Müthiş Dedektif Hikayeleri ile Mantık Becerinizi Test Edeceğiniz 8 Polisiye Vaka

5 dakikada okuyabilirsiniz


dedektif hikayeleri

Polisler tarafından en zor vakaların incelendiği dedektif hikayeleri hepimizin en sevdiği şeyler. Biliyoruz ki; sizin de içinizde bir Sherlock Holmes bulunuyor ve özellikle de çocukken suçluları yakalamayı hayal ediyordunuz. İşte polisiye maceralarda sadece birkaç ipucu ile “dedektiflik ne zor işmiş” dedirtecek ve size kendinizi bir dedektif oyunu oynuyormuş gibi hissettirecek dedektif hikayeleri içinden 8 müthiş örnek: (Cevaplar için aşağıya bakmayı unutmayın!)

1.Bir Aristokratın Cinayeti

dedektif hikayeleri

George Smith pazar akşamı öldürüldü. Smith’in evinde 5 kişi daha vardı: eşi, özel aşçısı, uşağı, hizmetçisi ve bahçıvanı. Hepsi dedektife o akşam ne yaptıklarını anlattı.

 • Bayan Smith şöminenin yanında kitap okuyordu.
 • Aşçı kahvaltı hazırlıyordu.
 • Uşak, oturma odasında işçilere talimat veriyordu.
 • Hizmetçi bulaşıkları yıkıyordu.
 • Bahçıvan kış bahçesinde çiçekleri suluyordu.

Bütün bunlar anlatıldıktan sonra dedektif, katili tutukladı. Sizce katil kimdi? Ve dedektif suçluyu nasıl buldu?

2.Aptal Katil

dedektif hikayeleri

Dedektif bekleme odasında bir doktorla konuşuyordu. O sırada adamın biri “Birisi karımı vurdu!” diye bağırarak telaş içinde koşturmaya başladı. Dedektif, adamdan her şeyi anlatmasını istedi. Adam konuşmaya başladı: “İşteydim. Temizlikçimiz beni aradı. Eşimin başına korkunç bir şey geldiğini ve sonrasında yoğun bakım ünitesine kaldırıldığını söyledi. Hemen telefonu kapattım ve hastaneye gittim.” Adam hikâyeyi bitirdiğinde, dedektif onu cinayet işlediği gerekçesiyle tutukladı. Sizce bunu neden yaptı?

3.Kan Bağı

dedektif hikayeleri

Milyoner bir adam evindeyken alnından vuruldu. Dedektif, milyonerin vurulma anında evde olan Jack, John ve James adlı oğullarıyla konuştu.

 •  Jack, o gece John ve babasıyla birlikte özel bir davete gittiklerini anlattı. Jack’in söylediklerine göre; eve vardılar ve oturma odasına girdiler. Önce babaları sonra da John ve Jack içeri girdi. Babaları merdivenden çıkarken James oturma odasına geldi ve babasını vurdu.
 •  John, Jack’in anlattıklarını doğruladı.
 •  James’in anlattıkları ise bambaşkaydı. Onun hikayesine göre, kendisi o akşam bir arkadaşını ziyaret etmişti. Eve vardığında babası zaten ölmüştü.

Dedektif birden her şeyi anladı. Sizce katil kimdi ve dedektif bu durumu nasıl çözdü?

4.Kaçış

dedektif hikayeleri

Dedektif bir keresinde kaçan bir tutukluyu bulmak zorunda kalmıştı. Suçlunun bu evlerden birinde saklandığını biliyordu. Fakat onu elinden kaçırmamak için kesin adresi bilmek zorundaydı. İlk olarak, bir drone yardımıyla evlerin fotoğrafını çekti. Fotoğrafa baktığında suçlunun nerede olduğunu fark etti. Sizce kaçan suçlu neredeydi ve dedektif bunu nasıl buldu?

5.Romantik Yolculuk

dedektif hikayeleri

Bay ve Bayan Clyde bir dağ gezisine gitti. Fakat 2 gün sonra Bay Clyde eve yalnız başına döndü. Polise gitti ve Bayan Clyde’ın düşerek öldüğünü söyledi. Ertesi gün dedektif, Bay Clyde’a gitti ve karısını öldürmek suçundan onu tutukladı. Bay Clyde suçunu itiraf etti ve dedektife kendisinin katil olduğunu nasıl bilebildiğini sordu. Dedektif seyahat acentesini aradığını ve ondan bazı bilgiler aldığını söyledi. Sizce seyahat acentesi dedektife ne söyledi?

6.Katil Dost

dedektif hikayeleri

Dedektif hikayeleri içinden ilginç bir tane daha. Mary ve Ben 4 arkadaşıyla birlikte yaşıyordu. Bir gün Ben eve geldi ve Mary’yi kanepede ölü olarak buldu. Polisi aradı. Dedektif geldi ve Mary öleli çok da uzun bir süre geçmemiş olduğunu fark etti. 4 arkadaşın da ifadesini aldı.

 • Mia mutfaktaydı ve 2 saat önce gelip mutfağa geçmiş olduğunu söyledi.
 • John bahçede kitap okuyordu. O gün yerinden hiç ayrılmadığını söyledi.
 • Jennifer 3 saat boyunca havuzda yüzdüğünü söyledi.
 • Jane odasında resim yapıyordu.

Dedektif hepsinden ellerini göstermesini istedi. Ve kendisine kimin yalan söylediğini buldu. O kişi katildi. Sizce dedektif suçluyu nasıl buldu?

7.Dedektifin Dramı

dedektif hikayeleri

Bir sabah dedektif eşiyle tartıştı ve telefonunu ile anahtarlarını almadan evden gitti. Akşam eve döndüğünde bir meslektaşını, korkmuş haldeki eşini ve öldürülmüş bir adamı buldu. Dedektifin eşi hikâyeyi şöyle anlattı:

“Zilin çaldığını duyduğumda oturma odasında oturuyordum. Kapıdaki kişinin eşim olabileceğini düşündüm ve kapıyı açtım. Karşımdaki adam beni itti, ben de onu bıçakladım.” Dedektif polisten eşini tutuklamasını istedi. Çünkü eşinin kendisini öldürmeyi planladığını düşündü. Sizce dedektif bu durumu nasıl çözdü?

8.Yalancı

dedektif hikayeleri

Bir adam polise, işten eve geldiğinde eşini salonun ortasında ölü vaziyette bulduğunu söyledi. Sonra da “Görünüşe bakılırsa eşim, çalışma masamdaki silahımı bulmuş ve kendisini vurmuş” diyerek devam etti. Fakat polis adamın yalan söylediğini anladı. Sizce bu yalan nasıl anlaşıldı?

Cevaplar:

1.Katil aşçı. Cinayet akşam işlendi. Ama aşçı, o sırada kahvaltı hazırladığını söyledi.

dedektif hikayeleri

2.Adam vurulma olayıyla ilgili hiçbir şey bilmiyordu. Temizlikçi ona sadece karısının başına kötü bir şey geldiğini söylemişti.

dedektif hikayeleri

3.John ve Jack yalan söylüyor. Eğer babalarını James öldürmüş olsaydı, kurşun onu ensesinden yakalardı. Adam merdivenlerden çıkıyordu.

dedektif hikayeleri

4.Suçlu A evinde. Çünkü yolun yanındaki araba hızlı şekilde kaçmaya uygun olarak park edilmiş.

dedektif hikayeleri

5.Acente, Bay Clyde’ın gidiş için 2, dönüş için ise sadece 1 bilet aldığını söyledi.

dedektif hikayeleri

6.Jennifer o kadar uzun süre havuzda kalmış olsaydı, avuç içi derisi buruşmuş vaziyette olurdu.

dedektif hikayeleri

7.Dedektifin eşi, dedektifi öldürmeyi planlamıştı. Çünkü eşinin geldiğini düşünerek kapıyı açmaya, elinde bir bıçakla gitti.

dedektif hikayeleri

8.Adamın beline bağlı boş bir silah kılıfı vardı. Bu ya onun silahı daha yeni çıkarttığı ya da silahın en başından beri yanında olduğu anlamına gelir. Polise söylediği şey doğru olamazdı. Çünkü işten eve döndüğünü ve eşini ölü olarak bulduğunu söylemişti. Bu cümle de eşini kendisinin öldürdüğünün ispatı.

 dedektif hikayeleri

Umuyoruz ki; bu dedektif hikayeleri sizin de hoşunuza gitmiştir.

Kaynak: brightside

“Bazıları Google Mülakatında Sorulmuş Sadece Dâhilerin Çözebileceği Beyin Yakan 8 Bilmece” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
6
Komik
Muhteşem Muhteşem
24
Muhteşem
Acıklı Acıklı
7
Acıklı
Kızgın Kızgın
4
Kızgın
Korkunç Korkunç
7
Korkunç
Şoke Şoke
7
Şoke