Mavi ve Yeşilin Buluştuğu Renkli Şehir: Balıkesir’in 10 Enfes Lezzeti

4 dakikada okuyabilirsiniz


Marmara ve Ege Denizi’ne kıyısı olan Balıkesir, Kaz Dağı’ndan Kuş Cenneti’ne, Şeytan Sofrası’ndan plaj ve kıyılarına dek birbirinden güzel mekanlar görebileceğiniz bir şehirdir.
Balıkesir doğal güzellerinin yanı sıra zengin mutfağıyla da gözleri üzerine çekebilir. Balıkesir’de tatlısından tuzlusuna bir çok nefis tat sofralar da yerini alıyor ve bir yiyenin bir daha unutamayacağı tatları barındıran Balıkesir, nefis bir memleket olarak hafızalara kazınıyor. Bizler bu enfes tatlara daha fazla kayıtsız kalamayarak, bu şehre hiç gitmemiş olanlara gitme sebebi olacak, Balıkesirlilere yeniden iyi ki dedirtecek ve memleketinden ayrı kalanlara bir kez daha hasretini hissettirecek enfes mutfağı size sunuyoruz.

1. Balıkesir’in Düğün Yemeği : TİRİT

Ufak ufak doğranan ekmeklerin üzerinde tavuk suyu gezdiriliyor. Domateslerin de içinde bulunduğu suda haşlanmış tavuklar ekmeklerin üzerinde yerini alıyor. Küçük maydonoz parçalarıyla süslenen tiritimiz kokusu ve görüntüsü ile iştah açma konusunda üstüne tanımıyor.

2. Tatlının adını Hoş mu Erim? sorusundan aldığı : HÖŞMERİM

Peynir içine girdiği tatlıların hepsini güzel yapar. Peki tamamı peynirden oluşan bir tatlı nasıl olur acaba? İrmikle buluşan peynir Balıkesir’in vazgeçilmez tatlısıdır. Balıkesir’den giderken götürülecek hediyelerin arasında şehrin meşhur tadı höşmerim listede ilk yerini alır.

3. İçimizi Isıtacak Lezzet : Düğün Çorbası

Düğünlerde yemeğe her zaman içimizi ısıtan bir lezzet ile başlamak isteriz. Her yörenin olduğu gibi Balıkesir’in de vazgeçilmez çorbası düğün çorbasıdır. Adından da anlaşıldığı üzere düğün cemiyetlerinde yapılması adet olmuş bir çorbadır. Balıkesir usulü düğün çorbası haşlanmış nohut, arpa şehriye, tereyağı ve unun birleşimiyle damaklarda enfes bir tat bırakmaktadır.

4. Bayram ve Düğünlerin Göz Bebeği : KEŞKEK

Keşkeklik buğdaylar tabanına etli kuzu kemiği yerleştirilen kabın içerisinde buluşur. Piştikten sonra kemiklerinden ayrılan etler ve buğdaylar merhem haline gelinceye kadar dövülür. Epey güç gerektiren dövme işlemi sonrası eti yemeğin içerisinde ayırt etmek çok zordur. Bu zorlu işlemin ardından kızdırılmış tereyağı, karabiber, kırmızı biber ve salça yemeğin üzerine dökülerek son halini alır. Yapılışı bir hayli zahmetli olan bu yemek düğünleri dört gözle bekleme nedenimiz olabilir.

5. Kaymakla Yufkanın Enfes Buluşması: Balıkesir Kaymaklısı

Fırın ya da mangallarda kızartılan yufkalar tepsilerin birinde bolca kaymakla buluşuyor. Diğer tepsideki yufkalar da sürülen kaymağın üzerine geldi mi, tamam oluyor. Üzerine şerbet ile tamamlanan tatlı elbette damaklara unutulmaz bir deneyim yaşatıyor.

6. Mantının akla gelen en güzel hali: Balıkesir’ in Tavuklu Mantısı

Bir yemek kaşığına 40 tane sığdırabileceğiniz gibi değil bu mantı. Tavuk ve tavuk suyunun enfes lezzetiyle dolu. Hamuru içine bir şey koymadan, dört tarafından kapatılıp fırınlanıyor, ardından tavuk suyunda misler gibi haşlanıyor. Üzerine tavuk etleri ve haşlanmış nohut dökülüyor. Sarımsaklı yoğurtla bir harika oluyor.

7. Fiyonk Şekilleri: Mafiş Tatlısı

Mafiş şerbetli bir hamur tatlısıdır. Hamurlar hazırlandıktan sonra fiyonk şekli verilerek tatlının tabaklarda en sevimli hali olarak yerini alır. Yağda kızartılan hamurlar soğuk şerbetle buluşarak sunuma hazırlanır.

“Off olsa da yesek” diyeceğiniz şeyleri anlatan içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

8. Ekşi Tadın İlk İsmi: BÖRÜLCE EKŞİLEMESİ

Sallama ya da sıyırma olarak da bilenen Börülce Ekşilemesi sofralar da salatanın baş tacı olarak yerini alır. Yemeği de yapılan börülceyi zeytinyağı ve koruk suyuyla buluşturarak damaklarda ekşimtrak bir tat bırakmaya hazırlarız. Sarımsakla tamamlanan lezzet, denemeyenin bin pişman olacağı bir lezzet..

9. Patlıcan Peynirle Buluştu: PEYNİRLİ PATLICAN

Peyniri tatlı ile buluşturduk şimdi de patlıcanın içine mi koyacağız diyorsanız hiç korkmayın. Peynir ile patlıcanı bir arada denemeyenlere bir fırsat.. Manyas peyniri ile buluşan patlıcan herkesi kendisine hayran bırakıyor. Bir kürdan ile tutturulan patlıcanlar bize yerken pratiklik kazandırıyor.

10. Asırlık Tat: ZERDE

Osmanlı’dan bu yana varlığını koruyan, özellikle Balıkesir’de hala çok rağbet gören tatlılardan olan zerde, kızamık şekeri, gül suyu, karanfil, tarçın ve en önemlisi pirinçle anlam buluyor, kaşıklar dolusu yeniyor. Hafif bir tatlı arayanların da sadece bu lezzetin tutkunu olanların da midelerine ilaç gibi geliyor.

Bir yörenin yemekleri yazıya sığmaz biliyoruz o yüzden biz bu yazıda akla gelen ilk tatlara yer verdik. Okurken aslında şu da vardı, şimdi bundan olsa da yesek diyorsanız hemşerimsiniz demektir.😊 Balıkesir mutfağını ele aldığımız bu yazımızı okuyarak şehir yolculuğumuzda bize eşlik ettiğiniz için siz değerli okurlarımıza şimdiden çok teşekkür ediyoruz.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
8
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
4
Şoke
Mila Kubur