Organ Bağışı Nedir? Kanope’den Organ Bağışına Dair 5 Bilgi

5 dakikada okuyabilirsiniz


Organ Bağışı Nedir?
Organ Bağışı Nedir?

Organ Bağışı Nedir? Kanope’den Organ Bağışına Dair 5 Bilgi

Organ Bağışı Nedir? Bir kişinin hayatta iken kendi isteği ile tıbben yaşamı sona erdikten (beyin ölümü gerçekleştikten) sonra doku ve organlarının, başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu iki şahit huzurunda belgelemesidir. Akli dengesi yerinde, 18 yaşından büyük olan herkes organ bağışında bulunabilir. Organlarının birini bağışlayabileceği gibi tamamını da bağışlayabilir. “Organ Bağışı Nedir“, “Organ Nakli Nedir“, “Organ bağışı nasıl yapılır“, “Kimler organ bağışı yapabilir“, “Organ bağışı günah mı” gibi soruların cevabı için bu bilgileri mutlaka öğrenmelisiniz. 

1.Organ Bağışı Nasıl Yapılır?

Tüm devlet hastaneleri, özel hastaneler, sağlık ocakları, sağlık müdürlüklerinde prosedür olarak bir form doldurup organ bağışı kartı alabilirsiniz. Ülkemizde organların resmi olarak bağışlanması ve bağış kartı alınmasının yanında ölen kişinin aile bireylerinin de onayı gerekir. Dolayısıyla organ bağışı yapan kişiler bu konuyu mutlaka ailesiyle de paylaşmalıdır. Yapılan organ bağışları hastanenin yetkili kişisi tarafından internet üzerinden Sağlık Bakanlığı’nın Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemi’ne girilir. Bakanlık yetkilileri dışında kimsenin bu bilgileri görmeye yetkisi yoktur.

2. Her Yıl 2000 Kişi Organ Nakli Beklerken Hayatını Kaybediyor

Organ Bağışı Nedir diye sorarken bu konu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre; ülkemizde 42 bin kişi organ yetmezliği nedeniyle organ nakli bekliyor. Obezite, bilinçsiz ilaç kullanımı, mantar zehirlenmeleri ve hepatitler yüzünden bu sayı her yıl artıyor. Türkiye’nin organ naklinde yaşadığı sıkıntıların en büyük nedeni yeterli organ bağışının yapılmaması, bu bilincin tam olarak oturmamasıdır. Avrupa’da “milyon nüfus başına donör” oranı ortalama 25-35. Yani, her 1 milyon nüfus için 25 ila 35 kişide, beyin ölümü tanısı konuyor ve organ alımı gerçekleştiriliyor. Türkiye’de bu oran milyonda 7.

“Kalp Rahatsızlığı ve Kalp Sağlığı İçin Bilmeniz Gereken 7 Hayati Öneri” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3.Toprak Olmasın Can Olsun

Organ naklinin amacı, organ yetmezliği nedeniyle yaşamının sonuna gelmiş bir hastanın hayatını kurtarmak, yaşam süresini ve kalitesini arttırmaktır. Günümüzde kadavradan ve canlı vericiden olmak üzere iki tip transplantasyon biçimi uygulanmaktadır. Kadavradan organ bağışlarının yaygınlaşması büyük önem taşımaktadır. Bizim de esas vurgulamak ve bilinç oluşturmak istediğimiz konu budur. Avrupa ülkelerinde organ vericilerinin yüzde 80’i kadavra, yüzde 20’si canlı kaynaklıyken, Türkiye’de tam tersine organ vericilerinin yüzde 75‘i canlı, yüzde 25’si kadavra kaynaklıdır. Ülkemizde insanlar genellikle hayattayken organlarının bir parçasını sevdikleri kişiye vermekten çekinmemektedir. Fakat kişinin hayatını kaybettikten sonra organ bağışlama fikrine sıcak bakması çok daha önemlidir. Organların toprağa değil umutla bekleyen kişilere kısacası “hayata” bağışlanması gerekir. 

4.Organ Bağışı Konusundaki Ön Yargı

Organ Bağışı Nedir sorusunu cevaplayabilmek için değinilmesi gereken bir diğer konuya geldik. İnsanların organ bağışı konusundaki bilgi eksikliği onların konuya temkinli hatta ön yargılı yaklaşmasına sebep oluyor. Ölen bir yakınının organlarını bağışlamayı düşünen bir aile, kişinin bedensel bütünlüğünün tamamen bozulacağı endişesini taşıyor. Oysa cerrahi ekip titizlikle çalışmakta ve  kadavranın vücut bütünlüğüne saygılı davranılmaktadır. Medyadaki yanlış organ mafyası haberleri, “fişim çekilir mi” söylentileri organ bağışını etkiliyor. Burada bitkisel hayat ve komayı, beyin ölümüyle karıştırmamak gerekir. Beyin ölümü gerçekleşmiş kişinin tekrar hayata dönme şansı yoktur, beyin işlevleri tam ve geri dönüşümsüz olarak durmuştur. Dini bilgi yetersizliği veya ön yargılardan kaynaklı çekinceler de az değil. İslâm dininde organ ve doku bağışına karşıt görüş oluşturacak herhangi bir metin bulunmamaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı da organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır.

“Zayıflama ve Sağlıklı Yaşamın Yeni Trendi: Kan Grubuna Göre Beslenme” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

5. Kanope Nedir?

Temelde kan ve organ bağışına giderek artan ihtiyacı karşılamak ve kamuoyunu bilgilendirerek bağışa teşvik etmek amacıyla yola çıkan Kanope Kulübü, kan ve organ bağışını ortak çatı altında toplayan ilk ve tek öğrenci kulübü olma özelliğindedir. Bu alanda ilk ve tek olmamız Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiştir. Çalışmalarımızdan ötürü ilk plaketimizi ise 2014 yılında Sağlık Bakanlığı’ndan aldık.

Organ Bağışı Nedir

Kulübün kuruluş hikayesi 2013’teki Marmara Üniversitesi Öğrenci Kongresi (Masco) organ nakli paneline dayanmaktadır. Burada ortaya çıkan kan ve organ bağışı için bir kulüp kurulması fikri neticesinde Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri tarafından 10 Ekim 2013’te danışmanlığını Prof. Dr. Ender Dulundu, Doç.Dr. Aysel Gürkan ve Organ Nakil Koordinatörü Deniz Birtan’ın yaptığı Kanope Kulübü kuruldu. Daha sonra kulübümüze bir isim, maskot ve slogan arayışına girdik. Çalışmalarımız sonucu isim olarak Kanope’yi seçtik. Peki, Kanope nedir? Kanope, antik mısırda ölümden sonraki hayata inanıldığı için ölen kişilerden çıkarılan organların saklandığı kavanozlara verilen isimdir. Biz de kendimizi bağışçılar ve hastalar arasında adeta bir kanope olarak gördüğümüzden bu ismi seçtik. Maskot olarak karada en uzun süre yaşayan hayvan olan kaplumbağayı seçtik. Sloganımız ise “Geleceğe Hayat Ver” oldu.

Kanope ile Geleceğe Hayat Ver!

Kanope Kulübü olarak Kızılay’la birlikte İstanbul’un çeşitli semt ve meydanlarında saha çalışmaları yaptık. 1800’ü aşkın organ 2000’i aşkın kan bağışı topladık. Kan, kök hücre ve organ bağışını dini, tıbbi, sosyal ve süreç bakımından ele alan eğitim seminerleri düzenledik. Erken yaşta kan ve organ bağışının önemini göstermek için liselere gittik. Her sene Avrasya Maratonu’na katılmayı gelenek haline getirdik. Belediyelerle iş birliği yaptık, zaman zaman basında yer aldık. Kan ve organ bağışı gibi önemli bir konunun Türkiye’deki tüm vicdanlara hitap etmesi gerektiğinden İstanbul’da başlayan bu süreci Türkiye geneline yaymak için Mardin Artuklu, Kocaeli ve Ankara Gazi Üniversitelerinde yerel kurullarımızı açtık, sempozyum ve saha çalışmaları yaptık.  Öğrenciler olarak sahada sadece bağış toplamadık, aynı zamanda bilimsel kongrelere katıldık, çalışmalar ve anketler yaptık. Bu çalışmalardan gelen deneyimlerle ve elde ettiğimiz anket verileri ışığında gördük ki insanlar bağış yapmaktan kaçınmıyor, ihtiyacımız olan bu gerekliliği bilgilerine sunmak ve bu bilinci yaygınlaştırmak.

“Acilen Doktorun Kapısını Çalmanızı Gerektiren Çocuk Hastalıkları Belirtileri” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

Kan ve Organ Bağışı Hayat Kurtarır!

Unutmayalım! Hepimizin bir yakını, sevdiği, eşi, çocuğu, anne veya babası kan ve organ nakli bekleyen bir hasta konumunda olabilir. Siz de Organ Nakli nedir diyorsanız, unutmayın ki; 1 ünite kan vererek 3 cana can katabilmek, bir organ donörü olarak 8 kişinin hayatını kurtarabilmek sizin ellerinizde!

Yazan: Nazlı ZORLU (Marmara Üniversitesi Kanope Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı)

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
NetroJen