Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı’nı Kazansaydı Ne Olurdu?

3 dakikada okuyabilirsiniz


Tarihinin en zor dönemini geçirdiği sıralarda Osmanlı Devleti, Almanya’yla birlikte 1. Dünya Savaşı’ndan galip ayrılsaydı ne olurdu hiç merak ettiniz mi?

Şüphesiz Ortadoğu bugünkünden çok farklı bir görünümde olurdu. Çünkü bu bölge savaş sonrası dönemde çizilen haritanın temelini oluşturan Sykes-Picot haritasına göre düzenlenmişti.

Almanların Ortadoğu’da ne isteyeceğini kestirmek güç. Çünkü Almanya’nın bu dönemdeki önceliği topraklarını genişletmek değildi. Asıl ve en önemli dertleri Avrupa’ydı.

Zaten karmaşık bir halde bulunan Osmanlı rejimi açısından düşündüğümüzde -savaş Osmanlıların Ermenilerle ve Anadolu’daki Ortodoks Rumlarla çeşitli sorunlar yaşamasına sebep olmuştu-  savaşı kazanmış olması halinde rejimin devam edip etmeyeceğini ya da bir cumhuriyetin kurulup kurulmayacağını tahmin etmek zordur.

Öte yandan bugünün dünyasına baktığımızda Osmanlı İmparatorluğu’na benzer pek fazla yapının kalmadığını görürsünüz. Yani Osmanlı İmparatorluğu savaşı kazansa dahi muhtemelen belli reformları hayata geçirerek bugünün Türkiye’sine benzer bir hal alırdı.

Osmanlı’nın bir monarşi olarak bugüne dek ayakta kalacağını düşünmek zor. Osmanlı İmparatorluğu savaştan zaferle ayrılsaydı yine ayakta kalabilir, belki topraklarını daha da genişletebilirdi.

Ancak savaşın Avrupa’da çok daha önemli sonuçlarının olacağını unutmamak gerekiyor. Çünkü Almanlar savaşı kazansaydı hem Batı Avrupa devletleri üzerinde egemenlik kuracak, hem de Rusya’dan çok büyük bir toprak parçası koparacaklardı. Yani Almanya’nın çok daha güçlü ve çok daha büyük olduğu bir dünya manzarasıyla karşı karşıya olacaktık.

“Eğer böyle olsa dünya daha iyi bir yer olur muydu?” diye soracak olursanız bana göre evet, çünkü 1. Dünya Savaşı sağlam ve sürdürülebilir yapının kurulmasını sağlayamadı. Ve devamında 1930’larda ve 1940’larda çok daha korkunç bir savaş yaşandı.

Yani bu senaryoda Almanya’nın egemenliği altındaki Avrupa kıtasını, daha geniş topraklara sahip bir Türkiye’yi, daha istikrarlı bir dünya düzenini, görece zayıf bir Rusya’yı, çok daha zayıf bir Fransa’yı, halen gücünü koruyan ama Avrupa’da eskiden sahip olduğu gücü kaybetmiş bir İngiltere’yi hayal edebiliriz.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
7
Muhteşem
Acıklı Acıklı
3
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke
Murat Kasap

Yazan Çizen ve Hayalleriyle Yaşayan Birisi... İnstagram: Murat_kasap17