Palm Yağı Nedir? Palm Yağı Hakkında 7 Önemli Bilgi

4 dakikada okuyabilirsiniz


Palm Yağı Nedir?
Palm Yağı Nedir?

Palm Yağı Nedir? Palm Yağı Hakkında 7 Önemli Bilgi

Palm Yağı Nedir? Vücudumuza aldığımız besinlerin içeriklerinin sağlımıza etkilerini kaçımız araştırıyoruz? Almış olduğumuz paketlenmiş ürünlerin içeriklerinin bizlere, hayvanlara, gezegene zararlarını kaçımız düşünüyoruz? Şimdi size hayatımıza girmiş ve hakkında çok da bilgi sahibi olmadığımız bir yağdan bahsedeceğiz: Bu yağ Palm Yağı. “Palm Yağı Nedir“, “Palm Yağı Zararlı mı“, “Palm yağı olan ürünler hangileri” ya da “Palm yağı içeren ürünler hangileri” diye merak ediyorsanız, işte palm yağı hakkında derlediğimiz bilgiler: 

1.Yüksek Oranda Doymuş Yağ İçeriyor

Palm Yağı Nedir

Palm Yağı Nedir? Palm yağı, palmiye meyvelerinden elde edilen, yani oda sıcaklığında katı halde olan bir meyveden elde edilen bitkisel bir yağdır. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA), gıdalardaki trans yağ kullanımını engellemek üzere önlemler alması ve bazı yasaklar getirmesiyle trans yağ kullanımı engellendi. Bu sebeple hazır gıda sektörü de trans yağ içermeyen ama doymuş yağ oranı yüksek olan bu alternatife yönelmeye başladı. Ancak trans yağ içermiyor olması palm yağını sağlıklı bir tercih yapmaya yetmiyor. Çünkü palm yağı çok yüksek oranda doymuş yağ içeren bir bitkisel yağ.

2. Zararı Faydasından Fazla

Palm Yağı Nedir

Taze palmiye yağının aslında bazı faydaları da var. A ve E vitaminleri açısından zengin, doğal bir antioksidandır. Ancak palmiye yağının mutfaklarımıza veya yediğimiz yemeklere girebilmesi için birçok rafine işlemden geçmesi  gerekmekte. Bu sebeple bu faydalardan eser dahi kalmayıp sadece sindirimi zor bir doymuş yağ çıkıyor ortaya.

“Veganlık Nedir? Vegan Diyetisyen Kevser Başkara’dan Veganlığa Dair 11 Bilgi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3. Sağlık Sorunlarına Sebep Olabiliyor

Palm Yağı Nedir

Palmiye yağının kansere neden olduğu iddiası da bulunmakta. Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) palmiye yağının 200 dereceden yüksek ısılarda rafine edilmesinin, diğer bitkisel yağlardan çok daha fazla kanserojen madde ortaya çıkardığını açıkladı. Yapılan bazı araştırmalar, palm yağının yüksek doymuş yağ oranı nedeniyle kolesterol seviyesini yükselterek, kalp krizi ve felç riskini artırdığını belirtiyor. Isıtılmış palmiye yağının kan basıncını yükseltmesi ve yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarını beraberinde getirmesi de sağlık sorunları olan insanlar açısından dikkat edilmesi gereken bir husus. Bu konu da Palm Yapı Zararlı mı sorusuna bir cevap niteliğinde.

4. Türkiye’de En Çok Margarin Sanayisinde Kullanılıyor

Palm Yağı Nedir

Türkiye’de palm yağı en çok margarin sanayisinde kullanılıyor. Dünyada yaklaşık olarak 7 milyon hektarlık palm yağı üretim alanı var ve bu oran dünya yağ ihtiyacının yaklaşık %20’sini karşılamakta. Palm yağının %80’i dünya genelinde gıda endüstrisinde kullanılıyor. Palm yağı; pişirme yağları, margarin, fırıncılık yağları, hamurlu tatlılar, bisküviler, dondurma ve daha birçok farklı gıdalarda bulunabiliyor. Türkiye’nin 2012 yılında palm yağı ithalat miktarı 525 bin tona ulaşmış durumda. Ve bu yağ, daha çok margarin sanayisinde kullanılmakta.

“Şeker Uzak Durmamız Gereken 3 Beyazdan Biridir” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

5. Yapılan Reklam Kampanyaları

Palm Yağı Nedir

Palm yağının yoğun olarak kullanıldığı bilinen Nutella’nın imalatçısı Ferrero, bu yağın güvenli olduğunun vurgulandığı bir reklam kampanyası başlatmıştı. Nutella’nın lezzetinin ve uzun raf ömrünün büyük ölçüde palmiye yağına bağlı olduğu söyleniyor. İmalatçı Ferrero ve şirketi, ayçiçek yağı gibi alternatiflerin kullanılması durumunda Nutella’nın tadının değişeceğini savunuyor. Şirketin son üç aydır İtalyan televizyonlarında giriştiği reklam kampanyalarında boy gösteren Vincenzo Tapella, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “Palmiye yağı olmadan Nutella üretmek, gerçek ürünün tadını bozar ve geriye atılmış bir adım olur” dedi. En ucuz bitkisel yağ olan palmiye yağından yılda 185 bin ton kullanan şirketin başka bir bitkisel yağ kullanmasının, şirkete yıllık 8 ila 22 milyon dolarlık ek maliyet getirebileceği tahmin ediliyor. Bu da tüketiciler tarafından sorulan “Nutella lezzet kaygısıyla mı hareket ediyor yoksa ekonomik kaygılarla mı” sorusunu beraberinde getiriyor.

6. Üretilmesi İçin Doğaya Zarar Veriliyor 

Palm Yağı Nedir

Palm Yağı Zararlı mı diye bakıldığında bir diğer sonuç da doğada kendini gösteriyor. Palmiye yağının üretilebilmesi adına doğaya ciddi anlamda zararlar verilmekte.  Greenpeace, geçtiğimiz 25 yılda en büyük üretici ülke Endonezya’da palmiye yağı üretiminin altı katına çıktığını söylüyor. Çevreciler, üretimin artırılması için şirketlerin yağmur ormanlarının büyük bölümünü talan ederek yerlerine palmiye ağacı diktikleri eleştirisini getiriyor. Buna göre, ağaç hamuru ve palmiye yağı üretilmesi amacıyla milyonlarca hektar doğal alan yok ediliyor. 2015’te sadece Endonezya’da El Nino hava olayının şiddetlendirdiği yangınlarda iki milyon hektar orman kül oldu. Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF), saat başına 300 futbol sahası büyüklüğündeki yağmur ormanlarının palm yağı üretimi için yok edildiğini belirtiyor.

“Organ Bağışı Nedir? Kanope’den Organ Bağışına Dair 5 Bilgi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

7. Ormanlar ve Hayvanlar Zarar Görüyor

Palm Yağı Nedir

Palmiye ağaçlarının yetiştirilmek istendiği yerlerde yer açabilmek için ciddi boyutta ağaç ve orman tahribatı yapılıyor. Yerli halkın yaşam hakları suistimal ediliyor, hayvanlara zarar veriliyor. Sumatran orangutanının yaşam alanının tahrip edilerek türünün yok olma tehlikesine girmesinin başlıca nedeni, palm yağına şirketlerin bu yoğun talebi.

Kaynak: Greenpeace, BBC

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke
Şeyma