk Dede