Mc Donald’s’dan Yediğiniz Yemekten Keyif Alın Diye 3 Yaratıcı Yenilik

4 dakikada okuyabilirsiniz


Son zamanlarda ünlü fast food markalarının yaratıcı işler yaptığına şahit olduk. Her ne kadar yeme-içme sektöründe olsalar da kendi uzman oldukları alanların dışına çıkıp hem sosyal hem eğlence anlamında yaptıkları yaratıcı çalışmalar bir birbiriyle yarışır hale geldi. Bu konuda özellikle Mc Donald’s müşterilerini memnun etmeyi çok iyi biliyor diyebiliriz. Neden mi ? Çünkü toplumun istek ve sorunlarına nasıl cevap vermesi gerektiğini biliyor, müşterilerini tanıyor ve onların nelerden keyif alabileceğini çok iyi anlıyor. Bakalım Mc Donald’s neler yapmış…

 1. Mc Donald’s Telefon Kilitleri (Maksat, sevdiklerimizle vakit geçirmek)

Teknolojinin hepimizi tek tip toplum haline getirdiği bu dönemlerde, arkadaşlarımız, ailemiz ya da sevgilimizle buluştuğumuz zaman birbirimizle sohbet etmek yerine yediğimiz yemeği fotoğraflamak ya da boomerang yapmak gibi şeylerle uğraşıyoruz. Karşımızdaki insanla bir şeyler paylaşıp konuşacağımıza sosyal medya üzerinden başka insanlarla iletişim kurmayı tercih ediyoruz. Böyle bir çağda yaşarken fastfood’un önde gelen markalarından Mc Donald’s bu sorunu kendi müşterileri üzerinde çözmeyi denemiş ve Singapur şubelerinden birinde yemek yerken telefonlarını 100 farklı bölmeye kilitleyebilecekleri bir dolap yerleştirmiştir.

Cadılar Bayramı’na Özel Burger King Sürprizi Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN

Şirketin asıl amacı “Phone Off, Fun On” kampanyası ile “telefon mu yoksa sevdikleriniz mi?” sorusuna insanların yapacağı tercihi görmektir. Böylece yemek yerken telefonlarıyla değil de sevdikleriyle vakit geçirmelerini, sohbet etmelerini sağlamaktadır. Mc Donald’s, kilitli telefon dolaplarının yanı sıra her masaya telefon park alanı gibi, yemek yerken telefonların muhafaza edebileceği bir alan sistemi de yapmıştır.

https://www.youtube.com/watch?v=ee6baNDWpfI

Bunu biliyor muydunuz?

Mc Donald’s Hindistan da 2015 senesinde bu olaya benzer bir kampanya yaparak gençlere telefonlarını yemek yerken bir kenara bırakmaları konusunda teşvikte bulunmuştu. Daha sonra müşteriler, ne kadar süre telefonlarıyla ilgilenmediklerini ve o süre boyunca ne yaptıklarını tweet atmışlardı. Atılan Tweetlerden bir tanesi şirket tarafından seçilmiştir ve tweetin sahibi, dört arkadaşıyla beraber bir tatil ödülü kazanmıştır.

2.  Mc Donald’s Mc Flurry içeceğinin 20. Yılı Şerifine İçecek Tepsilerini Portatif Hoparlöre Dönüştürdü.

Her fastfood markasının çılgınca fikirleri olduğunu biliyoruz. Fakat Mc Donald’s bu konuda sınırlarını zorlamış ve yemek yerken keyifli zaman geçirmemiz için bizlere içecek tepsisinden “BoomBox” ismini verdikleri portatif hoparlör yapmıştır. Hoparlörler, Kanada, STACKLAB ve Waterloo Üniversitesi ses araştırma grubuyla işbirliği yapılarak üretilmiş ve maalesef sınırlı süre olarak satışa açılmıştır. (Eminiz ki Türkiye’de olsa stok yapılırcasına alınırdı.)

Hoparlör, kağıt şeklinde bulunan tepsilerin içine akıllı telefonların yerleştirerek 7.0’lık portatif teyplere dönüştürülmesiyle üretiliyor. Tepsiyi ters çevirerek içecek taşımaya yarayan bölge geniş, hoparlör kısmı ise dar olacak şekilde tasarlanmıştır. Hoparlör olarak düşünülen bölümler mümkün olduğunca birbirinden uzak olarak tasarlanır ki sistemin ortasına telefonunuzu yerleştirdiğinizde gelen sesin keyfi iyi çıkabilsin. Hoparlörde yansıma materyallerinin kullanılmasıyla birlikte ses kalitesi %43 artarken, cep telefonunun tepsiye yerleştirilmesi ses kalitesini %100 arttırmıştır. Kulağa bu kadar güzel gelen bir ürün dünyada var olsa da maalesef ki keyfini sadece Kanadalılar çıkartacaktır. Elimizden gelen tek şey ise “Mc bizi de gör” demek.

 

3- Mc Donald’s Soslarını Yaratıcı Posterlerle süslüyor.

Annelerimiz “sunum önemlidir” der. Mc Donald’s da annelerimizi duymuş olmalı ki Chicago’lu kreatif stüdyo Delicious Design League ile beraber “hadi şu en sevdiğiniz sosları (ballı hardal, baharatlı buffalo, tangy barbekü, Sriracha Mac , tatlı ve ekşi sos, ranch ve signature sauce) süsleyelim” demişler ve ortaya muazzam görsellere sahip dokuz farklı poster çıkarmışlar. Belli ki sos posterlerini tasarlarken her sosun karakteristiği ve tadı göz önüne alınmış. Sınırlı sayıda üretilerek bin adet sos poster yapılmıştır ve 7 Ekim’de yeni çıkan tavuk (Chicken Tenders) alan müşterilere dağıtılacağı belirtilmiştir. Maalesef ki bu yenilik Türkiye’de değil ABD’de yapılmıştır.

Sınırlı sayıda üretilen yaratıcılık ve görsel şölenlerle yemek yememizi sağlayan bu posterleri ABD “pop kültürüne ilgi duyan sos severlerin koleksiyonuna eklemesi gereken parçalar” olarak görmektedir (Ne kadar muazzam bir koleksiyon olmalı ki yine bizde yok). Her ne kadar bu sos posterler için ABD’ye gidemeyecek de olsak Mc Donald’s bizler de görelim diye posterlerin HD görüntülerini ve Crispy Tenders tanıtımını web sitesinde paylaşmıştır. Ayrıca posterlerin altında soslar hakkında bilgi de verilmektedir.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke