Mülteciliğin Bile Hiyerarşisi Mi Olur? Batılıysan Neden Olmasın

2 dakikada okuyabilirsiniz


Batılılar dünyayı sadece toprak işgali ile değil aynı zamanda kültürel olarak da sömürdü. Bununla beraber ekonomiden, teknolojiye ve uluslararası kurumlara kadar bildiğimiz hemen hemen tüm sistemi onlar kurdu. Yarattıkları bu sistemler ve eşsiz gördükleri kültürlerinden gelen öz güvenle üstün ırk fikri ve ırkçılık da Batı’da gelişti. Bu üstünlük fikrinin sonucu olarak bizim gibi Doğulular, Batılı ülkelerde mülteci ya da sığınmacı olarak adlandırılırken Batılılar olumlanarak ancak gurbetçi-göçmen gibi sıfatlarla anılıyor.

İngilizce’de expat (gurbetçi- göçmen) yetiştiği ülkeden farklı bir ülkede geçici ya da sürekli olarak yaşayan insan anlamına geliyor. Bu anlamda kullanıldığında, bu terimin kişinin deri rengi ya da doğduğu ülke fark etmeksizin herkes için geçerli olmasını bekliyorsunuz di mi? Sanırım hala Batılıların dünyaya hakim olduğunun ve onların yarattığı sistemler ve kültürel sömürüleri sayesinde söylemlerimizi bile etkilediğinin farkında değiliz.

Peki Doğulular ya da Afrikalılar başka ülkede yaşayınca onlara ne deniyor? Immigrant ya da refugee yani sığınmacı. Bunun anlamı Batılılar bir yerde istekleri ile kalırken biz Doğulular aciz bir şekilde sığınıyoruz. Şimdi Batılıların üst kültür alt kültür kavramlaştırması kafamızda şekilleniyor değil mi?

İşte Google’a expat yani gurbetçi yazınca çıkanlar. Batının asi, gezgin ve yerinde duramayan çocukları, hatta zaman zaman onlara göre bizim gibi gelişmemiş ama otantik topraklarımızı varlıkları ile şenlendiren üst kültürün nadide çiçekleri.

Google’a migrant yani sığınmacı yazınca çıkanlar. Bu resimler bize ne mi anlatıyor. David Cameron’ın deyişiyle Doğudan Batıya gelmeye çalışan insan sürüsü. Batının zenginliklerinden faydalanmak için her şeyi göze alan alt kültür üyeleri.

Yani ister nobel ödüllü Aziz Sancar ister dünyaca ünlü bir akademisyen olan Edward Said olun, Doğudan Batıya geldiğiniz için Batılılar sizi sığınmacı (migrant) olarak adlandıracak. Hiçbir başarısı olmayan Batılılar bile Doğu ve Batı ülkelerinin para birimlerinin arasındaki farkdan da yararlanarak Doğudaki en güzel sahil kasabalarında yaşayıp gurbetçi (expat) olarak anılacak.

Yararlanılan Kaynak: Why are white people expats when the rest of us are immigrants? Mawuna Remarque Koutonin

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
3
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
Berk Dede