“Mustafa Kemal Atatürk ve Dans”a Dair Sizi Şaşırtabilecek Bir Kaç Anı

5 dakikada okuyabilirsiniz


Savaşlarla geçen yılların ardından kültür ve sanat alanındaki devrimlerde Atatürk dansın her zaman önemini vurgulamış, insanların her fırsatta dans etmelerini arzu etmiştir.

Arkadaşlarına vals öğretmeye başladı.

Savaş İlbay anılarında şöyle anlatıyor: “Artık büyümüştük. Rüştiye öğrenimi yapıyorduk. Tatil zamanlarımızı biz daima oyunlarla geçirirken, O azınlıkların serbest hayatından yararlanarak edindiği birkaç dostunun evine gider, Fransızca öğrenir, o zamanın modasına göre polka, mazurka, kadril ve vals gibi bizlerin adını bile çok sonradan duyduğumuz salon oyunlarını öğrenir, dans ederdi…”
Ve kısa zamanda çok güzel dans etmeyi öğrenen Atatürk çağdaş bir subay olmak için “İleride kurmay subay olduğunuzda dans bilinmesi gereken şeyler arasındadır” diyerek arkadaşlarına vals öğretmeye başladı. Teneffüslerde öğrenmek isteyenlere dans dersleri verdi.

‘Bizim de mükemmel bir dansımız var’

İzmir Kız Öğretmen Okulu’nu görmeye gelen Mustafa Kemal’e Selim Sırrı (Tarcan) ile Mualla (Anıl) bir zeybek dansı sundu. Mustafa Kemal onları kutladı:
“Selim Sırrı Bey, zeybek dansını yeniden hayata geçirirken ona bir medeni şekil vermiştir” dedi.
Gazeteciler bu konuda görüş istediğinde Mustafa Kemal şöyle dedi:

“Selim Sırrı Bey ile şimdi dansı hakkında ufak bir görüşmede bulunduk. Hiç kuşkusuz Selim Sırrı Bey ülkede yüksek bir sanatkârdır. Ülkemizin her tarafında yüksek ve milli danslarımız vardır. Benim gördüğüme göre en görülmeye değer olan zeybek dansıdır. Çok arzu ederim ki bu iyi oynanan milli dansı halk kabul etsin ve herkes oynasın.”

Dans ve kadına saygıyı o an öğrenmişlerdi.

14 Eylül gecesi verilen baloda balkan ülkelerinin gençleri ulusal oyunlarını sergiliyordu. Ziya Samanlıd a zeybek dansı ekibi içindeydi. Ekip başarıyla oyunlarını sergiledi. Atatürk gençleri kutladıktan sonra Ziya Samanlı’ya işaret ederek:
“Böyle köşeye çekilip yalnız durmak olmaz. Efeler de dans ederler. (oturan bayanları işaret ederek) Bu hanımlardan birini dansa kaldır” dedi. O kadar içten ve özendirici sesle söyledi ki Genç, çalan valsi duymasına karşın ‘Olmaz ben bu dansı bilmiyorum!’ diyemedi. Gidip bir kadını dansa kaldırdı.
Atatürk onları izliyordu. Vals bitti, Genç Ziya yerine geçecekken yanına yeniden çağırdı. Atatürk, “Olmaz! Damın danstan sonra yerine yalnız gitmesi olmaz! Sen ona eşlik edeceksin. Bir şey daha var. Tanıştığın hanımın elini öpmen gerekir” dedi.
Bu sözleri dans eden bayan da duymuştu. Kalkıp genç Ziya ile birlikte salonun ortasına yürüdü. Sonra geri döndüler. Genç Ziya bu kez bayanın elini öptükten sonra alnına koymuştu. Atatürk bunu gördü. Gencin yüzüne yanlışını vurmadı. Yanlarından geçerken Atatürk Saffet Arıkan’a:
“Nasıl hareket edeceğini kendisi gecikmeden öğrenecektir!” dedi. Bir yandan ulusları kaynaştırmaya çalışan Atatürk öte yandan da çağdaş yaşamın gereklerini gençlere uygulamalı olarak gösteriyordu. Genç Ziya ve salondakiler dans ve kadına saygıyı o an öğrenmişlerdi.

Dans bütün hastalıklara şifadır.

Hava kuvvetlerinde genç bir pilot subay olan Burhan Göksel ağır bir kaza geçirmişti. Ayakları birkaç yerden kırılmıştı. Sedye ile gittiği Londra’dan koltuk değnekleriyle anne, babası ve nişanlısı ile geri döndü. Taksim’de bir gece kulübünde ailece oturdukları masada dans edenleri izliyorlardı. İçeri Atatürk girdi. Herkes ayağı kalkıp saygı gösterdi. Atatürk, Göksel Ailesi’ni görünce onların masasına oturdu. Caz başladığında Atatürk, Burhan Göksel’in nişanlısını dansa davet etti. Bir süre sonra masaya döndüler. Atatürk Burhan Göksel’e döndü sihirli ve güçlü gözleriyle baktı:
– “Haydi bakalım havacı, nişanlınla dans et!”
Burhan Göksel şaşırdı. Yanındaki koltuk değneklerine baktı. Daha sonra da durumunu aktardı:
– “Henüz yürüyemiyorum, emirlerinizi yerine getiremeyeceğim için çok üzgünüm.”
Atatürk, bu sözleri sanki duymamış gibi,
– “Nişanlını dansa kaldırmanı istiyorum” diye tekrarladı. Bu sözler karşısında ağzından tek söz çıkmayan Burhan Göksel koltuk değneklerine el sürmeden yerinden kalktı. Nişanlısını yanına alıp salonun ortasına gidip dans etti.
Burhan Göksel’in bu anısını dinleyenlerden biri,
– “Ne kuvvetli emir değil mi?” diye sordu.
Burhan Göksel ona şu yanıtı verdi:
– “Hayır efendim, o bir emir değildi” dedi. “O, Atatürk’ün büyüleme kuvvetiydi.”

Tüm politikacıların dans etmesini teşvik etmişti.

Dansı ülkenin kültürel yaşamına sokmayı hedefleri arasına alan Atatürk, katıldığı baloda bir milletvekilinin eşiyle hiç ilgilenmediğini gördü. Kadın çok şişmandı. Mustafa Kemal ona bir ders vermek istedi. Milletvekilinin eşinin yanına gitti ve onu dansa çağırdı. Şişman kadın büyük bir sevinçle kalktı ve dansa başladılar. Mustafa Kemal, “Çok güzel dans ediyorsunuz, üstelik de çok hafifsiniz, sorulmaz; ama kaç yaşındasınız?” diye sordu.
Milletvekilinin eşi, “Ben henüz üç yaşımdayım” dedi. “Türk ulusuna sunduğunuz cumhuriyet sayesinde yaşıyoruz. Bu yüzden gerçek yaşım kaç olursa olsun ben kendimi üç yaşımda farz ediyorum.”
Dans bitti. Atatürk kadını yerine kadar götürdü. Sonra eşini çağırttı. Milletvekili dönüp eşinin yanına geldi ve eğilerek onu dansa kaldırdı. Canı sıkkın olan eşine dayanamayıp sordu:
– “Paşa ne söyledi sana?”
– “Sana ne söyledi?” karşılığını verdi. Kadın anlattıktan sonra,
– “Bu son sözlerinle beni mahkum ettin” dedi.
– “Neye mahkum ettim?”
– “Tüm balo süresince başka hiç kimse ile dans etmemeye. Her dansı beraber yapacağız!”
Bu olaydan sonra milletvekili hiç dans etmediği eşini dansa kaldırmaya başlamıştır.
Takiben, Cumhuriyet baloları ülkemizin ilk “batı dansı” atölyelerine dönüşmüştür. Dönemin klasik salon dansları bu sayede ülkemizde tanınmıştı.

kaynak:BütünDünyaDergisi

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
17
Muhteşem
Acıklı Acıklı
9
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
10
Şoke
handeocak