Merakla Beklenen 2017 Nobel Tıp Ödülü Sahiplerini Buldu

3 dakikada okuyabilirsiniz


İnsan vücudunun biyolojik saatinin nasıl işlediğini ortaya çıkaran Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young, 2017 Nobel Tıp Ödülü ’nü kazandı.

 

Bu üç ABD’li bilim insanının bulguları; bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerini Dünya’nın dönüşüne göre kontrol eden moleküler mekanizmaları ortaya çıkararak Nobel Tıp Ödülü ‘nü kazandı. Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young, biyolojik saatlerimizin nasıl çalıştığını meyve sinekleri üzerinde çalışma yaparak keşfetti.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi, “biyolojik saatin nasıl çalıştığını Hall, Rosbash ve Young sayesinde öğrendik” şeklinde açıklama yaptı.

Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash ve Michael W. Young

Akademinin yaptığı açıklamada, “Yeryüzünde hayat, gezegenimizin dönüşüyle uyumludur. İnsanlar da dahil yaşayan organizmaların bir iç biyolojik saati olduğunu ve bu saatin organizmanın günün doğal ritmine uyum sağlamasına yardımcı olduğunu biliyorduk. Ancak bu saatin nasıl çalıştığını Hall, Rosbash ve Young’ın çalışmaları sayesinde öğrendik. Bu bilim insanlarının çalışmaları, bitkilerin, hayvanların ve insanların biyolojik ritimlerini Dünya’nın devinimiyle nasıl uyumlu hale getirdiğini anlamamıza yardımcı oldu” ifadeleri kullanıldı.

Nobel Komitesi, 3 bilim insanının bulgularının sağlık açısından büyük etkileri olduğunu açıkladı.

Bitkiler, hayvanlar, mantarlar ve insanların vücudundaki her hücrede bir saat işliyor. Sirkadiyen ritim olarak da bilinen vücudun biyolojik saati; vücudumuzu gece ve gündüzle uyum sağlayacak şekilde ayarlıyor. Bu ayarın bozulması ciddi sorunlar yaratabiliyor. Uzun uçak yolculuklarından sonra zaman farkından dolayı yaşanan sarsıntının nedeni de vücudun kendini ayarladığı ritimden farklı bir yerde bulmasından kaynaklanıyor.

Jeffrey C. Hall

Amerikalı genetikçi ve kronobiyolog olan Hall, Brandeis Üniversitesi’nde biyoloji profesörü. Kronobiyoloji alanındaki çalışmaları için Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçildi.

Michael Rosbash

Rosbash’ın ilk çalışmaları mRNA’nın metabolizması üzerineydi. Brandeis Üniversitesi’ne geldikten sonra Hall ile birlikte çalışma yaptı.

Michael W. Young

Amerikalı biyolog Young, Rockefeller Üniversitesi Laborayuvar’ında yaptığı sirkadiyen ritimlerin düzenlenmesiyle ilişkili genleri tanımladığı çalışmasıyla kronobiyoloji alanına önemli katkılar sağlamıştır.

Bilim dünyasının en prestijli ödülü olan Nobel Ödülü için adaylar, her bir alan için oluşturulan komite üyeleri tarafından belirleniyor. Akademi üyelerinin yaptığı oylamada da oyların çoğunu alan aday, ödülün sahibi oluyor.

2017 Nobel Tıp Ödülü sahipleri Hall, Rosbash ve Young, 8 milyon İsveç kronu (yaklaşık 3,4 milyon lira) tutarındaki ödülü paylaşacak. Üç bilim insanına, 10 Aralık’ta düzenlenecek ödül töreninde birer diploma ve altın madalya da verilecek.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
30
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke
Beliz