Klozetin Üstüne Tuvalet Kağıdı Sermek Zararlı mıdır?

1 dakikada okuyabilirsiniz


klozete-tuvalet-kağıdı-sermek-zararlı-mıdır-1-2.gif

Umumi tuvaletlere girdiğimizde daha hijyenik olması için hangimiz klozeti silip üstüne tuvalet kağıdı sermedik ki? Daha temiz olduğunu düşündüğümüz klozet aslında daha mı sağlıksız oluyor?

Aslında klozetler bakteri bulundurmayacak şekilde üretiliyor. Hatta yapılan araştırmalara göre klozetlerin cinsel yolla bulaşan ve idrar yolları hastalıklarını taşıma riskinin az olduğunu ortaya koyuyor.

Tabii bu demek değil ki hiç hastalık taşımıyor. Bulaşıcı hastalıklar uzmanı Dr. Philip Tierno’ya göre derimiz koruyucu bir kalkan görevi görüyor.

Topluma açık tuvaletlerde girdiğinizde ilk sifonu çekip ardından klozetin üzerine tuvalet kağıdığını yerleştirdiğinizde tehlike başlamış oluyor. Sifonun çekilmesiyle ortama yayılan bakteriler klozetin üzerinde duran tuvalet kağıdına tutunarak gitmiyor.

Klozetin üzerine tuvalet kağıdı serdiğinizde mikroplarla elleriniz temas etmek zorunda kalıyor ve hastalıklara yakalanma riskiniz daha çok yükseliyor.

Tüm bunların düşününce, unutmamalı ki ellerimizi en az 20 saniye ovaladıktan sonra yıkamak hastalıkları yüzde 50 önlüyor.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
77
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
23
Korkunç
Şoke Şoke
52
Şoke