İçinde Hitler’in Araba Kredisi Mektubunun Da Olduğu Otomobil Dünyasından İlginç Bilgiler

3 dakikada okuyabilirsiniz


Bu yazımızda otomobilin icadından sonra yaşanan ilklerden ve hiç duymadığımız şeylere kadar otomobil dünyasından ilginç bilgilerden bahsedeceğim.

1. İlk otomobilin icadı

İlk otomobil 1672 yılında Ferdinand Verbiest tarafından icat edilmiştir. Ancak bu otomobil Çin imparatoru için yapılmış küçük, buharlı bir oyuncak araba niteliğindeydi.

2. Halkın arabası ve aşırı hız cezası

Hitler hapisteyken, Mercedes firmasına araç kredisi talebinde bulunduğu bir mektup yazmıştır.
Almanca’da “halkın arabası” anlamına gelen Volkswagen otomobil firması Audi, Porsche, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Škoda ve Scania markalarının da sahibidir.

Aşırı hız cezası Dünya’da ilk kez 1902 yılında yazılmıştır.

3. İlk ölümlü otomobil kazası

Amerika’da otomobil kazasında ilk ölen kişi 68 yaşında ki Henry H. Bliss’tir. 14 Eylül 1899’da New York’ta tramvaydan inip bir kadın yolcuya yardım ederken kendisine araba çarpmıştır.

4. Kendi kendine hareket hareket eden ilk araç ve ilk benzinli araç

Kendi kendine hareket hareket eden ilk araç ise Fardier Fransız mühendis ve topçu yüzbaşı Nicolas Joseph Cugnot (1725-1804) tarafından yapılmıştır.
Dünya’daki ilk benzinli araba ise 1885 yılında Alman Karl Friedrich tarafından yapılmıştır.

5. Direksiyon meselesi


Tasarlanan ilk otomobilde direksiyon bulunmamaktadır. Direksiyonsuz bu araçları şoförler hareket koluyla yönlendirirlerdi.

6. Gaz göstergesi, 173 icat ve dikiz aynaları


Arabalardaki gaz göstergesi ilk kez 1922’de kullanılmaya başlanmıştır.
1923’te arabalar için kadınlar tarafından yapılan 173 yeni icat tanıtılmıştır, bunların arasında karbüratör ve elektrikli motor çalıştırıcısı da bulunmaktaydı. Dikiz aynaları ilk kez 1911 yılında kullanılmıştır.

7. İlk araba radyosu


İlk araba radyosu 1929’da icat edilmiştir.

8. İlk trafik lambası


Buick, ilk elektrikli sinyali 1938’de çıkartmıştır. Dünya’daki ilk trafik lambası, otomobillerin ortaya çıkmasından çok önce at arabalarının geçişini düzenlemek amacıyla 1868’de Londra’da kullanılmıştır.

9. Ford markası ve diğerleri


1916’da Dünya’daki arabaların yüzde 55’i Ford modeldi. Ford’un bu güne kadar ürettiği otomobillerin yüzde 75’i hala yollardadır. 1924 yılında bir adet Ford otomobilinin maliyeti yaklaşık 270 Dolardı.

10. Araba kornaları ve nota


Amerikan yapımı arabaların çoğunun kornası Fa notasından çalmaktadır. Ortalama bir otomobil yaklaşık 30 Bin parçadan oluşmaktadır.

11. Günde kaç araba üretiliyor


Arabalarda yaklaşık 920 metre uzunluğunda elektrik kablosu bulunmaktadır. Günümüzde, Dünya çapında her gün yaklaşık 168 Bin araba üretilmektedir.

12. İlk otomobil camları


Otomobil sanayisinin ilk dönemlerinde, araba camları bildiğimiz pencere camından yapılırdı. Ancak, kaza durumlarında camın büyük parçalara ayrılarak fırlamasının ciddi yaralanmalara yol açabildiği görülünce, “katmanlı cam” tasarımına yönelindi.

13. 2014’te kaç araba vardı?


2014 yılı itibari ile Dünya üzerinde kullanımda olan yaklaşık 1 Milyar otomobil bulunmaktadır ve son olarak 19 kişi Smart marka araca sığabilmektedir.

“Otomobillerdeki Son Teknoloji Ürünü Hybrid Hakkında Bir Kaç Şey” adlı içeriğimiz için Tıklayınız…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
7
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke