Kırmızı İç Çamaşırı Geleneği ve Ardında Gizlenenler…

2 dakikada okuyabilirsiniz


kırmızı iç çamaşırı

Kırmızı İç Çamaşırı yılbaşı için artık kült olmuş bir kavram. Yılbaşı zamanı her 5 mağazadan 6’sında karşımıza çıkan ve neredeyse kitapçıda dahi aniden fırlayacakmış hissi veren bu giyecek, yeni bir yıla girerken neden bu kadar önemli peki? İşte yıllardır süregelen bir acayip gelenek: Kırmızı İç Çamaşırı ve taşıdığı anlamlar…

kırmızı iç çamaşırı

Yılbaşında niçin kırmızı giymeliyiz? Her şeyden evvel, 31 Aralık gecesi Kırmızı İç Çamaşırı giyenlerin -kaba tabirle- şansa kafa atacaklarına inanılıyor. Hatta ve hatta bu şahısların 1 yıl boyunca aşkta bereketi yakalayacakları da iddia ediliyor.

Kırmızı çamaşır giymeyi, piyango bileti almakla eş değer gören çılgınlar bile mevcut.

Yılbaşı İçin Dekorasyon Fikirleri: Adeta Bir Masal Evi Adlı İçeriğe Gitmek İçin TIKLAYINIZ

Tüm bu beklentilerin dışında Kırmızı İç Çamaşırı, kişinin karakterini de gözler önüne seriyor. Cesur, atik, azimli ve neşeli insanların bu sebepten ötürü söz konusu özelliklere sahip olduğu düşünülüyor.

kırmızı iç çamaşırı

Kırmızı; kavram itibariyle bir sıcaklık ve enerji vadettiği için beklentiyi temsil eden tüm duyguları da ifade etmede başvurulan yegane renk. Yepyeni hayaller, umutlar, heyecanlar ve bolca neşeyi içinde barındıran yılbaşı da işte bu sebeplerden dolayı kırmızısız düşünülmüyor.

“Kırmızı” olayı tamam; peki niçin iç çamaşırı? 🙂 Sorunun cevabı şu şekilde:

Uzun Mesafe İlişkisini Yürütmek İçin 10 Yol Adlı İçeriğe Gitmek İçin TIKLAYIN

Yılbaşında kırmızı iç çamaşırı giyme geleneğinin kökenine baktığımızda hikayenin 1950’li yıllara uzandığını görürüz. 1956 yılında iflas eden Amerikalı iç giyim satıcısı Henry George, takım iç çamaşırı alan kadınların kırmızı rengi tercih ettiğini; buna karşılık, iç çamaşırı alışverişini tek parça olarak yapan kadınların ise beyaz ve siyah renklere yöneldiğini gözlemler.

kırmızı iç çamaşırı

Deposunda tek parça halinde, satılamamış kırmızı iç çamaşırı bulunan George hemen bir strateji geliştirir ve yılbaşına bir hafta kala bu çamaşırları “şans getiriyor” dayanağı ile kadınlara hediye eder.

Kırmızı İç Çamaşırı şans getiriyor söylentileri kulaktan kulağa yayılınca da bu gelenek, ritüel halini alır ve her yılbaşının vazgeçilmezi haline böylelikle gelmiş olur…

Yani her şey George’nin başının altından çıkmış 🙂 🙂

2017’de Türkiye’nin Google Arama Trendleri Açıklandı! Adlı İçeriğe Gitmek İçin TIKLAYIN

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Beyza Nur