6 Maddede Kızı İlk Defa Regl olan Anneler Ne Yapmalı?

3 dakikada okuyabilirsiniz


Kızı ilk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı
Kızı ilk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı

6 Maddede Kızı İlk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı? Yanlış gelenekler, yanlış yönlendirmeler, bilgisizlikler ile kızınız ilk regl döneminde kötü bir deneyime sahip olabilir. Peki Kızı İlk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı? Kızınız aşağı yukarı 12-13 yaşlarında ilk regl dönemini yaşayacaktır. İlk adet görmenin belirtileri vardır. Kızınız adet olmadan önce size bazı sorular sormaya başlayabilir. Bazı kızlar ise olduktan sonraki dönemde utanarak sormaya çekinebilirler. Peki ilk adet gören çocuğa nasıl davranmalı? Bir anne olarak kızınız bu döneme girmeden önce onu yavaş yavaş hazırlamalısınız. Kadın bedeninden ve işleyişinden ufak bilgiler vermeye başlayın. Kızlarınızın da anne-kız sırları hoşuna gidecektir. Şimdi kızım ilk reglini oldu nasıl davranmalıyım diyorsanız size bazı tavsiyelerimiz var.

1. Kızı İlk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı: Reglin Nasıl Bir Dönem Olduğunu Anlatın

Kızı İlk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı

Bir anne olarak kızınızı hayata hazırladığınız bu dönemde ona reglin korkulacak bir şey olmadığını, doğal bir süreç olduğunu, genç kızlığa ilk adım olduğunu anlatın. Bunları anlatırken yargılayıcı, sert, eleştirel bir dil kullanmayın. Tatlı bir dil ile tüm samimiyetinizle onun yanında olduğunuzu gösterin.

“Regl Dönemi Karikatürleri: Kadınların Bitmeyen Çilesi Regl İle İlgili 6 Karikatür” Adlı İçeriği Okumak İçin TIKLAYIN…

2. Kızı İlk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı: Regl Ağrılarında Her Zamankinden Daha Yakın Olun

Kızı İlk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı

Kızınız regl ağrıları çekebilir. Bu dönemde onun üzerinden anne şefkatini  eksik etmeyin. Yapması gerekenlerini anlatın. Sıcak su torbaları, ağrı kesiciler, sıcak çaylar gibi vs. önüne tercihler sunun. Bilmelisiniz ki bu ilk olsa da her zaman yanınızda olmayacaksınız, tek başına da regl ağrıları ile baş edebilmeli.

3. Kızı İlk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı: Regl ile İlgili Sorular Sormasına İzin Verin

Kızı İlk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı

Merak ettiği konular üzerinde kesinlikle yargılamaya gitmeyin. Tatlı bir dille uygun bir üslup ile sorularına cevap verin. Mesela ilk merak edeceği şey regl olduğunu nasıl anlayacağıdır. Eksiksiz bir şekilde bu dönem ile ilgili şeyleri anlatıp aranızdaki güven bağını da güçlü tutabilirsiniz.

4. Kızı İlk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı: Regl Takvimi Hazırlayın

Kızı İlk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı

Kızınız ilk reglini olduktan sonra beraber bir takvim hazırlayın. Böylece kızınız bir sonraki regl dönemine kendini daha hazır hisseder.

5. Kızı İlk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı: Regl Kiti Hazırlayın

Regl Kiti

Eğer kızınız regl olmadıysa, onu bu döneme hazırlama sürecinde iseniz bir regl kiti hazırlayabilirsiniz. Bu regl kitini ped, yedek külot, ağrı kesici ve sıvı sabun gibi şeyler ile oluşturarak her zaman yanında bulunmasını sağlayabilirsiniz. Böylece kızınız regl olduğu zaman paniğe kapılmadan davranışlar sergiler.

6. Kızı İlk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı: Regl Döneminde Kızınızın İç Dünyasına Kapanmasına İzin Vermeyin

Kızı İlk Defa Regl Olan Anneler Ne Yapmalı

Kızınız bu dönemde psikolojik olarak da çöküntülere girebilir. Eve kapanmasına, odasına çekilmesine, içine kapanmasına izin vermeyin. Arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirmesini sağlayın. Beraber alışveriş yapın, kuaföre gidin, kızınızı mutlu edecek her türlü aktiviteyi gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın ki kızınız her zamankinden daha hassas olacaktır. Yaşadığı ilk tecrübe ne kadar başarılı olursa hayatta da o kadar başarılı olacaktır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
2
Komik
Muhteşem Muhteşem
5
Muhteşem
Acıklı Acıklı
6
Acıklı
Kızgın Kızgın
2
Kızgın
Korkunç Korkunç
5
Korkunç
Şoke Şoke
3
Şoke