Kritik Durumlarda Hayatınızı Kurtaracak 9 Yöntem

4 dakikada okuyabilirsiniz


Hayatta başımıza her şey gelebilir, bazen hazır olmadığımız kötü senaryolar da buna dahil. İşte size zor durumlarla baş etmenizi sağlayacak hatta belki hayatınızı kurtaracak 9 yöntem…

1. Telefon şarjınızla ateş yakın.

Pek çok akıllı telefonda lityum (Li-ion) şarj bulunur. Medeniyetten uzak bir yerde sıkışıp kaldıysanız telefonunuz zaten çekmeyecektir ve şarjını alev çıkarmak için kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken şarjı keskin bir aletle delmek. Kimyasal reaksiyon sonucu kıvılcım çıkacaktır. Yanınızda biraz çalı çırpı bulundurursanız ateşi tutuşturabilirsiniz.

2. Deniz akıntısından kurtulun.

Denizde yüzerken bazen kuvvetli bir akıntıya yakalanabilirsiniz. Akıntıdan kurtulmak için hızlı bir şekilde kıyıya yüzmeye çalışır fakat bir süre sonra olduğumuz yerde debelendiğinizi fark edersiniz. Böyle bir durumda yapmanız gereken aslında kıyıya paralel şekilde yan tarafa yüzmektir. Çünkü akıntılar yanlara yayılmazlar, kıyıya dik bir şekilde uzanırlar. Kıyıya paralel şekilde biraz yol alırsanız akıntıdan kurtulabilirsiniz 😉

3. Timsahtan kaçın.

Düz bir şekilde ilerlerken bir timsah insandan daha hızlı yol alır. Ama kısa bacakları onun köşelerde hantallaşmasına yol açar. O yüzden olur da bir timsah peşinize düşerse düz bir şekilde değil zigzaglar çizerek ilerleyin. Bu yöntem sizi öne geçirecektir.

4. Eğer bir denizanası sizi sokarsa.

Denizanası sokması sinirsel şoka, alerjik reaksiyona ya da vücudunuzda zehrin yayılmasına sebep olabilir. İşte bu olumsuz sonuçlardan kaçınmak için birkaç yöntem;

  1.  Hemen yarayı temizleyin ve kalan dokunaçlardan kurtulun.  Ama kaş yapayım derken göz çıkarmak istemiyorsanız bunu çıplak ellerinizle yapmayın.
  2.  Sokulan bölgeyi tuzlu suyla yıkayın. Bu işlem için saf su kullanmayın çünkü işleri daha da kötüleştirir.
  3.  Bölgeyi Zehirden arındırmak için elma sirkesi ya da alkol kullanın.
  4. Bol miktarda su tüketin ve bir doktora görünün.  

5. 3’lü kuralı hatırlayın.

3’lü kural belirli durumlarda ortalama bir insanın dayanıklılık süresini gösterir.

3 dakika havasız kalmak ortalama olarak  bir insanın bilincini kaybetme süresidir.

3 gün susuz kalmak hayatı tehlikeye sokan dehidrasyon sürecini başlangıcıdır.

3 hafta yemeksiz kalmak hayati tehlike taşımaz. Çok zor durumlarda vücut kendini yeniler ve gerekirse 1 ay yemeksiz kalabilir.

6. Açık yarayı yapıştırın.

Diyelim ki evde birkaç tamir işi yapıyorsunuz ve işler yolunda gitmedi be bir yerinizde kesik oluştu. Japon yapıştırıcısını sürerek yarayı kapatabilirsiniz. Evet şaka değil bu aynı zamanda yarayı dezenfekte de edecektir. Yine de bir doktora görünmenizde fayda var. 

7. Susuz kaldığınızda kar yemeyin.

Susuzluğunuzu bastırmanız için kar yemek cazip gelebilir, hele ki etrafınız karla kaplıysa. Ama kar yemek sadece boğazınızın şişmesine sebep olmakla kalmaz vücudunuzun ısısını düşürür. Vücudunuz da ısıyı kaybetmemek için ekstra enerji harcar. Ve daha hızlı donabilirsiniz. Kurtarma ekipleri karın erimesini bekleyip içmenin bir nebze daha iyi olacağını söylüyor. 

8. Yanan tavayı söndürün.

Kızmış bir tava saniyeler içinde alev alabilir. Bu durum eğer içindeki yağ çok fazla ısınmışsa gerçekleşebilir. Böyle bir durumda sakın üstüne su atmayın, su yağın sıçramasına ve alevin yayılmasına sebep olur. Eğer alev küçükse üstüne karbonat dökebilirsiniz. Karbonat ateşin içindeki oksijeni emerek alevin sönmesini sağlar. Yine de daha etkili bir yöntem olarak kalın pamuklu bir bezle alevin üstünü örtün. Bu tişört ya da battaniye de olabilir. 

9. Eğer kesik derinse.

Normalde kesik olduğunda orayı kesen maddeyi çıkarıp bölgeyi temizlemek en mantıklı yoldur. Fakat eğer kesici madde çok derinlere girdiyse onu çıkararak kestiği büyük damarları bloke etmesini de engellemiş olursunuz ve çok büyük kan kaybına sebep olabilirsiniz. Böyle bir durumda kesici maddeyi hareket ettirmeden ambulansı beklemek en akıllıca seçenektir.

Umarız bu yöntemlerin hiçbirini uygulamak zorunda kalmazsınız 🙂

Kaynak: Brightside

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke
Buse