Öldükten Sonra Bile Ekranlarda Görünen 11 Oyuncu ve Yeniden Diriliş Hikayeleri

7 dakikada okuyabilirsiniz


Birçok oyuncu hayatı boyunca idolleştirilmiştir. Bu oyuncular hayranlarının anılarında sonsuza dek kalır. Ve sadece seçilmiş biri ölümünden sonra bile ekranda görülebilir. Bu bazen filmi bitirme ihtiyacından, bazen de yapımcıların ticari hedeflerinden kaynaklanır. İşte filmlerde ve reklamlarda gördüğümüz 11 oyuncunun yeniden dirilişinin şaşırtıcı hikayeleri:

1. Bruce Lee (1940- 1973)

oyuncu

Game of Death’in çekimi Bruce Lee’nin ölümünden kısa süre önce başladı. Bruce Lee öldükten sonra filmin akıbeti konusunda farklı görüşler oldu. Fakat yapımcılar, görüntülerin filmin yayınlanması için yeterli olduğuna karar verdi. Ve film, Lee’nin ölümünden 5 yıl sonra yayınlandı.

Film yapımcıları eksik kalan sahnelerde, o zamanların teknik hilelerinin imkân verdiği kadar makyajla Lee’nin dublörünü kullandı. Sahnelerden birinde Bruce Lee’nin kartondan kesilmiş yüzünü, dublörünün yüzünün üzerinde görebiliyoruz.

2. Peter Sellers (1925- 1980)

Birkaç yıl sonra çok daha kötü bir durum ortaya çıktı. Pembe Panter film serisinde Müfettiş Clouseau olarak ünlenen Peter Sellers öldü. Ancak film yapımcıları bir risk almaya ve yeni bir film yayınlamaya karar verdi.

Yazarlar serinin önceki filmlerinin ve ham görüntülerin parçalarından oluşan bir rol kurguladı. Ama bu yeterli olmadığı için tamamen eski parçaları kullandılar. 80’lerin başında olunduğu ve film serisinin 1963’te başladığı dikkate alındığında, Trail of the Pink Panther filminde, Clouseau yaşlandıkça daha da gençleşti ve arka planlar daima değişime uğradı. Sellers’ın eşi yapımcılara dava açtı ve hem kendisine hem de ölmüş kocasına verilen zarar için bir milyon dolar aldı.

3. Brandon Lee (1965- 1993)

28 yaşındaki aktör Brandon Lee (Bruce Lee’nin oğlu) The Crow filminin setinde trajik bir kaza yüzünden öldü. Ana karakterin vurulduğu bir sahnenin çekimi sırasında, Brandon karnından yaralandı. Bu, yanlış biçimde hazırlanmış sahne dekoru nedeniyle oldu. Lee o gün hastanede öldü.

Vurulma anını yakalayan karelere polis tarafından el koyuldu ve bu görüntüler imha edildi. Sahne ise başka bir oyuncu ile çekildi. 1993’te arşiv çekimlerindeki yüzlerle dublörün vücudunu birleştirmek için uygun teknolojiler vardı ve makyaj film ekibinin işini kolaylaştırdı. The Crow, çok büyük gişe başarısı yakaladı ve Brandon Lee simgesel bir figür oldu.

4. Oliver Reed (1938- 1999)

Gladyatör’deki efsanevi akıl hocası Proximo’yu oynayan Oliver Reed, çekimlerin bitmesinden üç hafta önce kalp krizinden dolayı öldü. Ridley Scott, Reed’in sahnelerini başka bir oyuncu ile çekebilirdi ama yapmadı.

Reed, bilgisayar grafiklerinin yardımı, dublör ve bir manken ile yeniden canlandırıldı. Proximo cinayet sahnesinde arka tarafından vuruldu. (Bunu başka bir oyuncu oynadı) Fakat ses Reed’e aitti: Redd, o tiyatral sahneyi tekrarladı: “Gölgeler ve toz” Bu, filmde tesadüfen ortaya çıktı.

Maximus’un arenaya giriş çekimleri sırasında, Proximo onun arkasından seslenir: “Biz ölümlüler sadece gölgeler ve tozuz.” Kamera hemen kapanmadı ve bu cümlenin haykırılmasından sonra Reed, nazikçe tekrarladı: “Gölgeler ve toz.” Bu bölüm kurgu sırasında kesildi ama Reed’in ölümünden sonra bu cümle oyuncuya ve kariyerine veda etmenin en iyi yolu olarak görüldü.

5. Laurence Olivier (1907- 1989)

Sky Captain and the World of Tomorrow’un yönetmeni Kerry Conran da büyük bir aktöre saygısını gösterdi. Conran’ın fikrine göre, ana düşman Dr. Totenkopf’tu. Filmin sonundaki kötü adamın gerçekten ölmüş oyuncunun konuşan başı olduğu ortaya çıktı.

Kötü doktorun görüntüsünü oluşturmak için, film yapımcıları 1989’da ölen ünlü Hollywood oyuncusu Laurence Olivier’ın görüntüsünü kullandı. Yüz ifadesi arşivden alındı ve geri kalanı hareket yakalama teknolojisinin yardımıyla çekildi. Bay Laurence’ın sesi aslında başka bir oyuncuya ait fakat bu sesin başkasının olduğunu söylemek neredeyse imkânsız.

6. Marlon Brando (1924- 2004)

Marlon Brando 2004’te öldü fakat son rolünü 2006’da Superman Returns’te Bryan Singer olarak oynadı. Yönetmen için, Superman’in babasının 1978’de Superman’de aynı rolü oynayan aktör olan Brando olması önemliydi.

Orijinal filmden malzemeler ve bilgisayar efektleri kullanıldı. Marlon Brando’nun yüzü bir bilgisayar modeli ile birleştirildi ve geçen yüzyılın ham çekimleri temel alınarak canlandırıldı. Yeni yüzyılın teknolojileri hemen hemen imkânsız bir iş çıkardı: Oyuncunun 1978 ve 2006 filmlerinin görüntülerini karşılaştırın.

7. Heath Ledger (1979- 2008)

Son ve tamamlanmamış Heath Ledger filmi, Terry Gilliam’ın The Imaginarium of Doctor Parnassus filmiydi. Oyuncunun trajik ölümü film yapımcılarını zor bir seçim yapmak zorunda bıraktı. Filmi tamamen yeniden çekmek ya da senaryoda hileler kullanmak ve değişiklikler yapmak.

Ekibin Ledger’ın karakteri için sihirli boyutlarda yolculuk yapan ve binlerce yüzü olan bir karakteri olabileceğine dair bir fikri vardı. Ve yüzler hızla bulundu: Bunlardan ilki Johnny Depp oldu ve ona Ledger’ın arkadaşları Colin Farrel ile Jude Law katıldı. Sonuç olarak, Imaginarium’da bütün ünlü takımını görebilirsiniz ve filmin kendisi Heath Ledger’ın yeteneğine ithaf edildi.

8. Audrey Hepburn (1929- 1993)

The Galaxy Chocolate’ın ticareti 2013’te reklam dünyasının ana etkinliklerinden biri haline geldi. Etik konular Hepburn’ün oğulları Sean Ferrer ve Luca Dotti tarafından hızla çözümlendi. Hepburn’ün oğulları annelerinin en sevdiği lezzetlerden biri olan çikolatanın reklamında yıldız olmaktan mutluluk duyacağını söylediler.

Proje üzerindeki çalışma, ünlü film yıldızı için bir dublör aramayla başladı. Uzmanlar, Hepburn gibi gözüken ve benzer yüz ifadeleri ile hareketlere sahip birini bulmaya çalıştı. Sonuç olarak iki dublör bulundu: Biri Hepburn’e en çok benzeyendi, diğeri Audrey’in yüzünü ve ifadelerini andırandı. Aktrisin yeniden canlandırılma süreci hakkında daha fazla detayı buradan bulabilirsiniz.

9. Dior Reklamlarındaki Simgesel Aktrisler

Güzel oyuncu Charlize Theron, 2000’lerin ortalarından beri Dior kokularının ana yüzü oldu. Firmaya göre Theron, mükemmel parfüm serisi J’adore’u temsil eden tek kişi.

2011’de Grace Kelly, Marlene Dietrich ve Marilyn Monroe Theron’a katıldı. Videoya tıklayarak onların grafikler yardımıyla yeniden canlandırılan yüzlerini görebilirsiniz. Yapımcıların kullandığı görüntüler bazı sorunlara sebep oldu.

Çünkü 2011’de ortaya çıkan ses kayıtlarında Monroe’nun özdeşleştiği parfüm olan Chanel No:5 ile ilgili çarpıcı açıklamalarına ulaşıldı. Ünlü oyuncuya bir röportajı sırasında gece yatarken ne giydiği soruldu. Monroe’nun cevabı ise “Bir şey giymem, sadece iki damla Chanel No:5 sürerim o kadar” şeklinde oldu. Bu yanıt marka için inanılmaz bir reklam niteliğindeydi.

10. Paul Walker (1973- 2013)

Bir trafik kazasında trajik şekilde ölen Paul Walker, Hızlı ve Öfkeli’nin gereken bütün sahnelerinde oynamamıştı. Filmin piyasaya sürülmesi de Nisan 2015’e ertelendi. Sonuç olarak, yapımcılar hemen bir dizi çekim yöntemi alternatifine başvurdu.

İlk olarak serinin önceki 6 filminin arşivine ulaştılar ve Paul Walker ile oynanan sahneleri kullandılar. Sonra aktörün yüzünü yapmak için bilgisayar teknolojisi kullandılar. Sonunda Paul Walker’ın kardeşleri Cody ve Caleb’i Hızlı ve Öfkeli ailesine resmen kabul ettiler. Onların sahnelere nasıl katıldıkları tam anlamıyla ortaya çıkmadı fakat Cody Walker’ın kardeşine nasıl benzediğine bakın.

Sonuç olarak, Hızlı ve Öfkeli 7, serinin en karlı filmi olmakla birlikte sinema tarihinin en başarılı gişe filmlerinden de biri oldu. Ayrıca yapımcıların, Paul Walker’ın filmdeki karakterini öldürmediği ve arabasını güzelce gün batımına doğru sürmesine izin veridiği belirtilmelidir. Hızlı ve Öfkeli’nin Youtube’da en çok izlenen video olması da filmin yapımcılarından Paul Walker’a müthiş bir ithaf oldu.

11. Peter Cushing (1913- 1994)

Star Wars’un Disney tarafından yeniden başlatılması özellikle film endüstrisinin devleri tarafından kullanılan teknolojilerin geliştirilmesinden dolayı büyük ilgi gördü. Bununla birlikte, Death Star ile isyancıların savaşı için çekim yapıldığında, stüdyo gerçekten harika bir iş çıkardı.

Rogue One’ın görsel efekt süpervizörü ve yapımcısı John Knoll, yönetmen Gareth Edwars’a, Governor Tarkin’in rolü için benzer bir oyuncu kullanmamasını, bunun yerine dijital dublör kullanmasını önerdi. Edwars böyle bir kararı duyunca birçok insanın sinirlendiğini itiraf ediyor. Sonuç belki de tüm beklentilerin üstüne çıktı. Filmi gördüyseniz, hangi konudan bahsettiğimizi anlarsınız. Tarkin hiç de dijitalmiş gibi görünmüyor.

“Ani Bir Kararla Emekli Oyuncular Sınıfına Geçen 9 Hollywood Yıldızı” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

Kaynak: brightside

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
16
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
14
Şoke