Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Altın Palmiye Ödülü Sahibi NBC’nin 9 Filmi

5 dakikada okuyabilirsiniz


Nuri Bilge Ceylan Filmleri
Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Nuri Bilge Ceylan Filmleri kendine has doğası ve ahengiyle dünya sinemasında ayrı bir yer oluşturdu. Fotoğrafçı kimliği ile birlikte Tarkovsky hayranlığı ona her karesi fotoğraf gibi olan filmler çektirmeyi başardı. Yıllar geçti, NBC’deki bu estetiklik yerini biraz da olsun edebiyata bıraktı. Filmlerinde artık daha çok diyaloğa yer verecek ve yapımın her aşamasında edebiyata vurgu yapacaktı. Nitekim bu özelliklerin hepsi en son çekmiş olduğu ” Ahlat Ağacı ” filminde açıkça gözüküyordu. Peki NBC’nin diğer filmleri nasıldı? O zamandan bu zamana nasıl değişimler yaşandı? Hep birlikte okuyalım.

Nuri Bilge Ceylan , ilk profesyonel deneyimini Koza adlı kısa filmiyle yakaladı; film Cannes Film Festivali’nde kısa metrajlı filmler bölümünde yarıştı. İlk uzun metrajlı filmi Kasaba’yı çekti. Üç Maymun filmi ile Cannes’da “En İyi Yönetmen” ödülü aldı. 67. Cannes Film Festivali’nde ise en büyük ödül olan Altın Palmiye’yi “Kış Uykusu” adlı epik filmiyle aldı. Son filmi Ahlat Ağacı ise Cannes Film Festivali’inde dakikalarca ayakta alkışlandı.

1. Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Ahlat Ağacı-2018

Ahlat Ağacı - Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Sinan oldum olası edebiyatla ilgilenen genç bir adamdır ve yazar olmak istemektedir. Anadolu’da doğduğu köye dönen genç adam kitabını bastıracak parayı bulmaya çalışmaktadır. Ancak köye döndüğünde babasından kalan borçlar başına dert açar.

Ahlat Ağacı filmi Cannes Film Festivali’ne gitti oradan ödülsüz dönse de Cannes’daki gösterimi sırasında Nuri Bilge Ceylan ‘ın dakikalarca ayakta alkışlanması ile gurur kaynağı oldu.

2. Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Kasaba-1998

Kasaba - Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Kasaba Nuri Bilge Ceylan ‘ın ilk uzun metrajlı filmi. Film 1970’li yıllarda Türkiye’nin batısında küçük bir kasabada geçiyor. Üç kuşak bir arada yaşayan bir ailenin hayatını çocukların gözünden anlatıyor. İlk bölüm bir kış günü ailenin 11 yaşındaki kızının okuduğu ve onun toplumsallaşma sıkıntılarını ve çevresindeki hayatın birtakım sosyolojik özellikleriyle tanışmasını sağlayan bir ilkokul sınıfında geçiyor. İkinci bölüm, okuldan çıkan kızın kardeşiyle tabiat ve hayvanlar dünyasının gizemleriyle yüz yüze gelmelerine neden olan yolculuğu anlatıyor. Üçüncü bölüm ise büyükler dünyasının karanlığına ve karmaşasına tanık olmak zorunda kalıyorlar.

“Bazıları Gülmekten Kıracak Bazıları Üzecek En İyi 10 Yerli Film” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3. Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Koza-1995

Koza - Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Koza Nuri Bilge Ceylan’ın sinemaya adım attıktan sonra yaptığı ilk filmdir. Yeniden birlikte yaşamayı deneyen ama başaramayan yaşlı bir çiftin hikayesini anlatıyor.

4. Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Mayıs Sıkıntısı-1999

Mayıs Sıkıntısı - Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Doğduğu kasabaya film çekmek üzere dönen Muzaffer’in hikayesini anlatır. Babası Emin tarlasının yanındaki küçük ormanlık bölgeyi tarlasının hudutları içine katma mücadelesindedir. Dokuz yaşındaki yeğeni Ali ise babasına bir müzikli saat aldırabilmek için uğraşır. Eğer bir yumurtayı kırk gün kırmadan cebinde taşımayı başarabilirse saat konusunda bir şansı olabilecektir. Kuzeni Saffet şansı ve talihi pek yolunda gitmeyen bir kasabalıdır ve renkli bir yaşam vaat eden İstanbul’a göç etmeyi hayal eder.

5. Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Uzak-2002

Uzak - Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Yaşamakta olduğu hayatla idealleri arasındaki mesafenin giderek büyümekte olduğunu kaygı içinde duyumsayan bir fotoğrafçı, yabancı ülkelere gidebilmek için köyünden kalkıp İstanbul’a gemilerde iş aramaya gelen genç bir akrabasını bir süreliğine evinde misafir etmek zorunda kalır.

Uzak, Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülünü alır. Uzak filmin başrol oyuncuları Yusuf (Mehmet Emin Ceylan) ve Mahmut (Muzaffer Özdemir) rolleriyle aynı festivalde en iyi erkek oyuncu ödülünü paylaşmışlardır. Maalesef Mehmet Emin Ceylan bu ödülü aldığını öğrenemeden bir trafik kazası sonucu hayata gözlerini yummuştur.

6. Nuri Bilge Ceylan Filmleri: İklimler-2006

İklimler - Nuri Bilge Ceylan Filmleri

İnsanlar basit nedenlerle mutlu, daha da basit nedenlerle mutsuz olacak şekilde yaratılmıştır. Aynen basit bir nedenle doğmaları ve daha da basit bir nedenle ölmeleri gibi… İsa ve Bahar ruhlarının sürekli değişen iklimlerinde artık kendilerine ait olmayan mutluluğun peşinde sürüklenen iki yalnız ruhtur.

“Herkesin İzlemesi Gereken 15 Feminist Film” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

7. Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Üç Maymun-2008

Üç Maymun - Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Küçük zaafların büyük yalanlara dönüşerek parçaladığı bir ailenin gerçeği örtbas ederek her şeye rağmen bir arada kalma çabası. Altından kalkamayacağı acılara ya da sorumluluklara maruz kalmamak adına onu görmemek, duymamak, hakkında konuşmamak ya da “Üç Maymun”u oynamak onun var olduğu gerçeğini ortadan kaldırır mı?

Üç Maymun, Nuri Bilge Ceylan’ın uluslararası arenada ilk büyük başarısını getiren filmdir. Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü kazanan filmi Üç Maymunu yönetmen Ceylan yalnız ve güzel ülkesine adamıştır.

8. Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Kış Uykusu-2014

Kış Uykusu - Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Aydın emekli bir tiyatrocudur; oyunculuğu bıraktıktan sonra Kapadokya’ya babasından kalan butik oteli işletmek için döner. Aydın, günlerini yerel bir gazeteye köşe yazıları yazarak, her zaman niyetlendiği ancak bir türlü başlayamadığı tiyatro tarihi kitabını yazmayı düşünerek geçirir. Tüm bu süreçte yanında iki kadın vardır: Kendisine her anlamda soğuk ve uzak davranan genç karısı Nihal ve boşandıktan sonra yanlarına taşınan kız kardeşi Necla… Film; Aydın’ın Anadolu bozkırlarının ortasında, adeta bir kış uykusuna yatmış gibi gözüken ıssız bir mekanda, kendisiyle, hayalleriyle, sevdikleri ve taşrayla kurduğu ve düşe kalka sürdürmeye çalıştığı ilişkilerini konu alıyor.

Kış Uykusu, Nuri Bilge Ceylan Sineması’nın uluslararası başarasının doruk noktasını teşkil eder. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödünün sahibi olur.

9. Nuri Bilge Ceylan Filmleri: Bir Zamanlar Anadolu’da-2011

Bir Zamanlar Anadolu'da - Nuri Bilge Ceylan Filmleri

Bir Zamanlar Anadolu’da Nuri Bilge Ceylan’a Cannes Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü’nü tekrar kazandırmıştır. Nuri Bilge Ceylan, bu filmiyle kentsel kaygılarını bir kenara bırakıp, tekrar taşranın sıkıntılı dünyasına ama bu sefer bir cinayet hikayesinin gerilimi ile dönüyor… Bir doktor ile bir savcının 12 saatlik gerilimli öyküsünün peliküle aktarıldığı filmin başrollerinde Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan ve Taner Birsel yer alıyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke