Son Dakika Haberi | Kanal İstanbul Projesi’nin Güzergahı Belli Oldu

2 dakikada okuyabilirsiniz


Kanal İstanbul Projesi'nin

Kanal İstanbul Projesi’nin güzergahı belli oldu. Açıklamayı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yaptı.

Bakan Arslan Şunları Söyledi:

“Küçükçekmece Gölü’nden girecek ve Sazlısu Barajı’nın oradan Terkos Barajı’nın doğusundan Karedeniz’e çıkmış olacak. Güzergahımız yaklaşık 45 km’dir…”

Kanal İstanbul Projesi Nedir ?

Kanal İstanbul Projesi'nin

Kanal İstanbul, İstanbul’da yapılması düşünülen bir suyolu projesidir. 2011 yılında dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “çılgın proje”si olarak basına yansımış; ancak projenin adı, içeriği ve yeri uzun süre gizli tutulmuştu. 27 Nisan 2011 tarihinde Sütlüce’de bulunan Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan basın toplantısıyla projeye ilişkin temel bilgiler açıklanmıştır. Karadeniz ve Marmara’yı yapay bir boğazla birbirine bağlama fikri 16. yüzyıldan bu yana 6 kez gündeme gelmiştir.

“Geçtiğimiz Haftaya Damgasını Vuran En Eğlenceli Tweetler” Adlı İçeriği Okumak İçin Tıklayın…

Osmanlı İmparatorluğu’nda Kanal İstanbul Projesi

Kanal İstanbul Projesi'nin

Osmanlı İmparatorluğu’nda Kanal İstanbul 1500’lü yılların ortalarında Osmanlı Devleti’nin hayata geçirmeyi planladığı 3 büyük projeden biri Sakarya Nehri ve Sapanca Gölü’nü Karadeniz ve Marmara’ya bağlamaktı. 1550 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde gündeme geldi. Dönemin iki büyük mimarı Mimar Sinan ve Nicola Parisi hazırlıklara başlanmasına rağmen savaşlardan dolayı bu projenin hayata geçmesi iptal edildi. Karadeniz ve Marmara’yı yapay bir boğazla birbirine bağlama fikri 16. yüzyıldan bu yana 6 kez gündeme gelmiştir. 1500’lü yılların ortalarında Osmanlı Devleti’nin hayata geçirmeyi planladığı 3 büyük projeden biri Sakarya Nehri ve Sapanca Gölü’nü Karadeniz ve Marmara’ya bağlamaktı. 1550 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde gündeme geldi. Dönemin iki büyük mimarı Mimar Sinan ve Nicola Parisi hazırlıklara başlanmasına rağmen savaşlardan dolayı bu projenin hayata geçmesi iptal edildi.

Kanal İstanbul Projesi’nin Emlak Sektörüne Katkısı

Çılgın proje olarak tanıtılan Kanal İstanbul’un geçeceği güzergahın belli olmasının ardından, emlak sektöründe anlık hareketlenmeler başladı. Özellikle Küçükçekmece Bölgesi yatırımcılar için cazip bir mekan haline geldi. Halkalı-Sirkeci Banliyö tren hattının geçtiği, metrobüse ve havalimanına kolay ulaşılabildiği Küçükçekmece’de, Kanal İstanbul Projesi ile birlikte daha fazla hareketlilik yaşanacağı belirtildi.

Kanal İstanbul Projesi ile ilgili Ekşi Sözlük Ahalisi Ne Düşünmüş, buradan ulaşabilirsiniz…

 

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke