Komünizm Propagandası Olarak Kullanıldığı Söylenen Şirinler Hakkında Ortaya Atılan İddialar

3 dakikada okuyabilirsiniz


Flag of USSR

Şirinler, 1958’de Pierre Culliford tarafından çizgi roman olarak ortaya çıktı. 12 Eylül 1981’de ise televizyonda gösterime çizgi film olarak girmiştir. Biz onları küçük, sevimli, mavi yaratıklar olarak tanıdık. Çocukluğumuzdan beri uslu çocuk olursak şirinleri görebileceğimiz söylentileri ortada dolaştı durdu. Bu sevimli yaratıklarla ilgili ortaya atılan bir iddiaya göre, çizgi film komünizm propagandası yapmaktadır. Şirinlerin komünizmle örtüştüğü söylenen maddelere bakalım ve biz de ondan sonra karar verelim.

“Bir Dönemin Efsaneleşmiş Çizgi Filmlerinin Katliamdan Tecavüze Uzanan Garip Sonları” Adlı İçerik İçin TIKLAYIN

Şirinler’in İngilizce yazımı Smurf’tur, bu da “small men under red flag” yani ‘kızıl bayrak altında yaşayan küçük adamlar’ın baş harflerinden oluşur.

Aynı şekilde Smurf; “socialist men under red father” yani “kırmızı baba altındaki sosyalist adamlar” diye de bilinir

Şirinler köyünde para olmadan komünal bir yaşam sürerler. Herkes kendine gerekli olan şeyleri bedava edinir ve ihtiyacı kadar olanı alır.

Tembel Şirin dahi hiç bir iş yapmadığı halde diğer şirinlerle aynı haklara sahiptir. Örneğin şirin çileğinden payına düşen kısmı alır. Bu durum da onun tembellik hakkını ifade eder.

Şirin Baba’nın kırmızı şapka takması ve sakalının olması onu Karl Marx’a benzetir.

Şirinler köyünde herkes çok mutludur. Bu durum komünal bir yaşam sürenlerin mutlu ve huzurlu oldukları düşüncesinden kaynaklanmaktadır.

Şirinler köyünde ibadethane bulunmaz.
Şirinler’in düşmanı Gargamel papaz cübbesi giyer ve dini sembolize eder. Gargamel, kapitalizmin simgesi olan altın ve para düşkünüdür ve Şirinler’i sürekli yemek ister. Bu isteği de misyonerliği ifade eder.

Gargamel’in kedisi ise ABD’nin peşinden ayrılmayan küçük ülkeleri sembolize eder. Türkçe çevirisinde Azman adındaki bu kedinin asıl orijinalindeki adı ‘Azrail’dir.

Şirinler Köyü’nde tek kadın olan Şirine feminizmi temsil eder.

Elinden düşürmediği aynasıyla Süslü Şirin ise eş cinselliği temsil etmektedir.

Köyde yapılacak zor bir iş olduğunda akıllara gelen Güçlü Şirin maço erkeği temsil eder.

Son olarak şirinler’in yaratıcısı Peyo, gerçek bir komünisttir. Bundan dolayı çizgi filmi komünizm propagandasıyla bağdaşlaştırma düşüncesi hakim olmuştur.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
7
Muhteşem
Acıklı Acıklı
1
Acıklı
Kızgın Kızgın
1
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke
denizkızı