Nasıl Kilo Verilir ? Kilo Vermenize Engel Olan 5 Kritik Hata

3 dakikada okuyabilirsiniz


Nasıl Kilo Verilir ? Sadece güzellik için değil sağlıklı bir beden için de fazla kilolardan kurtulmak çok önemli. Ama bazen kilo vermek yerine sadece vücudumuzun dengesini bozuyoruz. Kilo vermek istediğimizde yaptığımız en yaygın hataları sizin için derledik.

Karbonhidratsız, yağsız ve düşük proteinli olanlar da dahil olmak üzere mevcut tüm diyetleri denediniz mi? Katı yiyecekler içermeyen bir diyet izlediyseniz veya her öğünün kalorisini saymaya çalışmışsanız ve kilo vermeye yönelik tüm çabalarınız şimdiye kadar başarılı olmadıysa, bu tekniklerin hepsinde bir sorun olduğunu fark edebilirsiniz. Bu yazıda kilo verememenize neyin sebep olduğunu açıklayacağız.

1. Protein ve Karbonhidratı Ayrı Ayrı Yemek

Nasıl Kilo Verilir

Ayrı bir gıda diyetinin hayranları, proteinleri ve karbonhidratları ayrı ayrı yemeniz gerektiğinden emin olabilirsiniz, aksi takdirde midenizdeki çürükler hakkında endişelenmeniz gerekecektir(!)

Ancak, anatomi prensipleri bu teoriyi tamamen çürütüyor. Midenizdeki mide asidi seviyesi çürümeyi imkansız kılar ve mide ile ince bağırsak arasında proteinleri, karbonhidratları ve yağları aynı anda mükemmel şekilde sindirebilir. Ayrıca proteinleri ve karbonhidratları sindirmek için farklı enzimlere ihtiyaç vardır.

Ne yapmalı? Yediğiniz yemeği ayırmayı unutun. Proteinleri ve karbonhidratları ayrı ayrı yerseniz, sindirim sisteminiz düzgün çalışmayabilir ve sadece pozitif kilo kaybı sonuçları yerine mide problemleri edinirsiniz.

2. Yemek Yerken Bıçak Kullanmamak

Nasıl Kilo Verilir

Beynimizin aslında doyduğumuzu anlaması için yaklaşık 20 dakikaya ihtiyacı var. Fakat bu 20 dakikada biz çok fazla yemek yemeyi başarırız, sonuç olarak, beynimiz aşırı yeme hakkında sinyal vermeye başlar.

Ne yapmalı? Küçük öğünlerde yediğiniz her yemeği kesin ve bir bıçak kullanın. Bu durum ilk olarak, daha yavaş yemek yeme sürecini sağlayacak ve sindirimi artıracaktır. İkincisi, aslında ihtiyacınızdan daha fazla yediğinizi size gösterecektir.

3. Çok Fazla Sağlıklı Yemek Yemek

Nasıl Kilo Verilir

Sadece salatalar, buğulanmış balık ve taze meyveler yerseniz, kilo almayı düşünmemeniz gerektiğini sanabilirsiniz, ancak maalesef bu doğru değildir.

Bir çorba kaşığı zeytinyağı yaklaşık 150 kilokalori içerir, büyük bir avokadoun yarısında aynı miktarda kalori vardır. Salata yapmak için bir domates, salatalık ve kabak çekirdeği eklerseniz, hafif sebze aperitifleriniz 500 kilokaloriden oluşan gerçek bir yemeğe dönüşecektir.

Ne yapmalı? Çalışmalar, çok fazla yemek yemenin, tatlılar veya sebzeler yediğinizde, sağlığınız için tehlikeli olduğunu ve belinizi de etkilediğini gösteriyor. Bu nedenle, formda kalmak istiyorsanız, her zaman porsiyon boyutunuza dikkat etmelisiniz.

4. Detoks Diyetlerine Düşkünlük

Nasıl Kilo Verilir

Taze meyve suları ve smoothiesler sizin için yararlıdır, ancak diyetiniz sadece bunlardan ibaret olduğunda değil. Bu tür diyetleri takip ederseniz, vücudunuz yağ yerine su ve kas kütlesini kaybeder. Sonunda, kaybettiğiniz ağırlığı hızla geri kazanacaksınız.

Ne yapmalı? Meyve suları yerine tüm sebze ve meyveleri seçin. Onlarla birlikte vücudunuz pürüzsüz sindirim için gerekli olan tüm gerekli vitaminleri ve lifleri alacak.

5. Nasıl Kilo Verilir : Kalori Sayarak

Nasıl Kilo Verilir

Gıdaların kalori içeriği, hermetik haznede bir ürün numunesi yakılarak sayılır. Bu kalori miktarı  genellikle bir ürün üzerindeki beslenme bilgileri etiketine yazılır. Ancak, vücudunuz tarafından kaç kalorinin sindirileceğini kimse bilemez. Ayrıca, her gün kaç kalori yaktığınızı tam olarak sayamazsınız. Bu yüzden kalori sayma işlemi, istediğiniz kadar kilo vermenize yardımcı olmaz.

“3 Günlük Askeri Diyet İle 10 Kiloya Kadar Zayıflamak Mümkün” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN… 

Ne yapmalı? Bir ürün seçerken, ne kadar kalori olduğuna ve kaç kalori bulunduğuna değil, kaç vitamin ve mikro besin maddesi içerdiğine dikkat edin. Bir avuç bademin, her ikisi de 300 kilo kaloriye sahip olsalar bile, bir buçuk bademden çok daha sağlıklı olacağını unutmayın.

Nasıl Kilo Verilir ? Kilo Vermenize Engel Olan 5 Kritik Hata adlı içeriği okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yorumlarınızı yapabilirsiniz…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Ozge Tan