Rakiplerinin Korkulu Rüyası Efsane Üçlüler

3 dakikada okuyabilirsiniz


Spor dünyasında her dönem, takımı sırtlayan ve takımlarına seviye atlatan üçlüler olmuştur. Aslında her biri yıldız olarak nitelendirilen sporcular olsalar da, bir araya geldiklerinde rakiplerinin korkulu rüyası olduklarını söylemek çok yerinde olur. İşte spor tarihinin unutulmaz üçlüleri…Rivaldo, Ronaldo, Ronaldino

Dünya Kupası tarihinin gördüğü en iyi kadrolardan birine sahip olan, 2002 Dünya Kupası Şampiyonu Brezilya’nın futbolu şekillendiren üçlüsü; Rivaldo, Ronaldo, Ronaldinho. Dünya futbolunun en estetik hücum hatlarından birini oluşturan bu üçlü, bir neslin futbol anlayışını ve hayallerini şekillendirdi demek çok yerinde bir tabir olacaktır.

Metin – Ali – Feyyaz

Türkiye’de değişilmez üçlü denildiğinde akla gelen ilk ekip; Metin, Ali, Feyyaz. Beşiktaş’ı altın çağını yaşadığı dönemlerde rakipsiz kılan bu üçlünün en büyük özelliği, küçük yaştan itibaren Beşiktaş formasını giyip, kulüpte birer efsane haline gelmiş olmalarıdır. Halkımız tarafından isim sırası bile değişmeden anılan Metin-Ali-Feyyaz üçlüsü, Türk futbol tarihine adını altın harflerle yazmıştır.

Messi – Neymar – Suarez

Son dönemlerin en popüler üçlüsü Messi, Neymar, Suarez nam-ı diğer MSN.  Barcelona’nın rekor üzerine rekor kıran üçlüsü aynı zamanda Barcelona’nın en büyük gol silahı konumunda. Dünyanın sayılı futbolcularından oluşan MSN üçlüsü 2014-2015 sezonunda buldukları 120 gol ile La Liga’da rekor kırmayı başardı. Barcelona’nın bulunduğu konum ve bu üçlünün performansı göze alındığında, ortaya çıkan hücum hattı belki de tarihin en iyisi olabilir.

Lebron James – Dwayne Wade – Chris Bosh

NBA’de piyasaların iyice kızışmaya başladığı dönemlerde, takımların yaptığı transfer hamleleri tüm basketbol severler tarafından heyecan ile karşılanmıştı. Bu dönemde akıllarda en çok yer edinen olay ise Miami Heat’in, Lebron James, Dwayne Wade ve Chris Bosch üçlüsünü bir araya getirmesi olmuştu. Nitekim bu üçlü hemen etkisini göstermiş ilk sezon Oklahoma City Thunder karşısında 1-0 geriye düştüğü seride 4-1 öne geçerek şampiyonluğunu ilan etmişti. Yalnızca bir şampiyonluk ile doymayan bu üçlü için, iki sene üst üste şampiyonluk ve üçüncü sene de final oynamak yeterince tatmin edici olmuştu.

Kareem Abdul Jabbar- Magic Johnson- James Worthy

NBA’i NBA yapar değerlerden, Showtime Lakers denince akla gelen üçlü, Kareem Abdul Jabbar, Magic Johnson, James Worthy. Los Angeles Lakers, 80’li yıllarda bu üçlünün liderliğinde, temel olarak fast break hücumuna dayalı Showtime isimli sistem ile NBA’in tozunu attırıyordu. Lakers bu sistem ile 1985 yılında Celtics’e karşı kazanılan efsanevi şampiyonluk dahil olmak üzere, dokuz yıllık sürede beş şampiyonluk yaşadı. Bu büyük başarıların en önemli parçaları ise tabii ki, Hall of Fame seçilen Johnson, Abdul Jabbar ve James Worthy üçlüsüydü.

Sepp Maier – Gerd Müller – Franz Beckenbauer

Bir üçlü düşünün ki sahanın her tarafında etkili olan. Evet bu üçlü; 1964-65 sezonunda ilk defa bir araya gelen, Bayern Münih’in efsanevi üçlüsü; kaleci Sepp Maier, libero Beckenbauer ve forvet Gerd Müller. Bayern’in güney grubunu birinci olarak bitirdiği 1964-65 sezonunda, Beckenbauer 31 maçta 16 gol atarak takımın en golcü orta sahası olurken, Gerd Müller ise o sezon oynadığı 26 maçın 19’unda golle buluşmuştu. 2 maçta dörder, 2 maçta da hat-trick yapmıştı. Yükselme grubunda da zorlanmayan Bayern, muhteşem üçlüsünün katkılarıyla 1963’te kurulan Bundesliga’ya yükseliyordu.

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
10
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
ogulcanc