Radyo Programcılığı Yaparak Şöhreti Yakalamış 9 Ünlü İsim

4 dakikada okuyabilirsiniz


Youtube’un, Spotify’ın ya da Fizy’nin olmadığı dönemlerde müzik dinlemenin en eğlenceli hallerinden birisi de radyo aracılığı ile oluyordu desek inanır mıydınız? Radyo demek sadece müzik dinlemek anlamına da gelmiyordu. Radyo tiyatrolarından başlayıp, bir dj’in eşliğinde bazen duygusal bazen de eğlenceli programlarla devam eden radyo serüveninde, birçok radyo programcısı da hayatımıza girmiş oldu. Bugün birçoğu başka kulvarlarda ilerliyor olsa da yolu radyodan geçmiş ve yüzlerinden önce sesleriyle hafızalarımızda yer etmiş birçok ünlü isim var. İşte radyo programcılığı yaparak şöhreti yakalamış 9 ünlü isim:

1. Serdar Ortaç

radyo şöhretleri

Pop müzik deyince akla gelen ilk isimlerden birisi olan, yaptığı besteler ve çıkardığı hitlerle adından söz ettirmeyi her zaman başaran Serdar Ortaç, bu ilk imajı ve “Karabiberim”in dillere destan klibinden önce radyo programlarıyla karşımıza çıktı. Üniversitede okurken radyoda program yapmaya karar veren Ortaç, 1993 yılında İstanbul’da özel radyolarda yapımcılık ve sunuculuk yaptı. Ünlü şarkıcıyı İstanbul FM ve Radyo Klas’taki “S.O.S” adlı programıyla hatırlıyoruz. Serdar Ortaç’ın müzik dünyasına adım atması ise, programı dinleyen bir müzik şirketinin yapımcısı ile gerçekleştirdiği anlaşma neticesinde oldu.

2. Mustafa Sandal

Yaptığı besteler, söylediği şarkılar ve kendine özgü dansıyla gerek 90’ların gerekse günümüzün en önemli pop müzik sanatçılarından biri olan Mustafa Sandal’ın da ilk adresi radyo oldu. Power- FM’de programlar yapan Sandal, daha sonra müzik dünyasına adım attı. Mustafa Sandal bestecilik ve şarkıcılık kariyerinin yanında reklam ve sinema filmlerinde de yer aldı.

3. Okan Bayülgen

Televizyon dünyasının şahsına özgü tarzıyla dikkat çeken isimlerinden Okan Bayülgen, 1991 yılında Kent FM’de “Son Saatler” adındaki programıyla radyoculuk yapmaya başladı. 1995’te Radyo Contact’ta, 1997’de Kiss FM’de “On Air” programını sunan Bayülgen, 1998 ve 1999’da Radyo D’de “Hayat Bilgisi” programıyla karşımıza çıktı. 2001 yılında ise Radio Contact’ta “Yol” programını yapan Okan Bayülgen, bu süreçte televizyonda da yer almaya devam etti. Birçok filmde seslendirme sanatçılığı yapan Bayülgen, “Televizyon Çocuğu”, “Zaga”, “Makina” gibi programlarla da televizyon macerasını sürdürdü.

4. Beyazıt Öztürk

Yolu radyodan geçmiş bir diğer ünlümüz de Beyazıt Öztürk. Beyazıt Öztürk, Eskişehir’de radyoculuğa başladı. “R” harfini telaffuz edemediği için bir süre sadece program hazırlamakla yetinen Öztürk, sonraki süreçte Genç Radyo’da program sunmaya başladı. Esprili ve eğlenceli tarzıyla dikkat çeken sanatçı, Radyo Klas’ın teklifi üzerine İstanbul’a geçti. Burada “Gece Tavuğu” adlı programı sunan Beyaz, radyoculuğun ardından televizyon programları, stand-up’lar, diziler, filmler ve hala yayınlanmakta olan Beyaz Show ile gündemde olmaya her zaman devam etti.

5. Kadir Çöpdemir

Türkiye’nin ilk özel radyosu Süper FM’in ilk dj’i olan Kadir Çöpdemir, “Maksat Muhabbet” isimli programıyla hafızalarda yer etti. Radyoculuk kariyeri boyunca, Süper FM’in yanı sıra, Radyo Klas, Roket FM gibi radyolarda da programlar yapan Çöpdemir’in radyodan televizyona geçişi, NTV’de yayınlanan “Gerçeğin Ta Kendisi” adlı programla gerçekleşti. Kadir Çöpdemir, “Ekmek Teknesi” adlı dizide de büyük beğeni topladı. Beyazıt Öztürk ile “Biri Bana Anlatsın” programını yapan Çöpdemir, “Maksat Muhabbet” programını televizyona taşıyarak ATV ekranlarında izleyici karşısına çıktı.

6. Cem Ceminay

Power FM deyince akla gelen ilk isimlerden olan Cem Ceminay, en ünlü radyo programcılarından birisi. “Canım Türkiyem” lafıyla ve kendine özgü tarzıyla dikkat çeken Ceminay, Number One FM, Capital Radyo gibi kanallarda yapımcılık ve sunuculuk yaptı. İlerleyen yıllarda kendine ait internet radyosunu da kuran Cem Ceminay, köşe yazarlığı, televizyon programcılığı, ses ve dans yarışmalarında jüri üyeliği yaparak da adından söz sıkça söz ettirmeye devam etti.

7. Yavuz Seçkin

Radyo Klas’ta yaptığı “Yavuz’un Minibüsü” adlı programla radyo programcılığına başlayan Yavuz Seçkin, yaptığı taklitler, şakalar ve özellikle de telefon şakalarıyla dikkat çeken isimlerden oldu. Radyo Klas macerasının ardından programlarına Süper FM’de devam eden Seçkin, “Avrupa Yakası” dizisiyle oyunculuğa adım attı. Pal FM’de Yavuz’un Minibüsü programına hala devam eden Yavuz Seçkin, reklamlar, stand-up’lar ve show programlarıyla ekranda olmayı sürdürdü.

8. Gökhan Özen

Sesini ilk kez Radyo Tatlıses’te duyduğumuz Gökhan Özen, üniversite yıllarında arkadaşlarıyla birlikte gitar eşliğinde şarkılar söyledi. Özen, dinleyicilerden gelen istek şarkıları “Gökhan Özen’le Canlı Canlı” adlı programda seslendirdi. Radyoculuk serüvenine Best FM’de devam eden Gökhan Özen, şöhreti yakalayarak, albümlerinin yanı sıra dizi ve filmlerle de sevenlerinin karşısına çıkmaya devam etti.

9. Romina Özipekçi

90’lı yıllarda Genç Radyo, Best FM, Radyo Tatlıses gibi radyolarda programlar yapan ve büyük ilgi toplayan Romina, birçok televizyon kanalında de show’lar yaptı. Romina Özipekçi, dizi oyunculuğu, tiyatro, sinema, köşe yazarlığı gibi alanlarda da oldukça aktif bir görüntü sergiledi.

“Karşınızda Gitar Çalınırken İstek Şarkı Yapacağınız 27 Güzel Gitar Şarkısı” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke