Otomobillerdeki Son Teknoloji Ürünü Hybrid Hakkında Bir Kaç Şey

4 dakikada okuyabilirsiniz


SONY DSC

Günümüz dünyasında teknolojinin gelişmesiyle birlikte otomobil sektörü de gelişmektedir. Bu gelişen teknoloji ile benzin ve dizel motorlu otomobillere bir de hybrid otomobiller eklendi. Eğer hybrid otomobil almayı düşünüyorsanız veya hybridi tanımak istiyorsanız hazırladığımız bu içeriğin sizlere faydalı olacağını düşünüyoruz.

Hybrid kelime anlamı itibariyle Melez demektir. Bu ifade, otomotiv terminolojisinde ise içten yanmalı motora sahip araçta, aynı zamanda Elektrik motorunun da var olmasıdır. Hybrid  sistemi, bir elektrikli aracın işlevlerini de yerine getirerek,  aynı miktar yakıt ile daha fazla mesafe alınmasını ve emisyonunun düşürülmesini sağlayan yapıdır.

Şu anda piyasada bir çok hybrid araç modeli bulunmaktadır. Ayrıca, otomotiv üretici firmaların bir çoğu da kendi hybrid modellerini üretme planı olduğunu açıklamıştır.

Benzin ve Elektrik Gücü

Benzin gücü ile çalışan araçlarda, yakıtı motora ulaştırmak için bir yakıt deposu bulunur. Motor ise lastikleri çevirmeye yarayan bir aktarım sistemine sahiptir. Öte yandan bir elektrik aracı ise, bir akü setinden oluşan ve elektrik enerjisini bir elektrik motoruna ileten yapılardan oluşur. Motor da, lastikleri çevirmeye yarayan bir aktarım sistemine sahiptir.

Hybrid bir arabulucu sistem olarak düşünülebilir. Benzin kullanan bir araçta, bir elektrikli arabanın işlevlerini de yerine getirerek, aynı miktar yakıt ile daha fazla mesafe alınmasını ve emisyonunun düşürülmesini sağlar.

Bir benzinli araç ta bu özelliklere sahiptir. Ancak, yakıt tasarrufu ve buna bağlı olarak aldığı mesafe daha azdır ve daha fazla çevre kirliliğine sebep olur. Bir elektrik aracı ise, neredeyse hiç çevre kirliliğine neden olmaz ama yeniden şarj edilene kadar genel olarak 80 ile 161 km arasında bir yol alabilir.

Benzin ve Elektrik Hybrid Yapısı

Benzin-elektrik hybrid araçları aşağıdaki parçalara sahiptir:

Benzin motoru – Hybrid araçlar, standart bir araçta bulunan motorlara benzer şekilde bir motora sahiptirler. Ancak, hybrid araçlardaki motor daha küçüktür. Bu motor, emisyonu azaltmak ve verimliliği artırmak için gelişmiş teknolojiler kullanır.

Yakıt Tankı – Hybrid araçlardaki yakıt tankı, benzin motoru için enerji depolama birimidir. Benzin, aküye göre daha yüksek enerji yoğunluğuna sahiptir. Örneğin, bir birim benzin enerjisinin yerine geçebilecek akü enerjisi, bunun bin katına denk gelmektedir.

Elektrik Motoru – Hybrid araçlardaki elektrik motoru çok gelişmiş ve karmaşık bir yapıya sahiptir. Gelişmiş elektronik sistem, motorun aynı zamanda bir dinamo gibi çalışmasını sağlar. Örneğin, aracın hızlanması için, gerektiğinde  enerjiyi aküden sağlayabilir. Ama bir dinamo olarak görev yaptığında, araç yavaşlarken enerjiyi tekrar aküye depolar.

Dinamo – Dinamo bir elektrik motoruna çok benzer yapıdadır. Ama, sadece elektrik gücünün üretilmesini sağlar. Çoğunlukla, seri hybrid araçlarda kullanılır.

Akü – Hybrid araçlarda akü, elektrik motoru için enerji depolayan birimdir. Benzin motoruna güç sağlayan yakıt tanklarındaki benzinin aksine, hybrid araçlardaki elektrik motoru; aküden hem enerji alan, hem de bu enerjiyi tekrar yerine koyabilen bir sisteme sahiptir.

Seri hybridler de ise bunun aksine, benzin motoru bir dinamoyu çevirir. Dinamo da, aküyü şarj eder veya transmisyonu kontrol eden elektrik motoruna güç sağlar. Bundan dolayı, benzin motoru araca direkt olarak güç sağlamaz.

Seri hybrid sistemde, yakıt tankından başlayarak, transmisyon ile bağlantı kuran parçalar bir hat üzerinde bulunurlar.

 

Hybrid Otomobillerin Avantajları

Çevre Dostudur

Hybrid araçlar, benzin ile çalışmakta olan araçlara göre; daha uzun menzile ve daha düşük emisyona (zararlı olan gazların salınımı) sahiptirler. Hybrid bir araç benzinli ve elektrikli olarak 2 motora sahiptir. Bu şekilde 2 motora sahip olarak; daha çevre dostu ve yakıt tüketimi daha az olan araçlar konumundadırlar

Finansal Faydaları

Hybrid otomobiller henüz ülkemizde yeterli seviyede olmasa da bir çok ülkede kullanıcılar için cazip hale gelmesi için devletler tarafından desteklenmektedir.

Fosil Yakıtlara Daha az Bağımlılık

Hybrid otomobiller daha az yakıt tüketmesi ve çevreci olmasından dolayı fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmaktadır. Bunun bir etkisi olarak iç piyasadaki petrol fiyatlarının düşmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Yaygınlaştıkça etkisi çok daha fazla hissedilecektir.

Rejeneratif Fren Sistemi Sağlar

Hybridt otomobillerin kullanımı esnasında her frene basılmasında akünün dolumu sağlanmaktadır. Bu durumu araca sağlayan, rejeneratif fren sistemidir. Böylece açığa çıkmış olan enerji boşa gitmemiş olur ve bu enerji bir üretece çevrilmiş olunur. Ayrıca ihtiyaç duyulan enerjinin sağlanması konusunda fişe takıp şarj etme ihtiyacı da ortadan kaldırılmış olunur.

Hafif Malzemelerden Üretilmektedir

Hybrid araçlar, hareketleri esnasında daha az enerji harcamaları için daha hafif malzemeden üretilmektedir.

İkinci Elinde Piyasa Değerini Korumaktadır

Yakıt fiyatlarının devamlı artması sebebiyle insanlar artık hybrid araçlara yönelmeyi daha mantıklı bulmaktadır. Kullanıcı eğilimlerinin de böyle şekillenmesiyle, ikinci el hybrid araç piyasası da iyi bir fiyata sahip olarak hareketlenmektedir.

Hybrid otomobillerin daha pek çok avantajı bulunmaktadır fakat en çok dikkat çekenleri; bütçeye fark edilir seviyede destek vermesi ve gelecek nesiller için yaşanabilecek bir çevre bırakmasıdır.

 

 

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke