Türkiye’de Braille Alfabesi ile Basılan İlk Kitap: Noksan 9

2 dakikada okuyabilirsiniz


Sırlarla dolu ve ince fikirlere sahip olan bu kitap NOKSAN 9, Fatih Akgöz’ün kaleminden raflarda yerini aldı. NOKSAN 9 ‘un en içten ve en sıcak tarafı, Braille alfabesi, yani görme engelli alfabesi ile basılmış ilk bütünleşik kitap olma özelliği taşıyor olması. Kitapta, görme engellileri unutmadığımızı, bizden biri olduklarını hatırlamamızı ve anlamamızı sağlayan çok ince düşüncelere yer verilmiş. Kitabı yüzünüzün yarısını kapatmanızda verilen mesaj, kitabın Braille ile yazılan bölümünü görme engellilerin sayesinde gördüğümüzü, bir gözümüzün de onlar olduğunu vurgulamak amaçlı yapılıyor.

NOKSAN 9 kitabını neden yazma gereksinimi duyduğunu açıklayan Fatih Akgöz, “Arkadaşlarımla otururken görme engelliler konusu açıldı ve bir arkadaşım “gerçekten çok üzücü bir durum değil mi?” dedi. O akşam arkadaşımın kurduğu cümle içime oturdu ve sonra birbirimize “görme engelli birisine kırmızıyı nasıl anlatırsın” diye bir soru sorduk. “Bu soruyu sorduğumuzda saat ortalama iki gibiydi ama sabah saat altıya kadar tartışıyoruz. Benzetme yapıyoruz, anlatıyoruz, gösteriyoruz ama gösterdiğimizi göremiyor ve anlayamayınca biz aciz durumda kalmaya başladık. Ben de bu durumdan ötürü biz sönük kalalım ama onları da ön plana çıkarmak için kitap yazmaya karar verdim” ifadelerini kullandı.

Akgöz, “Braille alfabesi ile kitap için araştırma yaparken karşılaştım ve daha sonra hem Braille alfabesi hem de Latince harflerin yer aldığı yazılı bir kitap olup olmadığını araştırmaya başladım. Yayınevleri ve fuarları gezdim ancak Braille alfabesi ile yazılmış bir kitap olmadığını öğrenince bu NOKSAN 9 kitabını kendim yazacağım ve fuara da götürmek istedim” dedi.

“Yazar değilim, yazanım”

Daha önce ki röportajlarında kendisini yazar değil yazan olarak nitelendiren Fatih Akgöz bu durum için “Ben bu işin eğitimini almadım ve yazıyorum diye yazarlık yaptığımı düşünmüyorum. Yazar olabilmek için gerçekten ona harcamak lazım gerçekten onun üstünde durmak ve ondan para kazanıyor olmak lazım. Ben bir firmada yöneticilik yapıyorum ama yazmayı çok seviyorum. Bu yüzden ben dedim ki yazar değilim yazanım. Şair de değilim sair bir adamım dedim. Sair demek başka bir adam demek. Bende şair olmadığımı başka birisi olmak istediğimi anlatmak istemiştim. Bu yüzden benim şair yada yazar olabilmek için kırk fırın ekmek yemem lazım” diye konuşuyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
11
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke