Paranın Son Kurbanı: Futbol

5 dakikada okuyabilirsiniz


Son dönemde parasal gücü elinde bulunduran Rus, Arap ve Çinli yatırımcılar bulunduğumuz yüzyılın en popüler sporu olan futbolu hakimiyeti altına aldı. Milyonlarca insanın tutkusu olan futbol paranın gücüyle nasıl bir hal alıyor ve hangi takımlar bu sistemin temel parçaları, hepsini sizin için bu başlıkta derledik.

Endüstriyel futbol tabirini mutlaka büyük bir kısmınız duymuştur. Ama biz ne olur ne olmaz diye, daha önce bu tabiri duymayanlar için endüstriyel futbolu açıklayalım… Diğer adıyla modern futbol olarak da bilinen insanların hislerini ticari kaygılar haline getirerek, futbolun bir pazar haline getirilmesidir. Bu pazarda futbol, sportif bir faaliyet olmaktan çıkmış ve para karşılığında yapılan bir aktivite haline gelmiştir.

2000’li yılların başına kadar futbol müsabakaları futbolcular için keyif alıp-verdikleri, rekabet ortamına girdiklerinde ise şeref ve gurur meselesi haline getirdikleri bir yetenek sergileme platformuydu. Eski Yunan’da spor müsabakalarını kazananlara zeytin dallarıyla örülü bir taç verilirken, günümüz futbolunda sporcular milyonlara bile burun kıvırır hale gelmiş vaziyette. Futbol artık para için yapılan, ticari kaygı taşıyan ve keyif vermekten çok ama çok uzakta bir spor olmakta, yani futbol artık futbol olma özelliğinden kopma noktasında.

Bu durumun en büyük sebebi olarak büyük şirketlerin, artık dev bir reklam organizasyonu haline gelmiş olan futbol ile kendini insanlığa pazarlamaya çalışması demek çok yerinde bir söylem olacaktır. Oyuncuların bir sporcudan çok reklam yıldızı gibi davranmaları, reklam panosundan hallice formalar ile oynanan müsabakalar ve hayatının en önemli yerine futbolu koyan taraftarların artık sıradan bir müşteri sayıldığı futbol endüstriyelin elinde bir oyuncaktan farksız halde.

Endüstriyel Futbol denildiğinde akla gelen, dünya futbolunun ağır toplarını şu şekilde listeleyebiliriz,

CHELSEA FC


İngiltere’nin köklü kulüplerinden olan Chelsea, Rus iş adamı Roman Abramovich’in kulübü satın almasıyla beraber endüstriyel futbola adımını atan kulüplerin başında gelmektedir. Kişisel serveti yaklaşık 13 Milyar Dolar olan Abramovich, takımını istediği gibi şekillendirme konusunda hiç tereddüt etmeden, milyonları gözden çıkartabildiğini herkese göstermiştir. Nitekim Chelsea, son 30 senede transfere 1.07 Milyar Sterlin harcayarak paranın futbola etkisini kanıtlamaktadır.

MANCHESTER CİTY


1880 yılında St. Mark’s ismiyle kurulan ve 1894 yılında bugünkü ismini alan İngiliz kulübü Manchester City, kulübün 2009 yılında Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi Şirketler Grubu’na 265 Milyon Sterline satılmasıyla birlikte köklü tarihini endüstriyel futbola teslim etmişti. 2015 yılında Manchester City’nin yüzde 15’lik hissesi 265 Milyon Sterline Çin’den alıcı bulurken, bu olay endüstriyelin ne kadar büyük bir pazar olduğunun kanıtı niteliğindeydi. Son 30 senede Manchester City oyuncu transferine yaklaşık 918 Milyon Sterlin harcarken, bu miktarın büyük bir kısmı son 10 senelik döneme aittir.

PARIS SAINT GERMAIN


Arap sermayesi kontrolü altında bulunun bir başka kulüp ise Fransa’nın güçlü ekiplerinden Paris Saint Germain. Fransız kulübünün sahibi olan Nasser Al-Khealefi, yalnızca bir futbol kulübünün değil aynı zamanda birçok spor organizasyonun yayın hakkını elinde bulunduran bir medya grubunun da sahibi konumda. Katarlı milyarder, servetini genişletmek için futbolun global etkisini bir pazar alanı gibi kullanırken, PSG takımına milyonlar harcamaktan da geri kalmamıştır.

REAL MADRID


Başarı için gerekirse bütün servetini harcayabilecek olan bir kulüp varsa, o da İspanya’nın ve dünyanın en başarılı kulübü sayılabilecek olan Real Madrid’den başkası değildir. Kulüp tarihinin hemen hemen her döneminde yüksek bonservis ücretleri ile takım oluşturan Real Madrid, son 30 senede yaklaşık 1.22 Milyar Sterlin harcayarak bu konuda rekor sahibidir. Birçok futbolsevere göre alınan futbolcuların yalnızca yeteneğine değil, aynı zamanda reklam potansiyeline de önem verdiği düşünülen Real Madrid’in bu düşünceye sebep olan hareketi ise, Angel Di Maria’nın gönderilip o bölgeye döneminin bonservis rekorunu kıran Gereth Bale’in getirilmesi olmuştu.

BARCELONA


Dünyaca ünlü birçok futbolcuyu yetiştiren ve dünya futboluna çok sayıda değer kazandıran Barcelona, değişen futbol düzenine adapte olan kulüpler arasında gösterilebilir. Rakiplerinin son dönemde finansal olarak güç kazanması ve yaptığı harcamalarla futbolda başarıya daha kolay ulaşır hale gelmesi, Barcelona kulübünü de endüstriyel futbol bataklığına çekmiştir. Messi, Neymar, Suarez gibi dünya yıldızlarını bünyesinde bulunduran Katalan ekibi, sahip olduğu pazar alanı göz önüne alındığında, büyük şirketleri sponsorluk için sıraya sokuyor demek yanlış olmaz.

FC BAYERN MUNCHEN


Büyük balık küçük balığı yer sözü Bayern München kulübünü anlatmak için çok yerinde olacaktır. Almanya’nın tartışmasız en başarılı kulübü olan Bayern, son dönemde kendinden daha düşük seviyede olan kulüplerin yetiştirdiği futbolcuları kendi bünyesine katmasıyla ünlendi. Para ve başarının gücünü oldukça iyi kullanan Bavyera ekibi, Bundesliga’da yer alan diğer ekiplerin ilerleyişini bu iki faktörle engellemeyi çok iyi başarıyor.

SON KURBAN AC MILAN


Özellikle 90’lı yıllar ile 2000’lerin ortasına kadar Avrupa futboluna damgasını vuran İtalyan temsilcisi AC Milan, endüstriyel futbolun son kurbanı oldu. 1986 yılından bu yana AC Milan’ın başında yer alan eski İtalya Devlet Başkanı Silvio Berlusconi, 31 yıldır başında olduğu ekibi 740 Milyon Euro karşılığında Çinli yatırımcılara satarak Milano takımını endüstriyelin ellerine teslim etti.

ENDÜSTRİYELİN VÜCUT BULMUŞ HALİ: RB LEİPZİG


Günümüzden yalnızca 7 sene önce kurulmuş olan Leipzig kulübü, endüstriyel futbolun en büyük projesidir. Bir sponsorluk projesi kapsamında yerel ekiplerden SSV Markranstadt’ın hakları satın alınarak 5. Ligden başlayan Leipzig, para ve sistemin gücü ile bu sezon Avrupa Şampiyonlar Ligi’nde oynamaya hak kazandı. Bu hızlı ilerleyiş tüm dünyanın dikkatini çekerken paranın gücü bir kez daha kendini göstermiş oldu.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
8
Muhteşem
Acıklı Acıklı
7
Acıklı
Kızgın Kızgın
6
Kızgın
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
Şoke Şoke
8
Şoke
ogulcanc