Muhteşem Manzaraları ile Hayranlık Uyandıran Latin Amerika’nın 10 Tatil Dağı

3 dakikada okuyabilirsiniz


Himalayalar dışında en yüksek dağlardır And Dağları. Dünya’nın en güzel dağı olarak kabul edilir Alpamayo, ya da bölgenin en uzun dağı Aconcagua. Bu dağlar güney Amerika ile sınırlı değildir. Honduras ve Costa Rica ile merkez Amerika, Tropiklerdeki diğer birkaç yüksek zirvenin de mekanıdır. Fiyatlar herhangi bir yurtdışı tatil mekanında olduğu kadar makul olmakla birlikte çoğu dağda olduğundan daha az dağcı bulunmaktadır.

1.  Alpamayo, Peru

Genellikle Dünya’nın en güzel dağı olarak kabul edilir ve ilham kaynağı olarak düşünülür. Kayalık piramitin üstüne doğru oldukça sarp ve teknik bir tırmanma sadece deneyim kazanmış dağcılar içindir.

2. Aconcagua, Arjantin/Şile

Amerilka!nın en yüksek zirvesi, 22,831’e kadar yükseliyor. Oraya gidenlerin sadece yarsı zirveye ulaşmasına rağmen, her yıl binlerce dağcının cazibe merkezi haline gelmiş.

3. Huascaran, Peru

Tropiklerdeki Peru’nun en yüksek noktası ve en yüksek dağı olan Huascaran, 22,205 fitlik yüksekliği ile Peru’nun efsanevi mekanı Cordillera Blanca’da bulunur. Tırmanış aşırı derecede teknik değildir ama çoğu ziyaretçi rakım nedeniyle zorluklar yaşar.

4. Ilimani, Bolivya


Bolivya’nın başkenti La Paz şehrinin üzerinde görkemli bir şekilde yükselen ve 21,122 fit yüksekliğe uzanan bu müthiş doğa parçası, Sajama dağı sonrası ülkenin en büyük ikinci dağıdır.

5. Volkán Villarica, Şile


Bu aktif volkan dağının zirvesine kolay bir tırmanış, yaz ayları içerisinde görülmeye değer en olağanüstü görüntülerden biridir.

6. Chimborazo, Ekvador


Chimborazo, And dağları medeniyetinin en favori dağlarından biridir ve yüksekliği 20,702 yi bulmaktadır. Tırmanışı biraz teknikseldir bu yüzden sadece basit tırmanış becerilerine sahip olmak yeterlidir.

7. El Misti, Peru

Arequipa şehrinin üzerinde yükselen El Misti Dağı, 1-2 günde kolaylıkla tırmanılabilen ve çoğunlukla bir klasik karla kaplı dağ biçimindedir.

8. Volcán Tajumulco, Guetemala

Zirvesinin 16,815 fitteki yüksekliği ile Orta Amerika’nın en yüksek noktasıdır. Teknik olmayan ve dolambaçsız tırmanışı iki gün sürmektedir.

9. Mount Sela Que, Honduras

Yemyeşil bulut ormanlarına sahiptir. Bu mekanda tırmanışı zorlaştıran rakım değil dimdik sırt kesimleri ve yağış koşullarıdır.

10. Mount Ouzangeyt, Peru

Kış Yıldızı Festivalinde her yıl en büyük yerli kabileleri bir araya getiren bir doğa harikasıdır. Cusco bölgesinin de en uzun dağıdır.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
10
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
6
Şoke
inci memed

Alışverişi pazardan yapan, çayını hazla yudumlayan, dosta ve dostane muhabbete bayılan, hayvanları doğanın gerçek sahipleri olarak gören, efkarlandığında ağlayan, sevdiğinde yüreğini koyan, biraz kibar ama bir o kadar da sert olan, mimariyi, şiiri ve müziği merkeze koyan, mücadele ve azmi yaşamın kaderi gören senden, benden ve biraz da halktan bir kişilik..