Oscar Doesn’t Go To Necati

2 dakikada okuyabilirsiniz


Oscar denilince aklınıza ne geliyor?

Bu mu?

Bunlardan biri mi?

Yoksa bu mu?

Oscar ödülü herkeste farklı çağrışımlar uyandırsa bile bu ödülü kazananlarda hiç de farklı olmayan özellikler olduğu ortaya çıktı.

Oscar; ABD’nin Los Angeles kentinde Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından her yıl dünya çapında en iyi film yapımlarına ve oyunculara veriliyor. Queensland Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Niklas Steffens’ın, Oscar’a ve Bafta’ya aday gösterilen tüm yapım ve oyuncuları derleyerek yaptığı araştırma, bu ödülleri kazanmanın hangi yollardan geçtiğini ortaya koydu.

Yapılan araştırmaya göre ABD’li bir oyuncuysanız ve ABD kültürünü yansıtan bir filmde rol alıyorsanız, Oscar’ı kazanma ihtimaliniz yüksek. Bugüne kadar ABD’li aktörler, %67 oranında Oscar’a aday gösterildi. Bunların %78’i ödülü aldı. İngiliz oyuncular ise %31 oranında Bafta’ya aday gösterilirken, bunların %42’si Bafta’yı kazandı.

Steffens durumu şöyle açıklıyor: “Oyuncular birçok sebeple yüksek performans gösteriyor olabilirler. Fakat üzerinde durulması gereken nokta; bu değerlendirmenin kimler tarafından yapılıyor olduğu. Çalışmalarımız gösteriyor ki; değerlendirenler ile değerlendirilenler aynı sosyal gruba ait ise; performansın beğenilme oranı da yükseliyor.”

Oscar kazanan oyuncuların %88’inin ABD kültürünü anlatan filmlerde oynaması ise bu durumu kanıtlıyor. Kısacası Oscar doesn’t go to Necati.

Yararlanılan Kaynak: British Psychological Society

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
10
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke