KPSS Tercihleri Başladı mı? Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

2 dakikada okuyabilirsiniz


KPSS Tercihleri Başladı mı?
KPSS Tercihleri Başladı mı?

KPSS Tercihleri Başladı mı? Tercihler Ne Zaman Yapılacak?

KPSS Tercihleri Başladı mı? KPSS-2018/2 Devlet Personel Başkanlığı bazı kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına yapılacak olan 2’nci yerleştirme işlemleri ne zaman yapılacak? ÖSYM’nin belirlediği tercih işleminin tarihi merak konusu. Adaylar 2018 yılında yapılan lisans, önlisans ve lise düzeyindeki sınavların sonuçlanmasını merakla beklediler. Şimdi de sonuçların ardından memur olabilmek için bekleyen adaylarda tercih dönemi heyecanı başladı.

Adayların Tercih Yapabilecekleri Tarih Yayınlandı

Tercih işlemlerinin tarihleri ÖSYM’nin resmi internet sitesinde yayınlandı. Binlerce adayın merakı giderildi. Kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirme için tercihler, 11-20 Aralık tarihleri arasında alınacak. Yerleştirmeye esas kurum ve kadro sayılarının yer aldığı kılavuz bu tarihler arasında erişime açılacak.

Kadrolara Yerleştirme Nasıl Yapılıyor?

Tercih yaparken adayların, kılavuzda yer alan kadroyu tercih listesinde bulundurabilmesi için o kadronun istediği tüm şartları taşıması gerekiyor. Eğitim durumu başta olmak üzere, kadronun istediği özel şartlar mutlaka göz önünde bulundurulmalı. En önemlisi tercih yapacak kişinin tercih yapabilmesi için mezun olması gerekiyor.

Yerleştirme işlemi şu şekilde gerçekleşiyor:

Uygun olan kadro için adaylar tercih yapıyor. Aynı kadroyu tercih eden adaylar arasında en yüksek KPSS puanına sahip olan aday o kadroya yerleşiyor. Geçmiş tercih alınma işlemlerinde adaylara 30 adet tercih sırası verilmişti. Bu yıl da tercih sırasının 30 adet olması bekleniyor. Tercihlerinde yazdığı 30 kadronun hiçbirine yerleşemeyen aday, sonuç açıklandığında “HERHANGİ BİR KADROYA YERLEŞEMEDİNİZ” yazısını görmekte. Herhangi bir sıraya yazdığı kadroya yerleşen adayın sonucunda ise üst kısımda adayın T.C. kimlik numarası, adı ve soyadı, öğrenim düzeyi, alanı, alt kısımda ise yerleştiği kurumun kodu, tercih sırası, yerleştirme puanı, kurumun adı ve unvanı yer almakta.

“Sınavlarda Karşılaştığımız Ömür Törpüsü 7 Soru Tarzı” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

Aynı Puana Sahip Adaylarda Yaşı Büyük Olana Öncelik

Yerleştirme işlemlerinde aynı kadroyu tercih edip ikisi de aynı puana sahip olan adayların yerleştirilmesi ise şu şekilde yapılıyor:
Kadroyu tercih eden adaylardan hangisinin mezuniyet tarihi daha önce ise kadroya o aday yerleştiriliyor. Eğer mezuniyet tarihleri de aynı ise kadroya yaşı büyük olan yerleştiriliyor. Adaylar bu uygulamayı doğru bulmuyor. Kadro hakkının her ikisine de verilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Ama kadro sayıları tercih alımı başlamadan önce kılavuzda yer aldığı için, puanı eşit olan her adayın yerleştirilmesi olanaklı görünmüyor. Bundan dolayı KPSS’de en yüksek puanı alıp kadroyu garantilemek şart gibi görünüyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
4
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
1
Şoke