Mesajlaşırken Yaşadığımız 9 Dumur Durum

4 dakikada okuyabilirsiniz


Hayatımıza girdiği ilk yıllardan bu yana müptelası olduğumuz ve çeşitli dönüşümler yaşaya yaşaya bugünlere gelen bir şey varsa bunun adı tabii ki “mesajlaşma” dır. Chat odalarında yapılan sohbetler ve SMS’ler ile başlayan, günümüzde ise whatsapp başta olmak bir sürü uygulamadan gerçekleştirebildiğimiz “mesajlaşma” gerçeğini incelemek ister misiniz? İtiraf edin, bunları siz de yaşıyorsunuz:

1- “Üstten Bakayım da Görüldü Olmasın”

Özellikle de mavi tık denen illet hayatımıza girdikten sonra çoğumuzun yapmak zorunda kaldığı şeylerden birisi bu oldu. Mesaj gittikten sonra tek tıkın kademe kademe önce çift tık oluşu, sonra ise mavi tıka dönüşümü hangimizin üstünde baskı unsuru yaratmadı ki? Ama cevap yazmak istemediğimiz zamanlarda üstten bakma özelliği sayesinde en azından mesajı okuma şansına sahibiz. Geciken cevap içinse bahanemiz hazır:
-“Canım mesajını yeni gördüm ya”
-(“Yav he he”)

2- Yazdığınız Destansı Mesaja Gelen “Ok” Cevabı

Mesajlaşırken en sinir olduğumuz şeylerin başında kesinlikle bu durum gelir. Özellikle de kadınların; açıklayıcı, detaylı ve uzun uzun yazdığı mesajlara gelen “ok” cevabını en çok kim kullanıyor dersiniz? Evet beyler, lafımız size. Zaman zaman “ok” yerine “tmm” ya da “beğen” emojisi kullanarak verdiğiniz yanıtlar kadınlarda “Be vicdansız, hiç değilse cümle kuraydın” dışında bir his yaratmıyor, haberiniz olsun.

3- Yanlış Gruba Atılan Mesaj

Sohbet gruplarında çok çeşitli sebeplerle bulunuyor olabiliriz. Bunların bazısı mesafeli olduğumuz insanlarla ciddi meselelerin konuşulduğu bir grupken, bazısı da kankişlerimizle sevgi pıtırcığı olduğumuz ve dedikodunun dibine vurduğumuz gruplar olabilir. Tehlike yaratansa iki gruba da aynı anda yazıyor olduğumuz zamanlardır. Ciddiyetten ölünen bir gruba yazdığınız “Kızlaaaaaar” ile başlayıp devamı ise Allah’a emanet olan mesajları “Kuzenim yazmış” da kurtarmaz, bilginize.

4- Kişisine Göre Takındığınız Türk Dil Kurumu Halleri

Dil konusunda en hassas olanlarımızın bile mesajlaşırken konuşma diline kaydığı bir gerçektir. Samimi olduğumuz kişilerle konuşurken işi iyice abarttığımız da olabilir. Ama bazı durumlarda içimize Türk Dil Kurumu’nun kaçtığı da olur. Mesela kankanıza “Olm bisi dicem ama kızmıcaksın” şeklinde yazdığınız mesajı öğretmeninize “Öğretmenim, bir şey diyeceğim ama kızmayacaksınız” şeklinde yazıyor olabilirsiniz.

5- “Hey there! I am using Whatsapp”

Atasözü, vecize, şarkı sözü gibi şeyleri bir yerlere yazmayı toplum olarak çok severiz. Durum bölümümüze de kimimiz felsefik şeyler yazarız, kimimiz şarkı sözü kimimizse emoji tercih ederiz. Hatta burayı birilerine laf sokmak için kullanalar da yok değildir. Bu bölümü “Hey there! I am using Whatsapp” ile bırakanlar içinse çeşitli rivayetler vardır. Bu insanların her ne kadar +40 yaş olduğu söylense de bizce “Canım ben böyle şeylere tenezzül etmiyorum” mesajını verme gayretinde olanlar da vardır.

6- Son Görülmeyi Kapatıp Ölü Taklidi Yapanlar

Son görülmeyi kapatmak özellikle de ikili ilişkilerle ilgili krizleri önleyebilmek için kullanılabilir. Bu özellik “En son 12 de çevrimiçi olmuşsun, oysa bizim konuşmamız 10’da bitmişti. Benimle konuşmadığına göre kiminle konuştun?” triplerine maruz kalmak istemeyen insanlar için son derece idealdir. Yine de son görülmemizi kontrol eden insan, sık sık girip çevrimiçi olup olmadığımızı da kontrol edecek ve çevrimiçi anımızı da yakalayacaktır. Yani ölü taklidi yapmasak da olur aslında.

7- Tek Tek Yazanlar

Her bir kelimeyi tek tek atanlar muhtemelen bir mesajın 2 kontör olduğu ve tek mesajda derdini anlatmak zorunda olduğu zamanların acısını çıkarıyordur. Fakat bilmez ki; telefonu duvardan duvara atmaya ve sinir krizleri geçirmeye sebeptir kendisi. Bu şahsın attığı mesajlar kesinlikle harf harf yazılarak cevaplanmalıdır.

8- Dakikalarca Süren “Yazıyor”dan Sonra Gelen 3 Kelimelik Cevap

Bazen karşımızdaki kişi uzun süre yazma halinde olabilir. Bize iletilmek istenen şey bir türlü şekillenememiş ya da yazılıp yazılıp silinmiş olabilir. Bu durum bizde “Dur bakalım, uzun bir şey yazıyor ama” düşüncesi uyandırsa da gelen 2-3 kelimelik cevapla “Bu muydu yani?” diyebiliriz.

9- 1 Yıllığına Sessize Alınan Grup

Üye sayısının fazla olduğu ve gereksiz konuşmaların yapıldığı grupların kaçınılmaz sonu sessize alınmaktır. “1 yıllığına sessize” al seçeneğini işaretlerken üzerimize küfür ediyormuşçasına psikolojik bir rahatlama da çöker. Bu özellik hem telefonumuzun sağlığı hem de kendi ruh sağlığımız açısından büyük önem taşır.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
25
Komik
Muhteşem Muhteşem
16
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
11
Şoke