Kafa Karıştırıcı Sonla Biten 6 Ünlü Dizi

6 dakikada okuyabilirsiniz


Sezonlarca izledikten sonra “hayır, bu böyle bitmiş olamaz” dedirten o ünlü dizileri düşünün ya da durun biz sizin için o dizilerin aslında nasıl bittiğini açıklayalım. Bakalım aslında nasıl bitmişler… Kaybedecek neyiniz var ki? Hadi bir zamanlar yeni bölümüne gün saydığınız o dizilerin dünyasına dönelim. Beğenmezseniz kendi sonunuza inanırsınız, ne çıkar 😉

 1. Lost

Dizi zaten fazlasıyla tuhaf bir haldeyken son sezonda işler iyice raydan çıktı. Beşinci sezon geçmişte sıkışıp kalan Jack ve ekibinin adada hidrojen bombası patlatmasıyla sona erdi. Altıncı sezon birbirinden farklı iki zaman çizgisini anlatarak başladı. Bunlardan birinde hayatta kalanlar hala adada sıkışmışken (günümüze dönmüş haliyle) diğer senaryo ise uçağın hiç düşmediği alternatif bir zaman çizgisiydi. Zamanla bu alternatif zaman çizgisinin orijinalinden oldukça farklı olduğunu ve karakterlerin çoğunun tümüyle farklı hayatlar yaşadığını gördük. Mesela Sawyer, hırsız yerine polisti.

Son bölüm bu zaman çizgisinin aslında öteki dünya (ahiret) olduğunu ortaya çıkardı. Burada insanların kafasını karıştıran iki temel unsur var. İlk olarak, bu araf karakterlerin tüm bu süreçte aslında ölmüş olduklarını göstermiyor. Öteki dünyayı anlatan zaman çizgisi dizide anlatılan olaylardan sonra yaşandı.  Dizinin yaratıcılarından Carlton Cuse ve Damon Lindelof dizinin 10. yıl özel kutlamasında son sezondaki öteki dünya hikayesinin aslında karakterlerin en başından beri arafta olmadığını gösterdiğini, çünkü aslında sonradan oraya gittiklerini gördüğümüzü söylediler. Sonuç olarak son sezondaki bu öteki dünya hikayesi uzun süredir gündemde olan karakterlerin başından beri arafta olduğu fan teorisini çürütmek için yapılmıştı ancak tam tersi bir etki yarattı.

2. Battlestar Galactica

2004’te Syfy kanalı, uzay hippilerini anlatan 70’lerin klasik dizisini alıp uzayda hayatta kalmaya çalışan son insanlarla ilgili bir maceraya çevirerek herkesi şaşırttı. Başka bir galaksiden olan bu insanlar evlerinin robot cyclonlar tarafından yok edilmesinin ardından dünyanın kayıp insan kolonisini bulmak için uzayın derinliklerinde bir maceraya atıldı. Son sezonda dünyayı buldular ama dünya nükleer bir çöle dönmüştü ve herkes ölmüştü. Finalde ise daha sonra bugünün dünyası olarak bileceğimiz ilkel bir gezegene yerleştiler.

Son sezonun başlarında, sevilen karakterlerden Kara “Starbuck” Thrace ölmüştü ancak sonra esrarengiz bir şekilde geri döndü. Ekip Dünya’ya yerleştikten sonra Starbuck, Apolla ile geçirdiği güzel bir an sonrası ortadan kayboldu. Dizinin yaratıcısı olan Ron Moore’a göre Starbuck gerçekten ölmüştü ama “yüksek bir güç” tarafından insanları dünyaya ulaştırabilmesi için yeniden hayata döndürüldü. Bu yüksek gücün tanrı olup olmadığı ya da Starbuck’ın bir melek, şeytan veya uzaylı olup olmadığı ise bilerek belirsiz bırakıldı. Hayranlar ise en sevdikleri karakterin finalden önce dönmüş olmasının mutluluğunu yaşadı.

3. Mad Men

Dizinin ana karakteri Don Draper; başarısız evlilikler, ilişkiler, tartışmalı iş kararları ve içmekle geçen (bu içme, bir hayat kadınının sevilmeyen oğlu olarak geçirdiği çocukluğundan ve ölmüş bir askerin kimliğini çaldığı geçmişinden kaçma yoluydu) 10 yılın ardından nihayet huzura kavuştu.

Dizinin son anlarında Don’u California’da bir yeşillikte meditasyon yaparken gördük. Daha sonra ekranda, 71 yılında çıkan Coca Cola’nın ünlü “dünyaya bir Coca Cola almak istiyorum” reklamı belirdi. Bu reklamda farklı kültürden gençler bir tepebaşında şarkı söyleyerek, dünyaya nasıl uyum içinde şarkı söylenebileceğini öğretmek istediklerini söylüyorlardı.

Don’un reklamcı geçmişi göz önüne alındığında sondaki bu Coca Cola reklamı kafa karıştırdı. Don sonunda aradığı huzuru bulmuş muydu yoksa yeni bulduğu bu hayat görüşü ile reklamcı kimliğini birleştirip o meşhur Coca Cola reklamını mı hazırlamıştı? Yoksa bu Coca Cola sahnesi 60’lı yılların “mad men kültürünün” bitip 70’li yılların o iyimser havasına girildiğini ve Don’un bu durumu kabul etmeye hazır olduğunu mu gösteriyordu? Aslında bu yorumların hepsi kulağa mantıklı geliyor olsa da dizinin yaratıcısı olan Matthew Wiener daha sonra Don’un gerçekten de dizinin o kurgu dünyasında, meşhur Coca Cola reklamını yapan adam olduğunu açıkladı. ’71 yılının Coca Cola reklamını şu ana kadar yapılan en iyi reklam olarak gören Wiener “ neden diziyi tüm zamanların en iyi reklamı ile bitirmeyeyim ki” diyerek kafa karışıklığımızı neye borçlu olduğumuzu da açıklamış oldu.

4. The Sopranos

The Sopranos dizisinin finali o kadar ani bitti ki tüm zamanların en çok eleştirilen finallerinden biri haline geldi. Tony ve ailesi bir lokantada oturmuş Journey’nin “don’t stop believing”i dinlerken Tony, lokantaya bakan bir adamı fark eder ve birden ekran kararır. Bu sahne pek çok izleyiciye televizyonda bir sorun olduğunu düşündürmüştür. Dizinin yaratıcısı David Chase’e göre bu final iki şey ima ediyordu. Bir, Tony o an tehlike altında değildi ama hayatı boyunca paranoyak yaşayacaktı. diğer seçenekte ise kabullenmemiz gereken bir gerçek var ki Tony Soprano gibi adamlar için ölüm köşede bekler sonunun nerede geleceğini asla bilemezsiniz. TV’nin bozulduğunu düşünmeden önce bunu göz önünde bulundurmak gerek.

“Yüzüklerin Efendisi Filminin Büyüsünü Bize En İyi Şekilde Yansıtan 7 Seslendirme Sanatçısı” adlı içeriğimize ulaşmak için TIKLAYINIZ…

5. 30 Rock

 

Bir sitcom için 30 Rock oldukça basit bir final yaptı. Dizi, TGS adındaki canlı yayınlanan bir skeç şovunu hazırlayan bir grup yazar, komedyen ve aktör ile ilgili. Dizinin final bölümünde TGS ekibi de final bölümlerini hazırlıyordu bu da iki gerçekliğin iç içe geçtiği bir meta gibi oldu.

Dizide anlatılan hikayeler büyük ölçüde sona ulaştırıldı. Final gayet iyi gidiyordu ta ki son sahneye kadar… Dizinin gelecekte geçen son sahnesinde Liz Lemon’un yetişkin torununu, kanalın yeni başkanı ölümsüz Kenneth’a büyükannesi ile ilgili bir dizi fikri sunarken gördük. Dizi boyunca bir MBC stajyeri olarak gördüğümüz Kenneth’ın yaşlanmayan ve ölümsüz biri olarak gösterilmesi izleyicileri oldukça şaşırtan absürt bir hamleydi. Kenneth’lı bu absürt son aslında dizinin başından beri belliydi. O dönemde pek anlam ifade etmese de geriye dönüp baktığımızda hayatın çok daha basit olduğu eski bir dönemden olduğunu gösteren bir sürü ipucu vardı. Sık sık eski şarkılardan ve aktörlerden bahsetmesi onun bu yaşlanmayan halinin bir belirtisiydi. Sonuçta 30 Rock herksin tahmin ettiğinden çok daha çılgınca bir diziydi.

6. Hannibal

Bryan Fuller’in, Thomas Harris’ın romanlarından esinlenen (ve tabiki  ucu Kuzuların Sessizliği’ne de dayanan) korku dizisi bir uçurumun kenarında bitiyor. Kelime oyunu yapmıyoruz gerçekten uçurum kenarında bitiyor. Katil cannibal (yamyam) Hannibal Lecter ile FBI görevlisi Will Graham’ı aslında içten içe yakın kılan bir şey var. İkisi de bir katilin zihnini anlayabiliyor ama aynı zamanda düşmanlar da çünkü düzenin farklı tarafında yer alıyorlar. Ve Hannibal, Will’i de üç sezon boyunca görünen herkese yaptığı gibi öldürmeye çalışıyor.

İkili arasındaki bu karmaşık ilişki kanlı bir kavga ile son buluyor. Ve deniz kenarında bir uçurumdan düşüyorlar. Dizi bitiyor… Eğer dizi dördüncü sezon onayı alsaydı birinin hatta belki her ikisinin de hayatta kalmış olduğunu görebilirdik. Jenerik geçtikten sonra verilen ek sahne de bunu destekler nitelikteydi. Bedelia kopmuş bacağının servis edildiği masada beklerken iki boş sandalyeyi görmemiz Hannibal ve Will’i beklediği şeklinde yorumlandı. Ki biz zaten filmlerden Hannibal’ın hayatta kaldığını biliyoruz.

Aslında dizi Will’in Hannibal ile uçurumdan düşmesi ile bir sonuca bağlanmış oldu. Hannibal nihayet Will’i de karanlık tarafa çekmeyi başarmıştı.

Paylaş:

Yorum Yap

Sizin tepkiniz nedir?

Komik Komik
0
Komik
Muhteşem Muhteşem
2
Muhteşem
Acıklı Acıklı
0
Acıklı
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Korkunç Korkunç
2
Korkunç
Şoke Şoke
0
Şoke
Ozge Tan