Bilgisayarcıdan Spor Hocası Olur Mu? Karşınızda Eralp Terem ve Özel Spor Salonu

5 dakikada okuyabilirsiniz


Bilgisayar ve spor birbirinden uzak alanlar olsa da bu iki alanın aynı yerde pekala yürütülebilir olduğunun kanıtı olan özel spor salonu olarak tanımlanan bir yer  bulduk. Spor Alanım‘ın sahibi, spor hocası ve bir bilgisayarcı olan Eralp Terem ile konuştuk.

-Merhaba öncelikle sizi tanımak isteriz, kısaca kendinizden bahseder misiniz?
44 yaşındayım. 20 senedir bilgisayar işi yapıyorum. 13 senedir profesyonel motosiklet eğitimi veriyorum. Motosiklet yarışlarına da katılıyordum hatta 1. lik kupam da var ama yaş ilerleyince motosiklet yarışı zor oluyor.

-Spora nasıl başladınız?
8-9 sene önce spor salonuna giderek spora başladım. Standartlaşmış spor salonu programları hoşuma gitmedi. Spor salonunda yaptırılan ve gösterilenlerin yanlış, eksik ve kişiye özel olmadığını düşündüm ve bu konuda araştırmalar yaptım.

özel spor alanı

– Yaptığınız işi nasıl tanımlarsınız?
İnsanlara sağlık vermek. Ayakta durmak için bile bir sürü kas çalışıyor. Kaslarımız güçlü olmalı. Kasların güçlü olması demek dışarıdan “aaa ne güzel görünüyor” demek değildir. İçeriden güçlü olması, sağlıklı olması önemli. Bu yüzden sağlık verdiğimi düşünüyorum.

-Yıllarca bilgisayar tamiri işiyle uğraştıktan sonra size ne oldu, ne etkiledi de bunu yaptınız?
Bilgisayar işinden sıkıldım. Format atabilen herkes kendine bilgisayarcı diyor.

Vücudun her kasını çalıştırmak için makineler tek başına yeterli olmuyor.

–  Özel spor salonu olan burası kaç metrekare? İnsanlar neden spor salonu yerine böyle yerlere gelmek istesin, ne avantajınız var?
Burası 16 m2 . Böyle bir alanda birebir çalışma avantajı var. Hareketlerin doğrusunu gösteriyorum. Büyük spor salonlarında yapılan spordan fazlasını daha verimli bir şekilde 16 m2’de yapıyoruz. Vücudun her kasını çalıştırmak için makineler tek başına yeterli olmuyor. Amerika ve Avrupa’da son 4-5 senedir makinelerden uzaklaşmak yaygınlaştı. Pilates topunun üzerinde dururken bile birçok kası aynı anda çalıştırabiliyoruz.

Önü başka bir dünya arkası başka bir dünya

-İnsanlar içi genellikle bilgisayarcılardan oluşan bir handa kendisi de bilgisayarcı gibi gözüken mekânınızı görünce ne tepki veriyor?
İnsanlar şaşırıyor. Dışarıdan bakıldığında spora dair hiçbir şey görünmüyor. Kapıdan girdiğinizde burası bir bilgisayarcı. Duvarın arkası ise Spor Alanım. Yani özel spor salonu .

-Ben spor yapmak isteyen biriyim burada neler yapabilirim?
Fonksiyonel egzersiz, pilates, fitness, yoga, kickboks ve başka birçok spor.

-Böyle küçük bir alanda nasıl tüm bu sporlar yapılıyor?

Herbirinin yapılma şekli var. Birebir çalışma yapıldığı için kolay oluyor. Farklı çalışmalara örnek olarak Gliding var. Ayrıca hepimizin bildiği kaykayla yapılan çalışmalar var. Kaykayla 40 farklı hareket yapılabiliyor.

-Sizin yaptığını şekilde bu işi yapanlar moda mı? Bu bir akımsa bir adı ya da felsefesi var mı?

Adı personal training. Genellikle çalışmaları makinelerle yaptırıyorlar. Ben makinelere karşıyım. Ayrıca bu kadar küçük alanda bu kadar çok çalışma yapılanın denk gelmedim, efektif olanına rastlamadım.

-Daha önce spor salonu açtınız mı veya buna benzer bir iş deneyiminiz oldu mu?
Sahilde çalışmalar yaptım. Bu çalışmalar çok verimli oldu, birçok kişi memnun kaldı. Ayda 5-6 kilo verdirdiğim kişiler oldu. Spor salonuna boşuna gittiğini söyleyen de çok kişi oldu. Sahilde spor yapmak hava şartlarına bağlı. Hava şartlarına göre devamlılık sorunları olabiliyordu. Sahildeki çalışmaların verimliliği üzerine Spor Alanım’ı açmaya karar verdim

Kişiye özel çalışmalar yapılıyor.


-Spor Alanım’da kimler ders veriyor kimler ders alıyor?
Ben ders veriyorum.
16 yaşında olan öğrencim de var, 55 yaşında olan da. Herkesin kapasitesine göre farklı çalışmalar yapılıyor.

-Ne için Spor Alanım’a geliyorlar? Zayıflamak için mi formda kalmak için mi?
Kilo vermek, kilo almak, sıkılaşmak, güçlenmek ve vücutlarını forma sokmak için geliyorlar.

-Spor Alanım’da ücretlendirme nasıl oluyor, ekonomik avantajları neler?
Burada gelip çalışıp o çalışmanın parasını veriyorsun. Spor salonlarına yıllık ödeme yapıyorsun ve paran boşa gidiyor bir süre sonra. Burada insanlar gelmediği zamanların parasını vermiyor.

Eralp Hocaya aşağıdaki kelimelerin kendisi için ne ifade ettiğini sorduk.

Üçgen vücut
Hoşlanmadığım bir şekil. Vücudun üst kısmının çok çalıştırılıp alt kısmının az çalıştırılmasıyla yapılıyor. Gösteriş amaçlı yapılıyor. Ayrıca İlaç kullanılmadan olmuyor. İlaç kullanmadan üçgen vücut olmanın imkânı yok. Kullanılan bu ilaçlar ilerleyen yaşlarda sağlık problemlerine neden oluyor.
Trafik
Spordan kaçma sebebi.
Göbek
Aslında sevimli olduğu söylenen ama sevilmeyen şey.
Gıda takviyesi
Özellikle spor yapan kişiler için Doğru kullanılırsa yararlı. Spor yapmayan insanlar için fazlasıyla zararlı oluyor.
Spor Alanı
İnsanların keyifle hareket edip eğlendiği yer. İnsanlar burada çok eğleniyor ve tekrar geleceği zamanı düşünüyor. Spor demek bir nevi eğlence demek.

spor alanı

-Size geçmişe geri dönme şansı versek 18 yaşında üniversite tercihi yapan Eralp’e ne söylerdiniz?
Kalbinin istediği yere git. İnsanların ne istediği değil senin ne istediğin önemli. İstediğin mesleği araştır git yerinde bulun, o mesleğin nasıl bir meslek olduğunu gör ve ona göre tercihini yap. Kulaklarını çevreye tıka. O kişinin kendi hayatı. Bölümü okuyacak olan kişi, bölümden keyif alacak ya da ilerden o bölümden mezun olup o işi yapacak kişi o. O mesleğin keyfini ya da zorluğunu yaşayacak olan kendisi. Herkesin ilgi alanları, zevkleri farklı. Bu yüzden bir sürü meslek ve alan var.

Vakit yok lafını kabul etmiyorum. Vakit yaratılır.

spor alanım

-Sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?
İnsanlar hareket etmeli. Spor salonuna yazılmak değil, İnsan doğasında hareket etmek var. Koşmak profesyonelce yapılması gereken bir şey. Bunun için profesyonel koşu ayakkabılarıyla tartan pistte koşulmalı. 100-150 liralık ayakkabılarla koşu bandında koşarak dizlere yük bindirmenin anlamı yok. İlerleyen yaşlarda büyük sorunlarla karşılaşırsın. Bilinçli bir şekilde spor yapalım. Vakit yok lafını kabul etmiyorum. Vakit yaratılır.

https://www.netrojen.com/2017/06/06/sehirli-insanin-yeni-trendi-boks-sporunu-emre-kalkana-sorduk/

 

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
1
Komik
Muhteşem Muhteşem
7
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
2
Şoke
Beliz