Kan Uyuşmazlığı Nedir? Evlenecek Çiftlerin Mutlaka Bilmesi Gereken 4 Bilgi

2 dakikada okuyabilirsiniz


Kan Uyuşmazlığı
Kan Uyuşmazlığı

Evlilik sezonu olarak da adlandırdığımız yaz dönemi, şu sıralar en yoğun zamanlarını yaşıyor. Hal böyle olunca da evlilik hazırlığında olan okurlarımız için oldukça faydalı olacağını düşündüğümüz bu yazımızda kan uyuşmazlığına değineceğiz. Tabii öncelikle “Kan Uyuşmazlığı nedir”, “Kan uyuşmazlığı teşhisi nasıl yapılır”, “Kan uyuşmazlığı tedavi yöntemleri nelerdir” gibi soruları irdelememiz gerekiyor. İşte mutlaka bilinmesi gerekenler:

 

1. Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan Uyuşmazlığı Nedir

Bu durumu kısaca; bebek ile annenin Rh’larının farklı olması olarak tanımlayabiliriz. Rh+ kana sahip bir kadın ile Rh- kana sahip bir erkeğin evlenmesi, bir sorun olan kan uyuşmazlığını gün yüzüne çıkarıyor. Böyle bir durumda ise doğacak olan bebeğin Rh’ı pozitif olmalıdır. Ayrıca kan grubunun 0 veya AB olduğu durumlarda problem yaşanacağı bilgisi çoğumuzun yanıldığı noktalardan biri.

“Hamilelikte Kilo Alımı Nasıl Engellenir? Bilmeniz Gereken 6 Yol” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

2. Kan Uyuşmazlığında Tam Olarak Ne Oluyor?

Kan Uyuşmazlığı

Uyuşmazlık yalnızca bebeğin ve annenin Rh- olduğu durumlarda gerçekleşiyor. Hal böyle olunca da vücut antikor üretiyor; bu da bebeğin anemi gibi rahatsızlıklara açık olacağı anlamına geliyor.

3. Kan Uyuşmazlığı Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri

Kan Uyuşmazlığı Teşhis ve Tedavisi

Kan uyuşmazlığı testi yapılmadığı takdirde, bu durum birçok zararlı sonuca sebep olabiliyor. Indirekt Coombs testi ile kan uyuşmazlığını kolayca tespit edebiliyor ve böylece tedavi sürecini hızlandırarak bebeğin hayati tehlike riskini de ortadan kaldırabiliyoruz.

Hamileliğin 5. ve 7. aylarına dikkat etmek gerekiyor. Bazı durumlarda uyuşmazlık doğum sırasında da anlaşılabiliyor. Durumu fark eden doktorlar anti Rh immunoglobulin uygulamasıyla vücudun tepki vermesini önleyerek bebeğin zarar görmemesini sağlıyor. Kan uyuşmazlığı iğnesi olarak da adlandırılan bu yöntem genellikle hamileliğin 7. ayında ya da doğumdan 72 saat sonra uygulanıyor.

“AIDS Nedir? AIDS Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Bilgi” adlı içeriğimizi okumak için TIKLAYINIZ…

4. Tedavi Edilmediği Takdirde Ne Olur?

Sarılık, kan uyuşmazlığının sebebiyet verdiği en yaygın hastalıktır. Doğduğu günden itibaren bebeği düzenli emzirmek ise bu hastalığın ilerlemesini önlüyor.

Bir diğer hastalık ise yukarıda da belirttiğimiz üzere ‘anemi’. Birçok çeşidi bulunan anemi hastalığının tedavi yöntemleri de yine seviyesine göre değişiyor. Bebek, kendiliğinden iyileşebildiği gibi doktor müdahalesine de ihtiyaç duyabiliyor.

Netice olarak kan uyuşmazlığının, ihmal edilmemesi ve gerekli tedbirlerin zamanında alınması gereken bir durum olduğunu söylemeliyiz. Dolayısıyla evlilik hazırlığında olan çiftlere tavsiyemiz, bir yandan kan uyuşmazlığını fazlaca dert etmemeleri; öte yandan ise önemsiz görmemeleri yönünde olacak.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
0
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke