İçinde Gabriel García Márquez’in De Bulunduğu Playboy Dergisinde Yer Almış 10 Yazar

5 dakikada okuyabilirsiniz


Mandatory Credit: Photo by James Fortune/REX/Shutterstock (803112cx) Hugh Hefner and Playmates at the Playboy Club, Various

Playboy‘un kurucusu Hugh Hefner hayata veda etti. Yani gündem Playboy Dergisi. Eminin Playboy’la ilgili aklınızda erotik bir dergi olduğu dışında pek bir bilgi yoktur. Peki size Playboy Dergisinde yer almış 10 yazar  adı versek ve bunlar sizi inanılmaz derecede şaşırtabilir desek?

Playboy Dergisinde Yer Almış 10 Yazar

Hugh Hefner, 1926’da dindar ve öğretmen olan bir ailenin çocuğu olarak doğdu. İkinci Dünya Savaşı’nda ABD ordusunda görev yaptı. Hugh Hefner, Esquire dergisinde metin yazarı olarak çalışmaya başladı. Esquire dergisinden ayrılarak 1953 yılında annesinden aldığı bin dolarla evinin mutfağında Playboy dergisini hazırlamaya başladı. Playboy’da cinsel içeriklerin yanı sıra edebi yazılara da yer verildi. Bu edebi yazılar için birçok yazarla anlaştı.
Peki Hugh Hefner için Playboy’da yazan yazarlar kim?

1. Norman Mailer

playboyda kimler yazdı

Norman Mailer 1923 yılında New Jersey’de dünyaya gelen ve 2007’de Manhattan’da bir hastanede hayatını kaybeden Amerikalı bir yazardır. Pulitzer Ödülü’nü üç kez kazanan ve en seçkin Amerikalı yazarlarından biri olan Mailer’in ilk ve en ünlü eseri The Naked and The Dead (Çıplak ve Ölü) 1948’de yayınlandı. Playboy’un Aralık 1976 sayısında yayınlanan Trial of the Warlock adlı denemesi derginin en iyileri arasında sayılıyor.

2. Ray Bradbury

1920 yılında dünyaya gelen ve 2012 yılında Los Angeles’ta hayatını kaybeden korku ve bilimkurgu tarzlarında yazan Amerikalı yazar. Fahrenheit 451 en ünlü eserleridir. Fahrenheit 451 ilk kez, Playboy’un yayınlanmasından bir yıl sonra, 1954’te derginin Mart, Nisan ve Mayıs sayılarında seri olarak yayınlanmıştır.

3.Roald Dahl


1916 yılında Galler’de dünyaya gelen ve 1990 yılında İngiltere’de hayatını kaybeden Dahl, roman ve öykü yazarıdır. En önemli eseri Charlie’nin Çikolata Fabrikası’dır.
Dahl’ın çocuklar için yazılmamış tek kitabı My Uncle Oswald, Playboy için yazmış olduğu The Visitor adlı bir hikayesine dayanıyordu. Bu kitapta Dahl, ana karakter olan Oswald’ı “tüm zamanların en iyi zamparası” olarak tanımlamıştır. Başka bir kısa hikaye daha olan A Fine Son (1959) ise Dahl’ın Playboy için yazdığı ilk özgün hikayesidir.

4. Gabriel García Márquez


Latin Amerika’da Gabo olarak bilinen yazar, 1927 yılında Kolombiya’da dünyaya gelmiş ve 2014’te Meksika’da hayatını kaybetmiştir. Roman, hikaye ve oyun yazarı olan Márquez, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından biridir. 1982’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır. En bilinen romanları Yüzyıllık Yalnızlık, Kolera Günlerinde Aşk ve Kırmızı Pazartesi’dir.
Playboy için esrarengiz bir kısa hikâye yazmıştır. Kıyıya vuran ve tüm köyü büyüleyen çok yakışıklı bir ceseti anlattığı kısa hikaye The Handsomest Drowned Man in the World, 1971’de Playboy’da yayınlandı.

5.Margaret Atwood


Kanadalı yazar, şair, eleştirmen ve denemeci olan Atwood, 1939’da Kanada’da dünyaya geldi. Kör Suikastçi romanıyla 2000 Booker Ödülü’nü kazandı.
1991’de The Bog Man, 2006’da The Bad News, 2008’de The Age of the Bottleneck Playboy’da yayınlanan eserlerinden bazılarıdır.

6. Haruki Murakami


Japonya’nın 20. yüzyıldaki en önemli yazarlarından biridir. 1949 yılında Japonya’da dünyaya gelen Murakami’nin en ünlü kitabı 1987’de yayınlanan Novei no Mori (İmkansızın Şarkısı)dır.
Playboy için The Elephant Vanishes adlı derlemesinde kısa hikayeler yazdı. The Second Bakery Attack adlı kısa hikayesi ilk kez 1992 yılında Playboy’da yayınlandı.

7. Jack Kerouac

1922 yılında doğan ve 1969 yılında hayatını kaybeden Kanadalı-Amerikalı Kerouac, şair ve roman yazarıdır. En ünlü eseri olan On the Road (Yolda) 1957 yılında yayınlanmıştır. Playboy dergisinde 1959 yılında On the Road adlı ünlü eseri için Before the Road adlı bir tanıtım bölümü yayınlandı. Bir diğer hikayesi ise 1965 yılında yayınlanan Good Blonde’dir.
8. Kurt Vonnegut

1922 yılında Amerika’da dünyaya gelen yazar, bilim-kurgu tarzında eserler vermiştir. İlk romanı Player Piano (Otomatik Piyano), 1952 yılında yayınlanmıştır. 1969 yılında yayınlanan Slaughterhouse-Five (Mezbaha No. 5) adlı romanı en önemli eserlerindendir. Vonnegut, 2007 yılında hayatını kaybetmiştir. 2008 yılında Playboy, Vonnegut’un önemli eserlerinden olan Armageddon in Retrospect’ten bir parça yayınladı. Armageddon in Retrospect, Vonnegut’un 2007 yılındaki ölümünden sonra yayınlanan hikaye ve denemeler kitabıydı. 1973 yılından itibaren Playboy, Vonnegut ile birçok söyleşi de yayınladı.
9. Gore Vidal

1925 yılında dünyaya gelen ve 2012 yılında hayatını kaybeden Amerikalı yazardır. En önemli eseri 1948 yılında yayınlanan ve eşcinselliği açıkça konu eden The City and the Pillar (Kent ve Tuz) adlı romanıdır.Playboy dergisinin Ocak 1979’da yayınlanan sayısı için belirli bir toplumun cinsel tutumlarını nasıl yansıttığına dair bir makale olan Sex Is Politics’i yazdı.
10. Ian Fleming

James Bond karakterinin yaratıcısı olan İngiliz yazar Fleming, 1908 yılında dünyaya gelmiş ve 1964 yılında hayatını kaybetmiştir. Yazdığı casusluk romanları filmlere uyarlanmıştır. 1960 yılında Playboy dergisi ve James Bond zaten beraber anılıyor ve kültürel bir güç olarak görülüyordu. Ian Fleming’in The Hildebrand Rarity adlı hikayesinin Playboy dergisinde yayınlanması üzerine bu birliktelik pekişti ve bundan doğan stiller ve zevklerin birbiriyle bağlantısı Fleming’in ölümünden sonra da devam etti. Fleming’in 11. kitabı On Her Majesty’s Secret Service 1963 yılında İngitlere’de eş zamanlı olarak hem kitap olarak çıkmış hem de dergide yayınlanmıştır.

 

Bu yazarlara ek Playboy’da birçok yazar yazmıştır. Playboy, 1995 yılında çıkardığı Playboy Stories: The Best of Forty Years of Short Fiction adlı kitabında dergide yayınlanmış yazıları derledi.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
Beliz