Gündeme Bomba Gibi Düşen NATO Skandalı ve Ortaya Çıkan Tüm Ayrıntılar

4 dakikada okuyabilirsiniz


NATO skandalı sonrasında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Norveç’te yapılan “Trident Javelin- 2017” tatbikatı sırasında büyük bir skandal yaşanmış; Türkiye’nin protestolarının ardından NATO’dan özür mektupları gelmiş ve Türkiye askerlerini tatbikattan geri çekmişti. İşte ortaya çıkan yeni ayrıntılarla birlikte NATO skandalı süreci:

Kriz Nasıl Başlamıştı?

NATO skandalı

 

NATO, 8- 17 Kasım tarihleri arasında Norveç’te “Trident Javelin” adlı dijital bir tatbikat düzenledi. Bu tatbikat sırasında Atatürk düşman olarak hedef gösterilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da düşmanla iş birliği içerisinde hareket ederek silah anlaşmaları yapan birisi olarak yansıtıldı. Tatbikat dahilinde Atatürk büstü, bir teknisyen tarafından “Düşman Liderler Biyografisi”ne eklendi. Türkiye asıllı Norveçli bir ordu mensubu ise Cumhurbaşkanı Erdoğan adına açılan bir hesaptan skandal mesajlara imza attı. Mesajda şu ifadeler yer aldı: “Büyük mutlulukla duyurmak isterim ki SAA 20 NG füzelerinin teslimi konusunda Türkiye Cumhuriyeti ile FOS (tatbikatta varsayılan düşman ülke) arasında anlaşmaya varıldı. Teşekkürler Başkan Blixen (düşman ülkenin lideri, Putin olarak yorumlanıyor.)”

Türkiye Bu Skandala Nasıl Tepki Gösterdi?

NATO skandalı

Yaşananlar Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt’un, Cumhurbaşkanı Erdoğan adına açılan sahte hesaptan atılan mesajları görmesiyle fark edildi. Binbaşı Ebru Nihan Bozkurt’un, komutanlarını arayıp bilgi vermesiyle ortaya çıkan NATO skandalı, Genelkurmay Karargahı’nda “kabul edilemez” olarak karşılandı. NATO’ya karşı sözlü ve yazılı protestoların ardından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 41 personelinin tatbikattan çekilmesine karar verildi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise tepkisini, “Yapılanlar büyük bir skandal, rezalet ve alçaklıktır” sözleriyle dile getirdi.

Skandal Nasıl Fark Edildi?

NATO skandalı

 

Binbaşı Ebru Nihan Bozkurt, tatbikata katılmak üzere Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı tarafından görevlendirilmişti.  Tatbikat kapsamında Twitter’ı simüle eden Chatter adlı bir uygulama kullanıldı. Bir diğer uygulama ise Facepage uygulamasıydı. Tatbikat için özel şekilde simüle edilen bu uygulamalardan Chatter programında, “Rterdoğan” adlı sahte bir hesap oluşturuldu ve bu hesaptan siyasi içerikli paylaşımlar yapıldı.

NATO skandalı

 

Binbaşı Bozkurt, bu uygulamaları inceledi, analiz etti ve her gün takip ettiği Chatter programında Cumhurbaşkanı Erdoğan adına açılan sahte hesaptan düşman kuvvetler ile sahte mesajlaşmalar yapıldığını fark etti. Durumu hemen komutanlarına bildiren Bozkurt’un tespitinin ardından, MARCOM ve Müşterek Harp Merkezi’nde görevli personelin girişimleri ile sahte hesabın kapatılması sağlandı.

Binbaşı Ebru Nihan Bozkurt’un Kumpas Mağduru Olduğu Ortaya Çıktı

NATO skandalı

 

Yaşanan skandalın ortaya çıkmasını sağlayan Bozkurt’un birkaç sene önce FETÖ’cüler tarafından “Askeri Casusluk ve Şantaj Davası”nda sanık yapıldığı ortaya çıktı. Bozkurt, yüzbaşılığı esnasında devletin gizli belgelerini elde ettiği, bazı uçakların fotoğraflarını çektiği veya çektirdiği iddiaları ile 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Anayasa Mahkemesi’nin daha sonra “sanıkların haklarının ihlal edildiği” yönündeki kararıyla görevine geri dönen Bozkurt, binbaşılığa yükseldi.

NATO’dan Özür Mektubu

NATO skandalı

Krizin yaşandığı gün Norveç’teki Ortak Harp Merkezi Komutanı Andrzej Reudowicz, tüm katılımcılara hitaben bir mektup yayınladı. Mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Bu tatbikat süresince, Chatter sosyal medya platformunun, gerçek dünya liderlerini, çeşitli katılımcıları haklı olarak rahatsız edecek şekilde tasvir etmek için kullanıldığı tespit edildi. Bu şekilde Chatter platformunun yetkisiz kullanımı, tatbikat senaryosunun parçası değildir.

Bu yetkisiz Chatter mesajlarından dolayı özür dilerim. Temennim, böyle bir olayın NATO komutasındaki bir tatbikat sırasında bir daha asla gerçekleşmemesi. Bu tatbikatın kalan kısmı ve gelecekteki tüm tatbikatlara göre, verilen bir egzersiz için çizilen içeriğin bir parçası olarak onaylanmadıkça, sosyal medya alanında gerçek dünya liderleri veya politikacılar tasvir edilmeyecektir. Lütfen en derin özürlerimi kabul edin…”

Skandalın sorumlusu olan iki personelin işine son verildiğinin açıklanmasının yanı sıra NATO Genel Sekreteri Jens Stoltberg’den, “Meydana gelen hatadan dolayı özür diliyorum. Olaylar, kişilerin eylemlerinden kaynaklanıyor ve NATO’nun görüşlerini yansıtmıyor” açıklaması geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Böyle Müttefiklik Olmaz”

NATO skandalı

 

Olayla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böyle bir ittifak, böyle bir müttefiklik olmaz” şeklinde konuştu. Erdoğan skandala olan tepkisini şu sözlerle sürdürdü: “Bu haber gelince Genelkurmay Başkanımız ve AB’den sorumlu Bakanımız, onlar da Kanada yolundaydı, bizi aradılar. ‘Böyle böyle bir durum var. Bu tatbikat da NATO tatbikatı. 40 tane askerimiz var, biz şimdi bu askerimizi çekme kararı verdik, çekiyoruz.’ dediler. Dedik ki ‘Tabii, hiç durmayın hemen. Velev ki o hedefler kaldırılsa dahi 40 askerimizi süratle oradan çekin.’

“Dünya Liderlerinin Gençlik Yıllarından 10 Sürpriz Fotoğraf” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke