Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 13 Şey

6 dakikada okuyabilirsiniz


Kontakt Lens Nasıl Kullanılır?
Kontakt Lens Nasıl Kullanılır?
Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 13 Şey

Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Lens Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 13 Şey: Göz bozukluğu birçoğumuzun muzdarip olduğu konulardan birisi. Yaşlısından gencine hatta çocuğuna kadar her yaş grubunda rastlayabildiğimiz görme kusurlarını iyileştirmek için ise bazı yollar mevcut. Gözlük bunlardan en çok karşılaşılanı ve en gelenekseliyken, kontakt lensler de uzun yıllardır insanlar tarafından kullanılmakta. “Lens kullanmak istiyorum” diyenler ve lense yeni başlayanlar açısından düşündüğümüzde ise kafalarında lens kullanımı ile ilgili birtakım soruların yer alması muhtemel. Lens kullanmak sağlıklı mı? Lens kullanmak zararlı mı? Lens nasıl takılır? Lens nasıl çıkarılır? Lensle denize ya da havuza girilir mi? Lensle duşa girilir mi? Lensle uyunur mu? Lens kullanırken makyaj yapılır mı? Bütün bunlar merak edilen sorular. Biz de sizler için kontakt lens nasıl kullanılır sorusunu cevaplamaya çalıştık. İşte lens kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

1.Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Lens Kullanmaya Doktor Kontrolüyle Başlayın

Kontakt Lens Nasıl Kullanılır

Lens kullanmaya karar verdiyseniz, ilk işiniz göz muayenesi olmaktır. “Nasıl olsa gözlük kullanıyorum, gözlüğümle aynı numarada lens alabilirim” şeklinde düşünmek oldukça yanlıştır. Gözünüz lens kullanmaya uygun olmayabilir. Gözlük numaranızla lens numaranız aynı olmayabilir. Bu konuda en sağlıklı bilgiyi size doktorunuz verecektir.

2.Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Reçetesiz Lens Almayın

Kontakt Lens Nasıl Kullanılır

Numaralı lenslerin yanı sıra, renkli lensler de sıkça tercih ediliyor. Hatta hem numaralı hem de renkli lensler bile mevcut. Gözünüzde bir bozukluk yoksa ve renkli lens almak istiyorsanız, bunu da reçete ile almanız gerektiğini unutmayın. Gözünüz ile temas ettireceğiniz bir şeyin sağlıksız ve kalitesiz olmamasına özen gösterin.

“Saç Dökülmesini Önleyen Kolay ve Uygulanabilir 5 İpucu” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

3.Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Ellerinizi Temiz Tutun

Kontakt Lens Nasıl Kullanılır

Lens, elinizle birebir temas edeceği için de ellerinizin hijyenik olması gerekmektedir. Lensi takmadan ve çıkarmadan önce ellerinizi mutlaka sabunlayarak iyice yıkamalısınız. Kurularken de havludan ziyade, elinizde herhangi bir tüy ya da toz bırakmayacak bir kâğıt havlu tercih edebilirsiniz.

4.Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Lens Nasıl Takılır ve Çıkarılır?

Lens Nasıl Takılır ve Çıkarılır

Lensi takmak ve çıkarmak özellikle de yeni başlayanlar için bir stres unsurudur. Lensi iki parmağınızla nazikçe alıp, çizmeden tutmaya dikkat etmelisiniz. Lensi solüsyonun içinden aldıktan sonra işaret parmağınızın üzerinde tutun. Lens, parmağınızın üzerinde kubbe şeklinde duruyorsa ve kenarları yanlara doğru kıvrılmıyorsa düz duruyor demektir. Kenarlar dışa doğru açılıyorsa, bu lensi ters tuttuğunuz anlamına gelir ve gözünüze bu şekilde takmanız, batma hissine yol açacaktır. Düz olduğundan emin olduğunu lensi gözünüze yaklaştırın. Lensi tuttuğunuz elinizdeki diğer parmağınızla gözünüzün alt kapağını, diğer elinizle de üst kapağını açın. Lensi korneanıza değdirin. Çok basit bir şekilde lensin gözünüzün üzerine yerleştiğini göreceksiniz. Bu işlemleri yaparken gözünüzü kapatmamaya dikkat etmelisiniz. Çıkarırken ise yine göz kapaklarınızı parmaklarınız yardımıyla açmalı, işaret ve baş parmağınızla lensi nazikçe tutup hızlıca çekmelisiniz. Fakat bunu yaparken tırnaklarınızı lense değdirmemelisiniz.

“Yorgunluk Nasıl Geçer? Yorgunluğa Çözüm Olabilecek 9 Tavsiye” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

5.Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Lens Kabınızı Temiz Olmalı

Kontakt Lens Nasıl Kullanılır

Lensinizi çıkarıp lens kabına koyduktan sonra, lensiniz uzun süre o kaptaki solüsyonun içinde duracaktır. Lens kabınızın kirli olması durumunda, kaptaki mikroorganizmalar önce lensinize, sonra da gözünüze ulaşarak, gözünüzde tahriş, kaşıntı ve daha farklı hastalıklara sebebiyet verecektir. Bu sebeple lens kabınızı sık sık temizlemelisiniz.

6.Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Solüsyonu Her Kullanımda Değiştirin

Kontakt Lens Nasıl Kullanılır

Lens kullanımında en önemli konulardan birisi de solüsyondur. Solüsyon lensin muhafazası için gerekliyken, solüsyonun temiz olması da ayrıca önemlidir. Bunun için daha önce kullandığınız bir solüsyonu tekrar kullanmamalı, her kullanımda yeni solüsyon kullanmaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde gözlerinizin enfeksiyon kapması kaçınılmazdır.

7.Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Lensle Uyuma Konusunu Doktorunuza Danışın

Lensle Uyunur mu

Lensle uyumanın göz enfeksiyonu riskini on kat artırdığı ve bu nedenle lensle uyunmaması gerektiği bazı uzmanlar tarafından söylenmekte. Fakat bazı lensler de uyumaya uygun şekilde üretiliyor. Bu sebeple doktorunuza danışarak hareket etmelisiniz.

“Sinüzite Ne İyi Gelir ? 6 Maddede Sinüzite Kesin Çözüm” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

8.Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Denize/ Havuza/ Duşa Lensle Girmeyin

Lensle Denize Havuza Duşa Girilir mi

Gözde lens varken duş almaktan kaçınılması, denize ya da havuza girmeden önce de lensin çıkarılması gerekiyor. Çünkü suyun içinde göz enfeksiyonuna yol açabilecek mikroorganizmalar bulunuyor. Lensinize temas edecek olan bu mikroorganizmaların gözünüze ulaşması da kaçınılmazdır.

9.Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Lensinizi Zamanında Değiştirin

Kontakt Lens Nasıl Kullanılır

Kontakt lensler; tek kullanımlık, haftalık, aylık gibi periyotlara uygun şekilde üretiliyor. Süresi dolduğunda lensinizi mutlaka yeni ile değiştirmelisiniz. Bunun yanı sıra, gaz geçirgenlik özelliğine sahip bazı lensler bir yıllık kullanıma da uygun olabilmekte. Bu sebeple lensinizin özelliğine göre hareket etmeli, haftalık lens almışsanız, sekizinci gün o lensi kullanmayı bırakmalısınız.

10.Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Makyaj Yaparken Dikkat Edin

Lens Kullanırken Makyaj Yapılır mı

Makyaj yapmak, lens kullanmaya ya da tam tersi; lens kullanmak, makyaj yapmaya engel değildir. Bu noktada önemli olan şey; makyajınızı lensinizi taktıktan sonra yapmanız ve çıkarırken de önce lensinizi çıkarmanız, sonra makyajınızı temizlemenizdir. Böylece lensinizin kozmetik ürünlerden zarar görmesini engellemiş olursunuz.

“Doğal Makyaj Nasıl Yapılır? İşte 5 Adımda Doğal Makyaj” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

11.Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Lensinizi Temizleyin

Kontakt Lens Nasıl Kullanılır

Lensinizi çıkarıp kabına koymadan önce temizleyebilirsiniz. İşaret parmağınız ve baş parmağınız arasında tuttuğunuz lensi, solüsyon döküp çizmemeye özen göstererek hafifçe ovaladığınız zaman çok daha hijyenik olacaktır. Tabii ellerinizin iyice yıkanmış, kurulanmış ve temiz hale getirilmiş olması şartı ile.

12.Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Başkasının Lensini Asla Kullanmayın

Kontakt Lens Nasıl Kullanılır

Lensler kişisel kullanım içindir. Başkalarının lensini kullanmak büyük tehlike arz eder. Bir başkasının lensini takmanız durumunda, mikrop kapma ve enfeksiyona maruz kalma riskiniz oldukça yüksektir. Bu, ciddi göz hastalıklarının da tetikleyicisidir.

“Sivilce Nasıl Geçer? Sivilceye Çözüm Olarak Uygulanabilecek 9 Yöntem” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

13.Kontakt Lens Nasıl Kullanılır? Göz Muayenelerini Aksatmayın

Kontakt Lens Nasıl Kullanılır

Doktorunuzun size söyleyeceği aralıklarla göz muayenesi olmanız, göz sağlığınız açısından önem teşkil etmekte. Lensin gözünüze olan etkisi, kullanmaya devam edip etmemeniz gerektiği gibi konular, doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Lens kullanırken göz kuruması, kaşıntı, kızarıklık, tahriş gibi olabilecek bütün problemler için de mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Unutmayın ki; gözler çok hassas organlardır ve ihmal edilmesi ciddi göz hastalıklarına, hatta göz kaybına bile neden olabilir.

Kaynak: everydayhealth.com

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
1
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Afife