Mahallenin Muhtarları Geri Dönüyor

4 dakikada okuyabilirsiniz


Eski dizilerin tekrar çekilmesinin gündemde olduğu şu günlerde, bizleri çok eskilere götürecek bir dizinin daha güncellenmiş formatıyla yolda olduğu duyuruldu. Hafızamızın tozlu raflarından gün yüzüne çıkacak olan bu dizimiz; Temel, Şirin, Muhtar Bey gibi karakterleri ve dillere dolanan şarkılarıyla hatırladığımız, bir zamanların efsanesi, Salı günlerinin vazgeçilmezi Mahallenin Muhtarları.

Seyirciyle ilk kez 5 Ekim 1992’de buluşan Mahallenin Muhtarları, Türk dizi tarihinin en uzun soluklu dizilerinden biri oldu. Yayın hayatına Kanal 6’da başlayan dizi, 2 sezonunu burada sürdürdü. 1994’te ise ATV’ye geçen Mahallenin Muhtarları, burada tam 8 sezon ekranlara geldi. Daha sonra Kanal D, Star TV gibi kanallarda da yayınlanan dizi, finalini 18 Haziran 2002’de Star TV’de gerçekleştirdi.

Peki neydi Mahallenin Muhtarları’nı bu kadar uzun ömürlü yapan? Perihan Abla’yla başlayan ve Türk izleyicisinin çok sevdiği “mahalle dizisi” kavramı, Mahallenin Muhtarları’yla istikrarlı şekilde devam etti.

Özellikle de bugün 30’una merdiven dayamış kesim tarafından büyük bir özlemle anılan 90’lı yıllar geleneği; şarkılarda, moda anlayışında ya da insan ilişkilerinde olduğu kadar dizilerde de kendini gösteriyordu.

Mahallenin Muhtarları’nda olduğu gibi Süper Baba, İkinci Bahar, Ekmek Teknesi gibi “mahalle” kültürünün ön planda olduğu dizilerde, “içimizden birileri”nin hikayeleri anlatıldı.

Sokağa çıktığında karşılaşabileceği insanları ve hayatları ekranda görmekten mutluluk duyan izleyicinin, bu dizileri zirveye taşırken ölçü aldığı 2 şey vardı: Ulaşılabilirlik ve samimiyet.

Mahallenin Muhtarları’nın bugünün unutulmazları arasında anılmasının bir diğer sebebi ise tabii ki dizinin oyuncuları. Dizinin yayın hayatı boyunca 199 oyuncu ve onlarca değişik karakterle karşılaştık. Birçoğu usta tiyatro ve sinema sanatçısı olan bu oyuncular arasında kimler yoktu ki…

Erkan Can gibi bir efsanenin hayat verdiği Temel karakteri; saflığı, dürüstlüğü ve sakarlıklarıyla karşımıza çıktı. Usta oyuncu Cihat Tamer’le hayat bulan ve dizi boyunca bir kez bile adı söylenmediği için “Bu adamın adı gerçekten Muhtar mı acaba” dediğimiz Muhtar Bey, vakur duruşu ve babacan tavırlarıyla ekranlara yansıdı.

Aydan Burhan’ın oynadığı Fadime karakterinin ölümü izleyiciyi üzerken, Esra Akkaya’nın canlandırdığı Şirin karakteri, bir “teyze” olmasının yanı sıra çocuksu halleriyle gönüllerde yer etti.

Ve tabii, Müzevir Müzeyyen, Şoför Ali, Kemik kıran Kadriye, Behiye, İğneci Handan ve Deli gibi onlarca karakter daha.

Ve elbette ki Temel’in biricik maymunu Çaydanlık…

Mahallenin Muhtarları’nın yeni konseptinde o günden bugüne yaşanan değişimin göz önünde bulundurulacağı söyleniyor. Eski karakterlerin büyük bölümünün yer alacağı dizide, bu karakterlerin yine eski oyuncular tarafından canlandırılabileceği gibi yeni oyuncuların da karşımıza çıkabileceği ihtimal dahilinde gösteriliyor. 2 kanala projesinin götürüleceği belirtilen Mahallenin Muhtarları için, yine “Kandemir Konduk yazdı, Filiz Kaynak yönetti” denilecek mi merak konusu.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
6
Komik
Muhteşem Muhteşem
12
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
8
Şoke