Menopoz Belirtileri: Menopoza Gireceğinizi Gösteren 8 Gizli İşaret

3 dakikada okuyabilirsiniz


Menopoz Belirtileri: Menopoza Gireceğinizi Gösteren 8 Gizli İşaret

Menopoz Belirtileri: Menopoza Gireceğinizi Gösteren 8 Gizli İşaret:  Adet döngüsünün sona ermesi ile kadınlarda yeni bir dönem başlar. Bu dönemin, yani menopozun en bilinen göstergesi ise sıcak basmaları olarak gösterilmektedir. Fakat elbette ki; tek işaret bu değildir. Dikkat edilmesi gereken başka sinyaller de söz konusudur. “Menopoza mı giriyorum” diye merak ediyorsanız, “Menopoz belirtileri nelerdir”, “Menopoz nasıl gerçekleşir”, “Menopozda neler olur” gibi soruların cevaplarını sizler için yanıtladık:

1.Menopoz Belirtileri: Yüzde Tüylenme
Menopoz Belirtileri

Bu dönemde saçınızdaki kıllar incelirken, çenenizde, dudağınızın üstünde ve yanaklarınızda istenmeyen tüyler oluşabilir. Bu, vücuttaki androjenin östrojen seviyelerine oranındaki değişiklikler sebebiyle olur. Menopoz sırasında hem androjen hem de östrojen seviyeleri düşmektedir. Fakat östrojen seviyelerinde ciddi düşüşler yaşanırken, androjen seviyelerinde daha uzun süreli ve yavaş düşüşler meydana gelir

2.Menopoz Belirtileri: Kötü Vücut Kokusu

Menopoz Belirtileri

Vücudunuzda ortaya çıkan kötü kokunun sebebi de yine östrojen ile alakalıdır. Östrojen seviyesi düştüğünde hipotalamus bezinde de aşırı ısınma meydana gelir. Böylece vücut soğumaya daha çok ihtiyaç duyar ve bunun bir sinyali olarak terleme komutunu verir.

3.Menopoz Belirtileri: Kemik Erimesi

Menopoz Belirtileri

Kemik yoğunluğu kaybı, tıpkı istenmeyen bölgelerde yaşanan tüylenme ve kötü vücut kokusu belirtilerinde olduğu gibi yine östrojen seviyesindeki düşüşten dolayı yaşanır. Menopozun ilk 5 yılında kemiklerinizin %20’lik bir miktarını kaybedebilirsiniz. Bu, osteoporoz ve kemik incelmesi riskini de beraberinde getirir.

“Kadınların Bilmesi Gereken En Tehlikeli 6 Hastalığın Belirtisi” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

4.Menopoz Belirtileri: İdrar Kaçırma

Menopoz Belirtileri

İdrar kaçırma da menopoz belirtileri arasında yer almaktadır. Bunun sebebi ise, zayıflamış pelvik taban kaslarının genellikle vajinal doğumun bir sonucu olarak, düşük östrojen düzeylerine bağlı ince astar ile birleşmesidir.

5.Menopoz Belirtileri: Unutkanlık

Menopoz Belirtileri

Menopoza geçiş dönemi sırasında hormonal değişiklikler sizi stresli hale getirebilir ve uyku sorunlarına neden olabilir. Bu da daha az odaklı ve daha fazla unutkan olmanıza yol açabilir.

6.Menopoz Belirtileri: Uykusuzluk

Menopoz Belirtileri

Vücutta bulunan progesteron hormonunun sakinleştirici bir özelliği vardır. Bu hormonun vücudunuzdaki seviyesinin düşmeye başlamasıyla, kendinizi daha fazla endişeli hissedersiniz. Bu endişeli ruh hali, anksiyete uyku sorunlarına da yol açabilir.

“Regl Sancısına Ne İyi Gelir? Regl Sancısını Geçiren 8 Şey” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

7.Yeni Alerji Vakaları

Menopoz Belirtileri

Hormonlarınız ve bağışıklık sisteminiz birbiriyle bağlantılı olarak çalışır. Menopoza geçiş yapan kadınlar, mevcut alerjilerine karşı daha şiddetli reaksiyon gösterebilirler ve tamamen yeni alerjiler de ortaya çıkabilir. Bunun sebebi ise, bu dönemde hormonlardaki değişimin neden olduğu zayıflamış bağışıklık sistemidir.

8.Görmede Ani Değişim

Menopoz Belirtileri

Hormonlar, gözlerinizi etkileyebilecek çeşitli vücut fonksiyonlarını düzenler. Hormonların değişmesi, görme durumunuz üzerinde de etkilidir. Bu durum yakın görüş ya da uzak görüş üzerinde kendini gösterebilir.

Sizde bu belirtilerden birisi var mı? Yorumda bizimle paylaşın. Ayrıca yazımızı paylaşarak, etrafınızdaki insanların menopozun gizli belirtileri konusunda bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Afife