Kötü Bir Geçmişi Ardınızda Bırakmanın 15 Yolu

6 dakikada okuyabilirsiniz


İçinde yaşadığımız toplumda yaşadığımız değişimler pek de olumlu karşılanmayabilir. Eminim ki çoğumuz kendimizle ilgili aldığımız yeni kararlar sonrasında bile küçümseyen ifadelerle “sen çok değişmişsin” tarzı söylemleri duymuşuzdur. Peki o kadar kötü mü değişmek. Ya yaşadıklarımızdan memnun olmadığımız karanlık bir geçmişe sahipsek? O halde çok mu zor bu karanlık geçmişi ardımızda bırakmak? Biz her şeye rağmen tüm olumsuzlukları geride bırakacağımız bir yaşam biçimine kavuşacağımıza inanıyoruz. Peki bunun için ne yapmalı?

1. Kendinize hedefler koymakla başlanabilir

Geçmiş durumlarınızı, şu anki halinizi ve gelecek hayatınızı en iyi hale getirecek şeyin ne olduğunu ve tam olarak ne istediğinizi belirlemenizde yarar var. Ancak bu hedefler gerçekçi, net, ölçülebilir, zamana dayalı ve başarılabilir olmalı.
– Ayrıca hayatınızda nelerin olmaması gerektiğini de düşünmelisiniz
– Çalışmaya başlamalısınız
– Bu amaçlar küçük ve idare edilebilir olmalı ki üstesinden gelebilesiniz.

2. Sizi destekleyecek şeyler neler olabilir…

Amaçlarınızda size katkı sağlayacak kişilerin kim olabileceğine karar verin. Bir keresinde bir büyüğüm “seni geriye değil, ileriye taşıyacak olan insanlarla olmalısın” demişti. Gerçekten tüm enerjinizi sizden alacak veya size enerji sağlayacak insanlar mevcut. Bunun yanında yeniliklere ve iletişime açık olmakta yarar var. Ailenizi de asla ötelememek lazım. Çünkü en nihayetinde onlar yanınızda olacaktır.
– Bu kişiler hocalarınız veya eğitimcileriniz olabilir. Öyle biriyle tanışırsınız ki tutar elinizden. Hayata farklı yaklaşmanızı sağlar. Bir dönüm noktası olur sizler için.

3. Olumsuz enerjiye sahip insanlardan kaçınmayı biraz açalım.

Bahsettiğimiz bu kişiler sizi yeni karar ve gelişmeler noktasında engelleyebilecekken, geçmişinizdeki alışkanlık, davranış ve deneyimlere de geri götürebilir. Bu kişiler sizinle geçmişiniz hakkında alay edebilir veya bunlar üzerinden sataşabilirler. Bunları düşünmeyin ve yeni şeylere odaklanın.
– Yaşadığınız geçiş sürecinde sizi destekleyen ve sizinle konuşmaya açık olan kişileri düşünün.

4. Günlük olarak yapılacaklara ilişkin planlı hareket etmek faydalı olacaktır.

Fotoğraftaki gibi mi yapıyoruz… Günlük olarak yapılacaklar listesine hakim olmak, ne yapmamız gerektiğini bilmek, ne hazırlamamız gerektiğini hatırlamak çok önemli. Gün sonunda nelerin olup bittiği konusunda bir muhasebe yapmak ne kadar ilerlediğimizi gösterir.
– Hoşnutsuz olduğumuz geçmişimiz uzun bir zaman dilimini kapsıyor olabilir. Tüm bu geçmişte sahip olduğunuz negatif alışkanlık, durum ve olaylardan kurtulmak, onları yeni ve anlamlı şeylerle değiştirmek hiç de kolay olmayacaktır.

5. Kişisel olarak risk almanız gerekebilir.

Unutmayın ki düşünceleriniz, duygularınız, davranışlarınız ve hayatınız üzerinde doğrudan bir etkiye sahipsiniz. Yeni karar ve yaklaşımlarınız hedeflerinizi destekleyici olursa bu işi başarmak daha kolay hale gelecektir.
– Geçmişiniz hakkında kim ne kadar sorumlu olursa olsun, şuanda ve gelecekte yaşayacağınız hayat konusundaki sorumlu sizsiniz.
– Geçmişi ve başkalarını suçlamak kolaydır – bunu bahane haline getirip memnun olmadığınız bir hayat yaşamayın.
6. Bir terapiste gidebilirsiniz..

Bir terapist size daha güvenli, düşüncelerinizi geliştirmek için yargısal olmayan bir alan ve yeni uğraşlar önerebilirken problemlerinizi daha iyi tanımlamanız ve üzerinde çalışmanızı sağlayabilir. Eğer bir terapiste gitmek konusunda endişeli iseniz bilin ki sadece mental problemi olanlar terapi yapmazlar ve ille de bir terapist olması gerekmez. Güvendiğiniz bir dostunuz çıkış yolu olabilir.
7. Sonuçlarla yüzleşmek cesaret verir..

Geçmişteki karanlık anılarınızla yollarınızı ayırmak için bu şart. Aynı okula, aynı işe ve aynı ortamlara devam etmekte zorunlu olduğunuzu düşünsenize.
– Bu kişi ve ortamlara değiştiğinizi göstermek için tarzınızı onlara düşünceleriniz ve samimiyetinizle gösterebilirsiniz.
– Hakkettiğinizi düşündüğünüz cezaları kabul etmek belki vicdanımızı rahatlatabilir. Bu sizin yeni yaşamınızda gerçekten sorumluluk alabileceğinizin işareti olabilir.

8. Sevdiklerinizle ilişkilerinizi düzeltmek hiç fena olmaz..

Durumu daha da kötü hale getirecek ifadelerden kaçınmak gerekir. Belki de kardeşinizle bir sorun yaşadınız ve bir mücadele halindesiniz. Bunu daha kötü hale getirebileceğinizi unutma.
– Özür dilemeyi ve durumu daha iyi hale getirebilmeyi deneyin. Sevdiklerinize adım atmaktan geri kalmayın ki hayatı daha kolay hale getirebilesiniz. Birkaç basit ifade:
– Üzgünüm,
– Bu bir hataydı çünkü,
– Yarın ben…,
– Beni affedebilecek misin?

9. Kendinizi affedin…

Geçmişte yaptıklarınızdan dolayı oldukça suçlu hissedebilirsiniz.
– Güvendiğiniz birine açıldığınızda size yeni bir perspektif oluşturabilir. Ya da düşüncelerinizi kaleme alabilirsiniz. Gerçi bunu kaçımız denedik acaba?
– Hata yapmak birinin insanlığını ya da değerini azaltır mı ki? Herkes hata yapmaz mı?

Eski Yöntemlerine Dönmemeye Çalışın ki Tekerrüre Düşmeyin
10. Problemi tanımlayın.

Hayata yeniden başlamak veya bu kanıya varmak çok uzun zaman alabilir. Ya da mevcut yaşamınız çok büyük sorunlar teşkil ediyor olabilir.
– İnsanların düşündükleri ve yaptıkları, davranış kalıpları, ses tonları ya da kendi tabuların hakkında bir düşünün bakalım.
– Yapabileceğiniz olumsuz davranışları listeleyin. Fikirlerden ziyade gerçeklere odaklanın.
11. Hata yapabilme ihtimaline karşı önlemler alın.

Geçmişte yaptığınız hataları size yaptırmayacak sitemler geliştirmelisiniz. Mesela üzgünken daha fazla sigara veya alkol mü alıyorsunuz. O halde sorunların üzerinden gelebilmek için yukarıda anlatılanlara uyun ve alkolden uzak durun. Çünkü durumunuzu hiç düzeltmeyecek..
12. Geçmişten ders almalı..

Eğer yaşadıklarınızın neden olduğuna ilişkin net bulgulara sahipseniz bu bulgular bu hataları bir daha tekrar etmemeniz için birer araçtır. Evet bazen bu zordur. Örneğin problem ailenizse ve siz 10’lu yaşlardaysanız pek bir etkiniz olmayabilir. O halde ebeveynlerinizin farklı hayatlar görmeleri konusunda belki cesaretlendirebilirsiniz. Ya da her kimselerse onları psikoloji okuması yapmaya zorlayabilirsiniz.
13. Yeni hobi ve alışkanlıklara ne dersiniz?

Eğer bir şeyleri yapmayı durduramıyorsanız bunların yerine yenilerini denemeye ne dersiniz? Örneğin işten ya da okuldan eve geldiğinizde ilk iş olarak odanızda sigara mı içiyorsunuz? Bunun yerine neden duş almıyor ya bir şeyler atıştırmıyorsunuz ki? Ya da hafta sonu yapacak etkinlik bulamadınız mı? O halde size en yakın kütüphanede bir iki saat geçirdiniz mi hiç? Ne kadar rahatlatacak bir aurası var göreceksiniz.

14. Daha iyi tercihler yapmalı hep…

En ufak bir karar alırken bile hedeflerinizi düşünün. Belki de bu hedef kelimesi sizi çok rahatsız etmeye başladı. O halde şunu düşünün. Amaçsız yaşar mı insan. Bazı hedefler faydasız, niteliksiz ya da gereksiz olabilir. Ama karanlık bir geçmişten kurtulmayı nasıl başarır ki insan? Bu nedenle vereceğiniz her kararın gününü ya da geleceğini nasıl şekillendireceğini hayal edin. Geçmişteki tercihlerinizi düşünün. Belki bir video oyun size çok iyi geliyordu. Ama çok fazla vaktinizi alıyor kendiniz hakkında düşünmenize mani oluyordu. Sizin ve çevrenizdeki insanların iyiliği için olmayan şeylerin sizi yönetmesine izin vermeyin.

15. Çok Önemli: Her İnsan bir Entelektüel, Düşünür ve Aydın adayıdır

Üniversite okuyamadınız mı? Bir fabrika işçisi misiniz? Hiç önemi yok. Siz değerlisiniz. Aklınız herkesinki kadar. Fikriniz de. Sadece insan olduğunuz için de değerlisiniz. Farklı olduğunuz ve düşündüğünüz için. Bizim buradaki önerimiz. Film izleyin, kitap okuyun. Onların sıradan ama çok önemli, sizi farklı dünyalara taşıyacak etkili araçlar olduklarını düşünün. Ama ne yaparsanız yapın bunu samimiyetiniz, kalbiniz ve aşkla yapın. Yoksa nasıl çekilir ki hayat…

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
7
Komik
Muhteşem Muhteşem
25
Muhteşem
Acıklı Acıklı
11
Acıklı
Kızgın Kızgın
8
Kızgın
Korkunç Korkunç
8
Korkunç
Şoke Şoke
11
Şoke
inci memed

Alışverişi pazardan yapan, çayını hazla yudumlayan, dosta ve dostane muhabbete bayılan, hayvanları doğanın gerçek sahipleri olarak gören, efkarlandığında ağlayan, sevdiğinde yüreğini koyan, biraz kibar ama bir o kadar da sert olan, mimariyi, şiiri ve müziği merkeze koyan, mücadele ve azmi yaşamın kaderi gören senden, benden ve biraz da halktan bir kişilik..