Ramazan Ayında Cinsellik: İslam’a Göre Ramazanda Cinsel İlişki Caiz mi?

3 dakikada okuyabilirsiniz


Ramazanda oruçlu değilken cinsel ilişki veya oruçluyken cinsel ilişkiye girmek orucu bozar mı? Ramazanda bebek yapılır mı? Recep ayında cinsel ilişki olur mu? Veyahut Ramazan ayında Cinsellik nasıl yaşanmalı gibi insanların merak ettiği birçok soru var.

Yıllardır sorulan bu sorunun, İslamiyet’e göre cevabı için buradayız. Çoğu insan Ramazan ayı süresince cinsi münasebette bulunmayı bırakıyor. Günah ve yasak olduğu veya caiz olmadığı gerekçesiyle müslümanlar, bu önemli ayda cinsi temastan uzak duruyor. Halbuki İslamiyet’e göre Ramazan ayı boyunca cinsi münasebette bulunmanın herhangi bir sakıncası yok. Tabii ki helal kılınan eşlerle olması şartıyla.

1. Ramazan Ayında Cinsellik: Ramazanda Cinsellik Nasıl Yaşanmalı?

Ramazan Ayında Cinsellik

Çoğu İslam alimine göre, çiftlere oruç tutmak farz değilse ya da herhangi bir sebep ile oruç tutmuyorlar ise gündelik hayatlarına devam etmekte sakınca yoktur.

Dipnot: Hem erkek hem kadının oruç tutmalarında bir sakınca yoksa ve keyfi bir sebeple oruç tutmuyorlar ise imsak vaktinden iftar vaktine kadar cinsi münasebette bulunmaları haram olarak kabul edilir.

2. Ramazan Ayında Cinsellik: Oruçluyken Cinsel İlişki

Ramazan Ayında Cinsellik

Dinen caiz olan, oruçlu çiftlerin iftar vaktinden imsak vaktine kadar cinsel münasebette bulunmalarıdır.

Dipnot: Daha sonrasında oruç tutulacaksa boy abdesti diye tabir edilen gusül abdesti alınması gerekir.

3. Ramazan Ayında Cinsellik: Çiftlerin Oruçluyken Şehvete Kapılması

 

Oruçluyken, boşalma olsun ya da olmasın çiftlerin cinsi münasebette bulunması orucu bozar. Ancak boşalmanın gerçekleşmediği bazı istisnai durumlar da mevcuttur.

Dipnot: Cinsel münasebet ile orucu bozulan çiftlere, kaza ve kefaret gerekmektedir.

“Bunlara Dikkat Edin: 5 Maddede Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

4. Ramazan Ayında Cinsellik: Mastürbasyon Meselesi

Ramazan Ayında Cinsellik

Bu durumda kişinin orucu bozulur ve günahkar olur. Fakat kefaret gerektirmez yalnızca kaza orucu tutulur.

5. Ramazan Ayında Cinsellik: İmsaktan Sonra Rüyalanmak

Ramazan Ayında Cinsellik

İmsak vaktinin ardından rüyalanma yoluyla boşalma gerçekleşirse, oruç bozulmaz. Fakat mümkün olan en kısa zamanda gusül abdesti alınması gerekir.

Konu ile Alakalı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Sitesinde Yer Alan Bilgi Şu Şekildedir:

“Oruçlu olan kimse orucu bozacak şeylerden kaçındığı gibi orucun sevabını azaltacak şüpheli durumlardan da kaçınmalıdır. Ramazanda oruçlu olduğunu bile bile cinsel ilişkide bulunmakla oruç bozulur, hem kaza ve hem de keffâret gerekir (Buhârî, Savm, 30). Eşlerin birbirlerini öpmeleri veya sarılmalarıyla oruçları bozulmaz. Ancak bu durumda boşalma meydana gelirse oruç bozulur ve güne gün kaza gerekir (Merğınânî, el-Hidâye, II, 256).”

Bakara 187. Ayette Şöyle Diyor;

Oruç tuttuğunuz günlerin gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız size helal kılındı, onlar sizin örtünüz, siz de onların örtülerisiniz. Allah, nefsinize güvenemeyeceğinizi biliyordu, bu sebeple tevbenizi kabul edip sizi affetti; artık onlara yaklaşabilirsiniz. Allah’ın sizin için takdir ettiğini dileyin. Tan yerinde, beyaz iplik siyah iplikten sizce ayırt edilinceye
kadar, yiyin için, sonra orucu geceye kadar tamamlayın. Mescidlerde itikafa çekildiğinizde kadınlarınıza yaklaşmayın. Allah insanlara yasaklardan sakınsınlar diye ayetlerini böylece apaçık bildirir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke
NetroJen