Kemal Kızıltoprak’ın “Kim Hangi Yaşta Ne Yaptı” Adlı Eserinden 16 Önemli İsim

4 dakikada okuyabilirsiniz


Kimisi 2 yaşında resim yapmaya başladı kimi ise 9 yaşında ilk konserini verdi. Bazıları ise 15 yaşında ilk buharlı makineyi icat etti. Önemli isimlerin hangi yaşlarda hangi başarılara imza attıklarını sizler için Kemal Kızıltoprak’ın “Kim Hangi Yaşta Ne Yaptı?” isimli kitabından derledik.

1. Wolfgang Amadeus Mozart


Wolfgang, 3 yaşına geldiği zaman babası ondan beş yaş büyük olan kızkardeşi Maria Anna’nın çaldığı klavsen parçalarını belleğine yerleştirip kendi kendine çalmaya başlayınca ondaki mucizevi özelliği fark etti. Hatta minik Wolfgang’ın eline geçirdiği bir nota kâğıdına daha kullanmayı bile beceremediği kocaman tüy kalemle konçerto çizdiğini görünce, ona ciddi olarak klavsen dersleri vermeye başladı. Wolfgang, 7 yaşında ilk konçertosunu yazdı ve 8 yaşında iken bir senfoni meydana getirdi.

2. Bedri Baykam


2 yaşında resim yapmaya başladı ve 6 yaşında Ankara, Bern ve Cenevre’de ilk uluslararası eserlerini sergiledi.

3. Mustafa Kemal Atatürk

12 yaşında Mustafa isminin yanına Kemal ismini aldı. 36 yaşında Veliaht Vahdettin’le birlikte Almanya seyahatine gitti. 38 yaşında Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a çıktı. Milli Mücadele’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi açılana kadar geçen tüm safhalarını bu yaşında yürüttü. 40 yaşında Sakarya Meydan Savaşı’nı başlattı ve yine aynı yaşta Mareşal rütbesi Gazi unvanı aldı.

4. Henry Ford


Boş zamanlarını kendisine kurduğu bir mekanik atölyesinde geçiriyordu. Burada 15 yaşında iken ilk buharlı makinesini yaptı ve 30 yaşında ilk tek silindirli benzin motorunu kendi evinin mutfağında üretti. 33 yaşında bisiklet tekerlekleri monte ettiği şasiye bir motor takarak ilk otomobilini yaptı.

5. Pele


16 yaşında Santos Kulübü’nde A takımına alınarak profesyonel futbol yaşantısına başladı.(1956)

6. Adolf Hitler


25 yaşında 1. Dünya Savaşı çıkınca Bavyera’da Alman Ordusu’na gönüllü olarak katıldı. Sonra politikaya atıldı. 35 yaşında hükümeti devirmek için teşebbüslere başladı. Başarılı olamayınca hapse mahkum oldu ve kavgam isimli kitabını yazdı.

7. Cemal Süreya


27 yaşında iken ilk kitabı, 1958 Şubatında “Üvercinka” adıyla Yeditepe Yayınları tarafından basıldı. Bu eserinin ardından birçok tartışma ve eleştiri geldi. Ama eser Süreya’yı kuşağının en önemli şairlerinden biri yaptı.

8. Süleyman Demirel

31 yaşında Devlet Su İşleri Genel Müdürü oldu. (1955)

9. Fidel Castro


32 yaşında, Devlet Başkanı Batista’yı Dominic Cumhuriyeti’ne gitmeye zorladı ve 15 Şubat 1959’da Başbakan oldu.

10. Rauf Denktaş


36 yaşında Kıbrıs’a Türk askeri gönderilmesi teklifini dile getirdi ve bu teklif üzerine 16 Ağustos 1960 tarihinde 650 kişilik Türk Alayı Magosa Limanı’na ayak bastı.

11. Cengiz Han


40 yaşında iken çok sayıda kabile, Cengiz Han’a katılmaya başladı. Artık Cengiz Han yavaş yavaş gücüne kavuşmaya başlamıştır. 46 yaşında Moğollara Büyük Kağan seçildi. Alaska genişliğinde çöl ve steplerdeki bütün Türk-Moğol insanlarının üzerinde güçlü hükümdar, ya da “Okyanussal Hükümdar” ilan edildi. Cengiz, göçebe gruplardan yavaş yavaş güçlü bir ordu kurdu. Etrafındaki en sadık destekleyicilerle, ki bunlar onun en güçlü generalleri olacaklardı. Cengiz güçlerini sadakat yemini etmiş kabile reislerinin kumandası altında birimlere ayırdı. Karizmatik yeni liderin ordusunu seferber etmesiyle, dünyayı istila edebilecek kapasitedeki bir savaş makinesine dönüştü.

12. Attila


45 yaşında Avrupa Hun İmparatorluğu’nun hakanı olmuştur ve 52 yaşında ise Batı Roma’yı doğrudan hedefi olarak benimsemiştir. Milano ve Pavia şehirlerini aldı. Roma’ya girmek üzere iken Papa, Attila’nın ordugahına geldi ve Roma’nın yıllık vergi vermeyi kabul ettiğini bildirip şehre girmemesini rica etti. Attila şartları kabul edip geri döndü.

13. Selahaddin Eyyubi


49 Yaşında Kudüs’ü Haçlılar’dan alarak kentte 88 yıl süren Frank işgaline son vermiştir.

14. Bill Clinton


50 yaşında ikinci kez ABD Başkanı seçildi. Ancak ikinci dönem başkanlığı bir seks skandalının gölgesinde geçti. ABD Başkanı’nın Beyaz Saray’da çalışan Monica Lewinsky ile birlikte, dünyaya yön veren önemli kararların alındığı Oval Ofis’te ilişkiye girdiğinin ortaya çıkması Clinton’ın az daha azledilmesine yol açıyordu.

15. Kemal Sunal


12 Eylül öncesi dönemde yarım bıraktığı üniversiteyi Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nü 51 yaşında iken (1995) bitirdi ve yüksek lisans yapmaya başladı.

16. Fryderic Francizsek Chopin


9 yaşında iken ilk konserini verdi.

Kaynak: Kemal Kızıltoprak – Kim Hangi Yaşta Ne Yaptı?

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
3
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
1
Korkunç
Şoke Şoke
5
Şoke