O Bir Yürüyen Tabut Mu? Yoksa Efsane mi?

2 dakikada okuyabilirsiniz


1971 yılından itibaren ülkemizde üretimi başlayan bu araç Türkiye’nin otomobil üretim geçmişini en iyi şekilde hatırlatmaktadır. Murat 124 modelinin üretimi Bursa’da yapılmıştır. Murat 124 için “Yürüyen tabut” da dediler ama “Murat asla yolda koymaz” da dediler. Fakat bu aracın üretim süresi üretimden 6 yıl sonra durdurulmuştur.

Tofaş’ın Bursa fabrikasında 124.867 adet Murat 124 üretilmiştir. Murat 124 modelleri halk arasında farklı isimler ile anılmaktadır. Murat 124 modeli için kullanılan bu isimler “Hacı Muro ve Hacı Murat”tır. 2000’li yıllara kadar yollarda sayısı oldukça fazla olan Murat 124 modelleri 2002 yılından itibaren sayısı azalmaya başlamıştır. Bu sayının azalmasının nedeni ise ÖTV indirimidir. Üretimi durdurulduktan sonra televizyon ekranlarının da en çok görülen araçlardan birisi olmuştur.
1197cc’lik motoru 65hp güç üretmekte ve aracı 170km/saat hıza çıkarabilmektedir. Murat adı Fiat markasının Türkiye’ye uyarlanmasıdır. Koç Holding ve Fiat bu isim değişikliğiyle, Türk tüketicisine yerli bir otomobil sunumunu vurgulamak için yapmıştır. Fiat İspanya’da da aynı isim değişikliğini, o zamanki ortağı Seat ile de uygulamış, İspanya’da satışa sunulan Fiat araçları Seat adıyla satılmıştır. Fiat 124, Avrupa’da Yılın Otomobili yarışmasında 1967’de birincilik ödülünü almıştır.

Amerika için üretilecek olan Yeni 2017 Fiat 124 Spider’ın kaputunun altında 160 beygirlik bir motor olacak. Avrupa için üretilecek olanın ise 140 beygir olacağı söylentiler arasında. 1.4 turbo motora sahip 2017 Fiat 124 Spider’ın Abarth modelinde ise 200 beygirlik bir motorun olacağı söyleniyor. bu araç, adeta Porsche ve jaguar karışımı bir yarış arabasını andırıyor. diğer yandan virajlarda dönüş yönünü aydınlatan adaptif (AFLS) LED ön farlar, far yıkama sistemi, yağmur ve karanlık sensörlerinin yanı sıra 140 beygir gücünde, manuel 6 ileri vitesli şanzımana sahip ve 240 Nm tork üretebilen son derece gelişmiş bir motora sahip. İyi bir performans sergilemesinin yanı sıra oldukça düşük seviyede yakıt tüketimi bulunuyor. Güvenlik olarak da taliplerinin dikkatini çekmeyi başarıyor. Güvenlik paketinde ABS (Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemi), EBD (Elektronik Fren Güç Dağılımı), BAS (Panik Fren Destek Sistemi), TCS ( Çekiş Kontrol Sistemi), MSR (Motor Freni Tork Düzenleme Sistemi), DST (Dinamik Geri bildirimli Direksiyon Sistemi), TPMS ( Lastik Basıncı İzleme Sistemi) gibi seçenekler bulunuyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke