Mendilimde Kırmızım Var Klip Yorumu: Mabel Matiz’in Mendilimde Kırmızım Var Klibindeki 7 Detay

4 dakikada okuyabilirsiniz


Mendilimde Kırmızım Var Klip Analizi
Mendilimde Kırmızım Var Klip Analizi

Mendilimde Kırmızım Var Klip Yorumu: Mabel Matiz’in Mendilimde Kırmızım Var Klibindeki 7 Detay

Mendilimde Kırmızım Var Klip Yorumu: Eveeett merakla beklenen Mabel Matiz Mendilimde Kırmızım Var klibi yayınlandı. Sözü ve müziği Mabel Matiz’e ait olan Mendilimde Kırmızım Var şarkısının klibinin hikayesi de yine kendisine ait. İlginç bir klip bekleyenler için hemen söyleyelim ilginç olmuş. İlk izlendiğinde, ne oldu yani şimdi diyenler olacaktır, ama tekrar tekrar izleyince çok derin anlamlara ulaşacaksınız. Göze çarpan noktalardan biri Mabel’in sakalının siyah, saçlarının beyaz olması. Mabel o saçları boyat annem, dip boya zamanını kaçırmadan. Hep söylüyorum, siyah saç da çok yakışıyor.  🙂 “Mendilimde Kırmızım Var Klip Yorumu”, “Mendilimde Kırmızım Var Klip analizi”, “Mendilimde Kırmızım Var klibi anlamı”, “Mendilimde Kırmızım Var klibi detayları”, “Mendilimde Kırmızım Var Klip hikayesi”, “Mendilimde Kırmızım Var klibi nerede çekildi” diye araştırıyorsanız sizleri içeriğimize alalım: 

Klibin çekimleri Nemrut‘ta yapılmış. Bu soğukta nasıl çekmişler, diye hayret edebiliriz. Gerçi Mabel’in yüzünden belli soğuktan beti benzi atmış. Nemrut deyince arka fonda Mahsun Kırmızıgül ft Kazancı Bedih’ten Nemrudun Kızı çalıyor ama kendimize gelelim, bu kez Mabel Matiz klibindeyiz. 🙂

Şimdi klibin içeriğine girelim, bazı detaylar hakkında yorumda bulunalım.(Kendimi falaaddin gibi hissettim. 🙂 )

1.Klipteki Zikir Sahneleri

Mendilimde Kırmızım Var

Mendilimde Kırmızım Var Klip olmadan da dinlendiği zaman, girişteki müzik bir zikir müziğini akla getiriyordu. Klip başlangıcında ve sonunda Nemrut Mistik Grubu‘nun zikir sahnesini görmekteyiz. Buradan da anlaşılacağı üzere, bu kilpte değişik bir şeyler oluyor. Mabel her zaman olduğu gibi sıradanlığın dışına çıkarak farkını ortaya koymayı başarıyor.

2.Etnik Unsurlara Yer Vermesi

Mendilimde Kırmızım Var

Her klibinde olduğu gibi bunda da bir kültürü, yaşayışı, imgelemeyi başarmış. Gerek Mabel’in giydiği kıyafetler, gerekse kadın oyuncu Güneş Sayın’ın giymiş olduğu kıyafetler, adeta bizi eski bir filmi izleyen seyirci konumuna getiriyor. Yalnız Mabel’in o peçeli bakışları insana bir “üff be” dedirtiyor. 🙂 Evin içinde kullanılan eşyalar da bir o kadar etnik. Mendilimde Kırmızım Var Klip videosu yine geleneksel imgeler barındırıyor.

3.At Figürünün Kullanılması

Mendilimde Kırmızım Var

Anladığımıza göre Mabel ata binme dersleri almış. Gerçi Instagram hesabından at üzerinde bir fotoğraf paylaşmıştı. At üzerindeki profesyonelliği, sanki yıllardır at yarışlarına katılmış jokey olabileceği konusunda bizi derin düşüncelere düşürüyor.

4.Bendir-i Mabel Matiz

Mendilimde Kırmızım Var 

Klipte Mabel Matiz hünerlerini göstermeye çalışmış sankim biraz. Tabii bu da şarkıya ve klibe uygun olarak seçilmiş bir şey.  Bir dağın tepesinde çalıyor ve giderek gökyüzünü bulutları görmekteyiz. İlahi bir aşkın seslenişini canlandırmaya çalışıyor.

“A Canım Klip Yorumu: Mabel Matiz’in A Canım Klibindeki 7 Nostaljik Detay” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

5.Gizemli Nemrut Dağı

Mendilimde Kırmızım Var

Mendilimde Kırmızım Var Klip içeriğimizin bir diğer maddesindeyiz. Mekanın Nemrut olarak seçilmesi, Mabel’in insan olmayan bir yerde rahat rahat çekeceği bir yer olmasından olabilir. Eşsiz manzaraları da içinde barındırmakta. Arada Nemrut Dağı’ndaki dev heykellerin gösterilmesi biraz ürkütücü oluyor. Ama olsun, iki Mabel sahnesi insanın içini yeterince ısıtıyor. 

6.Beşeri Aşktan İlahi Aşka

Mendilimde Kırmızım Var

Divan edebiyatı sanatçıları şu klibi görse birkaç beyit nazire yazarlardı galiba. “Mabel’in Mendiline Gazel” diye. 🙂 Klibin başlarında bir sevgili, bir aşık gibi görüyoruz karakterleri ama sonlarına doğru anlıyoruz ki; o iş öyle değil. Bir sevdiğiyle iletişimde olan Mabel var, bir de aşkından kendini dağlara vurmuş, kar üzerinde oturan Mabel var. Mabel bu klip çekiminden sonra hasta olmadıysa ben de bir şey bilmiyorum ama neyse. Mecnun’a biraz atıfta bulunulmuş gibi. Mecnun çöllere, Mabel Nemrut’a. Mendilimde Kırmızım Var Klip videosu böyle mateforları da barındırıyor.

7.Mecnun Mabel

Mendilimde Kırmızım Var

Klibin sonunda görüyoruz ki Mabel’den iki tane var. İnsan ilk önce bir tövbe estağfurullah diyor. Ama bence klibin en can alıcı yeri burası. Birisi Mabel’in habercisi, birisi Mabel’in ilahı aşka düşmüş derviş hali. Diğer Mabel klibin başında kızdan aldığı mektup mu zarf mı -neyse onu da net çekselermiş, kör olduk burada 🙂 –  onu kendine getirene kadar can çekişti. Mecnun olan Mabel ise hep ağlamaklı bir haldeydi. Bu dünyada bir Mabel’den daha güzel  bir şey varsa o da iki Mabel’dir.

Pop dünyasına böyle klipleri kazandıran, sanatçılığı Mayasında olan Mabel Matiz’i kutluyoruz. Müzik kariyerinde başarılarının devamını diliyoruz.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
4
Komik
Muhteşem Muhteşem
40
Muhteşem
Acıklı Acıklı
5
Acıklı
Kızgın Kızgın
3
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke