Rock Severlerin Gönlünde Yer Etmiş, Ama Sizlerin de Seveceğini Düşündüğümüz 30 Efsanevi Film

7 dakikada okuyabilirsiniz


“Rak mı, rok mu?” tartışmasını bitirecek filmi biz de bulamadık ama sizi rock müziğin İlber Ortay’ı yapabilecek bir film listesi hazırladık.

1. Haykır Saraybosna (Scream For Me Sarajevo )

IMDB NOTU: 9.3

Iron Maiden’ın Saraybosna’da savaş sürerken verdiği konser üzerinden anlatılan hikaye ile yardım gitmeyen topraklara müzik götüren Iron Maiden’ın gönlümüzdeki yeri kesinleşirken film bir yandan da bizi asla kapanmayan savaş yaralarına bakmaya zorluyor.

2. Kurtuluş Günü

IMDB NOTU: 8.0

Kuzey Kore’ye giden ilk rock grubu… Değişimdeki ilk adımın hikayesi.

3. The Wall

IMDB NOTU: 8.0

Pink Floyd grubunun efsanevi albümünün filme uyarlanmış hali. The Wall’u izlerken normal bir film kurgusu ve diyaloglar beklerseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. The Wall’u uzun bir klip olarak düşünmek daha doğru olur.

Bob Geldof’un uyuşturucu bağımlısı ve sorunlu Pink adlı bir rock yıldızını oynadığı filmin yönetmeni Alan Parker.  Pink’in dünyası anlatılırken biz de senaryonun sahibi Roger Waters’ın bilinçaltına doğru usulca süzülüyoruz.

4. Almost Famous 

IMDB NOTU: 7.9

Film, hayallerini gerçekleştirip müzik yazarı olma şansını yakalayan genç yazar William Miller’ın Rolling Stones’a  hazırladığı yazı için ŞÖHRETE BİR ADIM uzaklıktaki Stillwater adlı grup ile turneye çıkması ile başlayan maceraları anlatıyor

5. Oasis: Supersonic

IMDB NOTU: 7.9

If 2017’nin misafirliğinde gelen film Manchester’ın fakir bir mahallesinden gelip efsanevi rock grubuna dönüşen Oasis’in inanılması güç yükselişini anlatıyor

 6. The Beatles: Eight Days A Week

IMDB NOTU: 7.9

Turne yıllarını anlatan film “bildiğiniz Beatles’ın bilmediğiniz hikayesi”ni vadediyor.

7. Joe Strummer: The Future is Unwritten

IMDB NOTU:7.7

Ankarada doğdu, punk efsanesi oldu. The Clash’in solistini bir de böyle görün.

8. A Hard Day’s Night

IMDB NOTU:7.7

Grubun üyelerinin kebdini oynadığı filmde Beatles bize liverpool’dan londra’ya konser vermeye gidişlerindeki maceralarını anlatıyor.

9. Control

IMDB NOTU: 7.7

Film, ismini Nazilerin İkinci Dünya Savaşı boyunca gittiği genelevden alan grup Joy Division’ ın solisti Ian Curtis’in dansları kadar anormal hayatını gözler önüne seriyor.

 10. Montage of Heck

IMDB NOTU: 7.6

Yakın yıllarda yapılmış Kurt Cobain belgeselinin yapımclığını kızı Francis Bean Cobain yapıyor. Kurt Cobain altıncı yaş doğum günü videosundan Courtney Love röportajlarına kadar dolu içeriğiyle film, Kurt Cobain’e karşı bambaşka bir bakış açısı kazandırıyor.

11. Some Kind of Monster

IMDB NOTU: 7.5

2004 yapımı Metallica belgeseli…

12. Boat That Rocked

IMDB NOTU: 7.4

Film bir nevi rock distopyası. İngiltere’de rock müziğin yasaklanması üzerine bir gemiye yerleşip kaçak rock radyo yayını yapan bir grubun macerasını anlatıyor.

13. Love and Mercy

 IMDB NOTU: 7.4

The Beach Boys grubunun solisti Brian Wilson’ın sorunlu hayat hikayesinin beyaz perdeye yansıması.

14. Super Duper Alice Cooper

IMDB NOTU: 7.3

Horror rock’ın mucidi olan, 26 stüdyo albümü ile dünya çapında elli milyonun üzerinde satan Alice Cooper’ın hayatı, ‘’Metal: A headbanger’s journey’’ (2005) ‘’Global Metal’’ (2008) “Iron Maiden: Flight 666’’ ve “Rush: Beyond the Lighting Stage’’in yapımcı ve yönetmeni olan Bagers film kurucularının eline emanet.

Eliştirmenlerin film için “tarihin ilk opera belgeseli’’ açıklaması herkesi şaşırttı. Tabi hiçbir şey dedesi ve babası kilise vaizi olan, her Pazar kilisede grubuyla çalışan birinin ünlü olmak için gittiği LA’de Vincent Damon Furnier’den Alice Cooper’a dönüşü kadar şaşırtamaz.

15. Pulp: A Film About Life, Death&Supermarkets

IMDB NOTU:  7.3

Pulp’da ise efsanevi İngiliz müzik grubu 2012’de verdikleri duygulu son konseri üzerinden anlatılıyor.

16. Through the Never

  Metallica grubunun konser görüntüleri ile birleştirilmiş filmi arkasında bir maceranın kapılarını aralayan bir hikaye ile sunuluyor.

IMDB NOTU: 7.2

17. Gimme Danger

,

IMDB NOTU: 7.2

The Stooges grubunu anlatan belgesel film İstanbul Film Festivali’nin bu yılki perde konuklarındandı. Film bize Iggy Pop’un neden efsane olduğunu hatırlatıyor.

18. The Doors

IMDB NOTU: 7.2

En büyük hayali siyah beyaz bir zero filmi çekmek olan Jim Morrison çekemedi belki ama onun ardından etkisinde kalan gençler birbirinden farklı bir çok Zero çekti. Ve The Doors grubunun hayranı olan yönetmen Oliver Stone da başrollerde Val Kilmer ve Meg Ryan yer aldığı bir The Doors çekti.

Grubun adını taşıyan film, Morrison’ın küçük yaşta tanık olduğu ve üzerinde büyük etki bırakan Kızılderili kazası ile başlayıp Paris, Pere Lachaise’de son buluyor. Biz de kertenkele kralın Kızılderili ruhunu alışından ruhunu teslim edişine kadarki süreci büyük bir zevkle izliyoruz.

19. Nowhere Boy

IMDB NOTU: 7.2

Filmde Lennon ile Paul McCartney’nin tanışması ve Beatles’ın kuruluşu da anlatılsa da asıl konu Lennon’ın annesi ve büyüten teyzesi arasındaki çekişme. Katı teyzesine ayak uydurmayı hiçbir zaman başaramayan John, eniştesinin cenazesinde yıllar sonra annesi ile tanışıyor ve ana oğul banjo çalarken lennon’ın içindeki rock’n roll ruhu hortluyor.

20. We Are The Best

IMDB NOTU: 7.2

Bu çocuklar çok PUNK! Fransa’daki üç küçük kızın punk tutkusunu anlatan film, Çehov hikayesi tadında. Herhangi bir yere vardırma gayesi ya da mutlu son kaygısı yok.

21. Hababam Rock (THE SCHOLL OF ROCK)

IMDB NOTU: 7.1

Filmin alışılagelenden farklı bir anlatış şekli olduğunu kabul etsek de “rock aykırılıktır. Okulu mu olur?” tepkisine verecek bir cevabı var.

22. Sid&Nancy

IMDB NOTU: 7.1

Punk demişken Sex Pistols’e değinmemek hadsizliktir. Eğer punk öldüyse 1979 ‘da bir otel odasında aşırı dozdan ölü bulunmuştur.

Halâ izlemediyseniz Sid&Nancy rock filmleri listesinde en üst sırada olmalı çünkü onlar punk’ ın aşka, aşkın punk’ a uyarlanmış hali.

23. I’m Not There

IMDB NOTU:7.0

Velvet Goldmine’ın yönetmeni Todd Hones’dan farklı bedenlerde farklı özllikleriyle “Bob Dylan’lar” izliyoruz.

 

24. Velvet Goldmine

IMDB NOTU: 7.0

David Bowie’den esinlenerek oluşturulan filmin yönetmen koltuğunda Amerikan bağımsız sinemasının önemli isimlerinden Todd Hones var. Filmde ergenlik yıllarından rock sevdalısı olan muhabir Arthur’un, Glam Rock sanatçısı Brian Shad’in şaibeli ölümü üzerine habere gönderilmesiyle birlikte bize de yeni bir maceranın kapıları aralanıyor.

25. Taqwacore: The Birth of Punk Islam

IMDB NOTU: 6.8

Punk’ın islamla kesiştiği nokta.

26. CBGB

IMDB NOTU: 6.6

Film mekanın hakkını verecek kalitede değil belki ama Punk’ın ölüp ölmediğini tartışmadan önce, doğuşunu öğrenmelisiniz. Punk, bu barda doğdu. CBGB, 33 yıl boyunca o sahnede 50 bin kişi-grup ağırladı. Patti Smith, Talking Heads, Blondie, Ramones, Sting gibi efsaneler orada doğdu.

Hillary Kristal o barı açtığında aklında sadece country müzik için iyi bir mekan kurmak vardı ama sonra bir grup genç onu buldu ve CBGB’ nin kapılarının aralandığını gören gençlerin akını başladı. Artık özgürce çalabilecekleri bir yer vardı. Ve PUNK, toplumsal sisteme karşı doğdu. Bunun bilincindeki gençler, gruplar kurmaya başladı. Böylelikle Hillary Kristal, MTV müzik ödüllerinde Blondie ve Talking Heads’in o kürsüde ona teşekkür ettiği isim, Punk’ın manevi babası oldu.

 

27. The Runaways

IMDB NOTU: 6.6

Rock’n Roll ruhundaki testesterona inat anne babasının Chery Bum’ı ve sert esmerimiz Joan Jett’in birleşmesi ile ortaya çıkan grubun hikayesi. Film grubun hikayesini karabiber’in tuza kavuşması üzerinden anlatıyor.

 

28. Rock Star

 

IMDB NOTU: 6.2

Hayran olduğu Steel Dragon adlı gruba tesadüfen vokalist olan Chris Cole adlı bir rockçının hikayesi anlatıldığı filmde Zakk Wlylde (Ozzy Osbourne, Black Label Society), Jeff Pilson (Dokken, Foreigner), Jason Bonham gibi Rock dünyasının çok başarılı isimleri de yer alıyor. Şarkıların çoğu film için bestelenmiş. Bu arada önemli bir not, film gerçek bir olaydan esinlenmiş; hikayede anlatılan karakter aslında efsanevi Judas Priest grubunun vokalisti Rob Halford’un yerine gruba katılan Tim “Ripper” Owens.

29. Punk in Africa

IMDB NOTU: 6.2

Üç akor, üç ülke, bir devrim. Üç güney bölgesinde yaşanan siyasi ve toplumsal karışıklıklar içinde yükselen punk hareketinin hikayesi.

30. Blue

90’ların efsanevi rock grubu Blue Blues Band’i anlatan belgesel film Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı’nın hikayesini ölümsüzleştiriyor

.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
Ozge Tan