Psikopat Çocuk Ne Yapar? Çocuğunuzun Geleceği İçin Bu 6 İşarete Dikkat

4 dakikada okuyabilirsiniz


Çocuklarda psikolojik bozukluklar ebeveynler tarafından sıkça araştırılan konular arasındadır. Çocukta psikopati ise çocuklardaki davranış bozuklukları içinde önemli bir yere sahiptir. Bir çocuğun gelecekte psikopat olabileceğini gösteren işaretler 3 yaşındayken fark edilebilir. Ebeveynler bazen çocuklarını görmezden gelip, genellikle de bu işaretlerin önemli olduğunu düşünmeseler de çocukta psikopati belirtileri ya da psikopat çocuk hareketleri ne şekilde kendini gösterir, bunları öğrenmek önemlidir. Araştırmalarınızda “çocuğum psikopat mı olacak” ya da “çocuğunuz psikopat olabilir” konulu yazılarla mutlaka karşılaşmışsınızdır. Biz de psikopat çocuk özelliklerinin bazı temel noktalarını sizler için derledik. Birçok seri katil erken çocukluk döneminde böyle davrandı ve ne yazık ki bu durumu zaman içinde kimse fark etmedi. İşte “psikopat çocuk ne yapar” sorunuza yanıt olabilecek 6 işaret:

Psikopat Çocuk Ne Yapar

1. Psikopat Çocuk Ne Yapar? Hayvan Gaddarlığı

Psikopat Çocuk Ne Yapar

Hayvana zulüm, bir çocukta psikopatik bozukluğun en belirgin özelliklerinden biridir. Bir çocuk kedinin kuyruğunu çekiyorsa ya da köpeğin tasmasını sıkıyorsa, ona bu eylemleri tekrar etmemesi gerektiğini açıklarsınız. Bunda endişelenecek bir şey yoktur. Ancak, çocuk hayvanları istismar edip  öldürürse, harekete geçme zamanı gelir. Bu, gelecekteki seri katillerin savunmasız hayvanları kullanarak öfkelerini ifade etmelerinin bir yoludur. Dahası, kurbanlarını, hayvanlara zarar verdikleri gibi, aynı ya da benzer yollarla öldürmektedirler. Hayvan istismarı ve psikopati arasındaki bağlantı öyle açıktır ki; FBI, yıllık ceza raporlarında hayvan istismarı vakalarını kaydetmeye bile başlamıştır.

Aşağıdaki fotoğrafa bakın. Bu, ömür boyu hapis cezası alan Amerikalı bir seri katil olan Jeffrey Dahmer. Yavru kediyi nasıl tuttuğuna dikkat edin.

2.Psikopat Çocuk Ne Yapar? İdrar Kaçırma

Psikopat Çocuk Ne Yapar

Tabii ki, idrar kaçırma bir çocuğun gelecekte psikopat olacağı konusunda % 100 garanti vermez. Bununla birlikte, bu bozukluk genellikle kundaklama, hayvan istismarı ve diğer pek çok şeyi harekete geçirir. Çünkü bu, bir çocuk için aşağılayıcıdır. Bu durumda öfkeli ve rahatsız edici olurlar. Ebeveynler, çocuğun bu tarz hareketlerine karşı doğru reaksiyon göstermezse ya da bu durumla çocuğun arkadaşları alay ederse, çocukta yanlış bir algı oluşacaktır.

Örneğin, Andrei Chikatilo enüreziden (idrar kaçırma) muzdaripti ve Sovyetler Birliği’nin en korkunç psikopatıydı. Annesi bir idrar kaçırma vakasının ardından onu dövdü. Andrei Chikatilo ise çok geçmeden, diğer çocukların acılarını ve yaşadığı korkunç şeyleri izlemekten zevk almaya başladı.

3.Psikopat Çocuk Ne Yapar? Hırsızlık Yapma

Psikopat Çocuk Ne Yapar

Her çocuk, yalan söyleme ya da doğruyu söylemek zorunda kalma durumlarını yaşamıştır. Ancak psikopatik özellik taşıyan çocuklar için, sahip olmadıkları bir şeyi alma eğilimi çok farklı bir boyuttadır: Onlar bundan zevk duyar ve adrenalin hissi yaşar.

Aynı şey, insanların bir şeyleri çalarken yaşadığı adrenalin için de geçerli. Joanne Rowling, bu durumu Harry Potter’da Voldemort’un çocukluğuna dair bölümlerde çok iyi anlatıyordu. Hatırlarsanız Profesör Dumbledore, çekmecesinde çalıntı oyuncak buldu. Oyuncaklar diğer çocuklara aitti. Lord’un onlara gerçekten ihtiyacı yoktu ve “sadece birilerinin kendileri için önemli bir şeyi kaybetmesini izlemekten zevk alıyorum” demişti.

“Acilen Doktorun Kapısını Çalmanızı Gerektiren Çocuk Hastalıkları Belirtileri” adlı içeriği okumak için TIKLAYINIZ…

4.Psikopat Çocuk Ne Yapar? Yalan Söyleme

Eğer bir çocuk herhangi bir şeyden korktuğu için yalan söylerse, doğruyu söylememe nedenini anlayabilirsiniz. Ancak, bir çocuk yalan söylemek için yalan söylerse, pişmanlık duymadan ve kendinden emin bir yüz ifadesiyle bunu gerçekleştirirse durum farklıdır. Bu noktada endişelenmek gerekir. Çocuk yalan söylemeyi sevmeye başlayabilir ve yalan söyleme durumu bir alışkanlık haline bile gelebilir.

Bir başka önemli şey: psikopat özelliklerine sahip bir çocuğun yakalandığı zaman, öfkeli veya histerik olmaya başlamasıdır. Bu aslında bir manipülasyon şeklidir. Çünkü böyle durumlarda bu özelliklere sahip çocuklar yalanı ortaya çıktığı için değil, daha iyi bir yalan söyleyemediği için öfkeli ve histerik ruh haline bürünür.

Bu çocuklar aslında bir psikopat değildir. Ama bu zaten bir psikologa görünmek için iyi bir sebep olabilir.

5.Psikopat Çocuk Ne Yapar? Zorbalık

Psikopat Çocuk Ne Yapar
Çocuklar birçok nedenden ötürü zorbalık yapmak zorunda kalabilir. Dikkatli, güçlü, yenilmez gibi görünmek isteyebilirler. Bununla birlikte, psikopat özelliklerine sahip bir çocukta zorbalığı şu şekilde de fark edebilirsiniz: Onlar başkalarını basitçe aşağılamaktan hoşlanır.

6.Psikopat Çocuk Ne Yapar? Duyarsızlık

Psikopat özellikleri olan çocuklar, korku hissini akranları kadar kolay bir şekilde yaşamazlar ve aynı düzeyde stres hissetmezler. Merhametin ne olduğu hakkında hiçbir fikirleri yoktur. Bu da onları duyarsızlaştırmaya başlar.

“READ kliniğinde kıdemli bir psikolog olan Heather Irvin’e göre, çocuğun hayattaki ilk yılı, psikolojik sağlığının geleceğini belirleyen en önemli şeydir.”

Ebeveynler sadece çocuğun sağlığı için değil, aynı zamanda çocuğun dünyayı görme biçimi için de büyük bir sorumluluğa sahiptir. Eğer bir çocuğun davranışlarında herhangi bir sapma varsa, bir uzmana danışmak her zaman daha iyidir.

Siz ne düşünüyorsunuz? Çevrenizdeki bir çocukta bu özelliklerden herhangi birini fark ederseniz, ne yaparsınız? Düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünde bizimle paylaşın!

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
6
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke